شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزارت امور خارجه روسیه در مورد بیستمین سالگرد امضای معاهده مبانی روابط متقابل و اصول همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، بیانیه‌ای را منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

روابط ایران و روسیه سال  به سال محکم می‌شود

وزارت امور خارجه روسیه در مورد بیستمین سالگرد امضای معاهده مبانی روابط متقابل و اصول همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، بیانیه‌ای را منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «12 مارس 2021 با بیستمین سالگرد امضای قرارداد مبانی روابط متقابل و اصول همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه مصادف است. این سند مرحله‌ای تاریخی در روابط میان کشورهای ماست. ایران و روسیه ضمن علاقه‌مندی برای تحکیم مناسبات در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی-تجاری، علمی-فنی، فرهنگی-بشردوستانه و دیگر حوزه‌ها و نیز با درک ضرورت ایجاد صلح بر اساس پایبندی دقیق به مفاد منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی، توافق کرده‌اند تا روابط میان خود را بر مبنای اصول برابری حاکمیتی، اعتماد متقابل، احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی، استقلال و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر تنظیم کنند.  دوستی و حسن همجواری میان ایران و روسیه در راستای منافع مردم دو کشور و نیز ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و ماورای آن سال به سال تحکیم می‌شود. 

تهران و مسکو با «بسته ای» از دستاوردها در همه حوزه‌ها به استقبال این سالگرد آمده‌اند. ظرفیت‌های جاری به کار گرفته نشده و پتانسیل شراکت متقابل، چشم‌اندازهای گسترده‌ای را برای تعمیق و توسعه مناسبات چندوجهی میان دو کشور باز می‌کند.»

بازگشت امریکا به برجام مذاکره نمی‌خواهد

رییس‌جمهور، امریکا را ناقض بزرگ برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست و با بیان اینکه نباید این حرکت واشنگتن تشویق شده یا بی‌مجازات بماند، تاکید کرد:«اگر دنبال دیپلماسی هستیم راه روشن؛ رفع تحریم‌ها و ایفای تعهدات امریکا است و گزینه دیگری وجود ندارد.» حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در تماس تلفنی آقای «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلستان گفت: همکاری‌های بین‌المللی در نتیجه سیاست‌های ترامپ، آسیب دیده و متأسفانه سازمان ملل و شورای امنیت نیز در این مدت عملکرد شایسته و بی‌طرفانه‌ای نداشتند و اکنون زمان آن فرا رسیده که با کمک هم این نقیصه را رفع کنیم. رییس‌جمهور سیاست قطعی ایران در برجام را عمل در برابر عمل برشمرد و اظهارداشت: عمل نکردن طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، تنها موجب سلب اعتماد مردم به اروپا و تنگ‌تر شدن فضای دیپلماسی شد. روحانی تاکید کرد: دولت امریکا در حالی مدعی علاقه‌مندی به بازگشت و اجرای برجام است که تاکنون هیچ اقدام عملی در این عرصه نداشته و این درحالی است که آنها با مذاکره خارج نشدند که برگشت‌شان مستلزم مذاکره باشد. رییس‌جمهور اقدام انگلستان و دو کشور دیگر اروپایی در پس گرفتن قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تصمیم درستی دانست و گفت: چنین اقداماتی تنها مسیر را دشوار و شرایط را پیچیده‌تر می‌کند. روحانی با بیان اینکه «ایران نمی‌تواند و نباید تنها طرف پرداخت‌کننده هزینه برای حفظ برجام باشد»، اظهارداشت: تمامی اقداماتی که ایران تاکنون انجام داده است در چارچوب برجام و برای اعاده توازن به آن و با هدف حفظ توافق بوده است. رییس‌جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه «تحریم‌ها و سنگ‌اندازی‌های امریکا و متحدانش در دسترسی ایران به منابع مالی خود در خارج، مشکلات کرونایی و درمانی مردم را دو چندان کرد»، گفت: جامعه بین‌المللی نشان داد آماده رویارویی متمدنانه با بحران نیست و تمایلات حمایت‌گرایانه و تبعیض‌آمیز را دنبال می‌کند. روحانی همچنین به موضوع بدهی‌های چندین ساله ایران از انگلستان در ارتباط با خریدهای دفاعی اشاره کرد و گفت: در حالی که شاهدیم عمده کشورهای بدهکار به ایران در حال رهاسازی منابع مالی بلوکه شده یا بازپرداخت بدهی‌های خود هستند، بسیار عجیب است که در روند بازگرداندن طلب دفاعی چهل و چند ساله ایران هنوز پیشرفت عملی حاصل نشده است. روحانی اظهارداشت: بی‌تردید تسریع در بازپرداخت طلب‌های ایران، در رفع مشکلات دیگر روابط نیز موثر است. رییس‌جمهور در ادامه به موضوع تحولات منطقه اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار برقراری صلح و آرامش در منطقه بوده و برخلاف برخی سیاه‌نمایی‌ها، آغاز‌کننده هیچ حمله‌ای به دیگران نبوده و در همه بحران‌های منطقه، بخشی از راه‌حل بوده است. روحانی با بیان اینکه «بحران‌ها در خاورمیانه متعددند و نقش و نفوذ منطقه‌ای ایران غیرقابل انکار است»، اعلام کرد که ایران برای حل و فصل این بحرانها در قالب همکاری‌های منطقه‌ای و با تقویت نقش سازمان ملل آماده است. رییس‌جمهور گفت: ما با مداخله خارجی در امور داخلی عراق مخالفیم و آن را به ضرر عراق و کل منطقه می‌دانیم و اتهام‌زنی به ایران در حوادث اخیر عراق، رویکرد سازنده‌ای نیست و دولت امریکا باید مسوولیت اشتباهات خود در منطقه را بپذیرد و آن را اصلاح کند.

روحانی با بیان اینکه «از نظر ما طرف‌های مشخصی در منطقه، نمی‌خواهند آرامش و ثبات حاکم شود و امریکایی‌ها نباید در دام چنین دسیسه‌هایی گرفتار شوند»، تاکید کرد: دولت ایران به حملات انجام شده اخیر به پایگاه‌های نیروهای ائتلاف در عراق مشکوک است و از دولت عراق خواسته است موضوع را بررسی کند. رییس‌جمهور در ادامه به موضوع تداوم فاجعه انسانی در یمن اشاره کرد وگفت: ایران از ابتدای جنگ یمن همواره تأکید کرده که این بحران راه‌حل نظامی ندارد و ضمن ارایه پیشنهاد طرح چهار ماده‌ای، از تمام ظرفیت خود برای پیشبرد تلاش‌های سازمان ملل در یمن استفاده کرده و از هر تلاشی برای پایان تعرض به ملت یمن، حمایت می‌کند. آقای «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلستان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی گزارشی را از اقدامات کشورش برای عمل کردن همه طرف‌های برجام به انجام تعهداتشان ارایه کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران