شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در شرایطی که دولت بایدن تاکید دارد که تا زمان بازنگشتن ایران به برجام، تحریم‌ها را ادامه خواهد داد و جز این راهی برای از سرگیری مذاکرات نیست

در شرایطی که دولت بایدن تاکید دارد که تا زمان بازنگشتن ایران به برجام، تحریم‌ها را ادامه خواهد داد و جز این راهی برای از سرگیری مذاکرات نیست اما به نظر می‌رسد ایران تلاش خود برای افزایش درآمدهای نفتی خود حتی در عصر تحریم را نیز افزایش داده و بازاریابی‌های جدید و فروش بیشتر نفت جزئی از این برنامه است. پیش از تحریم‌های ترامپ فروش روزانه نفت ایران حتی به 2.5 میلیون بشکه نفت در روز نیز رسیده بود و چین به عنوان یکی از اصلی‌ترین واردکنندگان نفت یکی از اصلی‌ترین مشتریان ایران به شمار می‌رفت. پس از آغاز دوباره تحریم‌ها، فروش نفت ایران به‌شدت کاهش یافت و بر اساس گفته‌های برخی مقامات دولتی این عدد در برخی ماه‌ها حتی به صفر نیز نزدیک شده است. با این وجود در هفته‌های گذشته تعدادی از مقامات ایرانی از این گفتند که به دنبال افزایش فروش نفت در بازارهای جهانی هستند و گشایش‌هایی نیز در این حوزه دیده می‌شود. با وجود آنکه هنوز واردات رسمی نفت از ایران بر خلاف تحریم‌های امریکاست اما حالا بلومبرگ پیش‌بینی کرده که فروش نفت ایران به چین در ماه جاری میلادی افزایشی بسیار جدی را تجربه خواهد کرد. بلومبرگ طی گزارشی نوشت: پیش‌بینی می‌شود واردات نفت خام چین از ایران در ماه مارس به ۸۵۶ هزار بشکه در روز برسد که بالاترین رقم طی دو سال گذشته و ۱۲۹ درصد بیشتر از ماه قبل است.در شرایطی که همه کشورها خرید نفت از ایران را به خاطر تحریم‌های امریکا متوقف کرده‌اند، پیش‌بینی می‌شود واردات نفت چین از ایران در ماه مارس نسبت به ماه فوریه بیش از دو برابر افزایش یابد.  صادرات نفت ایران به استان شاندونگ چین که مقر یک‌چهارم ظرفیت پالایشگاهی این کشور است، در این ماه به‌شدت افزایش یافته و باعث متراکم شدن بنادر و پر شدن منابع ذخیره در این منطقه شده است. قیمت نفت ایران در چین معمولاً 3 تا 5 دلار ارزان‌تر از شاخص نفت برنت فروخته می‌شود. طبق پیش‌بینی کوین رایت، یکی از تحلیلگران موسسه کپلر، واردات نفت خام چین از ایران در ماه مارس به 856 هزار بشکه در روز می‌رسد که بالاترین رقم طی دو سال گذشته و 129 درصد بیشتر از ماه قبل است. این پیش بینی شامل انتقال کشتی به کشتی نفت در خاورمیانه یا در آب‌های سنگاپور، مالزی و اندونزی برای پنهان کردن مبدا آنها می‌شود. تهران بازاریابی شدیدی به راه انداخته و سعی دارد درآمد خود را از صادرات نفت افزایش داده و اقتصاد خود را در بحبوحه تحریم‌ها تقویت کند. رابطه تهران و واشنگتن از زمانی که ترامپ به‌طور یک جانبه از قرارداد اتمی برجام بیرون آمد، خراب‌تر شده است. صادرات رسمی نفت ایران از 2.5 میلیون بشکه در روز قبل از تحریم‌های امریکا تقریباً به صفر رسیده است. ولی این کشور هنوز هم روزانه 2 میلیون بشکه در روز صادرات دارد. مصرف سوخت چین به سطح قبل از بحران کرونا بازگشته ولی طی چند ماه گذشته در بحبوحه‌ اوج دوباره کرونا در بخش‌هایی از این کشور، کاهش یافته است. مصرف سوخت این کشور در حال حاضر به خاطر فعالیت کارخانه‌ای بالا و افزایش ساخت و ساز در این کشور بالا رفته است.تخمین زده می‌شود نفتکش‌ها حداقل باید 12 روز منتظر بمانند تا بار آنها در شاندونگ تخلیه شود. ذخایر نفتی در بنادر این استان به بالاترین سطح طی یک ماه گذشته رسیده است. واردات نفت خام چین در دو ماه اول سال جدید میلادی تا 11.1 میلیون بشکه در روز افزایش یافته که 20 درصد بیشتر از دسامبر 2020 است.

هرچند در آمارهای رسمی خبر تایید شده‌ای در این زمینه وجود ندارد اما با کنار هم قرار دادن این تحلیل و خبرهایی که در روزهای گذشته از سوی مسوولان منتشر شده بود نشان از آن دارد که ایران بی‌پرواتر از گذشته به دنبال افزایش فروش نفت خود است و با همکاری چین، این موضوع نیز به فشارها بر دولت بایدن اضافه خواهد کرد و شانس فروش 2.3 میلیون بشکه نفت در روز که در بودجه آمده افزایش خواهد یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران