شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور:

| | |

رییس‌جمهور با تاکید بر اهمیت ظرفیت‌های غنی و پتانسیل‌های ارزشمندِ منابع انسانی و طبیعی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل، بخش خصوصی علاقه‌مند و نیز مزیت‌های ممتاز مواصلاتی منطقه‌ای و جهانی منطقه اکو تاکید کرد

رییس‌جمهور با تاکید بر اهمیت ظرفیت‌های غنی و پتانسیل‌های ارزشمندِ منابع انسانی و طبیعی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل، بخش خصوصی علاقه‌مند و نیز مزیت‌های ممتاز مواصلاتی منطقه‌ای و جهانی منطقه اکو تاکید کرد که سازمان همکاری اقتصادی (اکو) اولویتی مهم در پارادایم حاکم بر سیاست منطقه‌ای و بخش مهمی از سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در چهاردهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) که با شعار «همکاری اقتصادی منطقه‌ای در دوران پساکرونا» به صورت مجازی و با حضور سران ۱۰ کشور عضو برگزار شد، گفت: با وجود پتانسیل تجاری بالا و فراهم بودن زیرساخت‌های لازم، تجارت درون منطقه‌ای میان کشورهای عضو اکو، کماکان زیر ۱۰ درصد می‌باشد که به هیچ‌وجه قابل قبول نیست.

بخشی از متن کامل سخنان رییس‌جمهور به این شرح است: 

سازمان همکاری اقتصادی (اکو) اولویتی مهم در پارادایم حاکم بر سیاست منطقه‌ای و بخش مهمی از سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران است. منطقه اکو از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ارزشمندِ منابع انسانی و طبیعی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل، بخش خصوصی علاقه‌مند  و نیز مزیت‌های ممتاز مواصلاتی منطقه‌ای و جهانی بهره‌مند است. در واقع، سازمان اکو الزامات و شرایط لازم برای ارایه الگویی موفق از همگرایی منطقه‌ای را داراست.

تاکنون گام‌های مهمی در جهت ارتقاء همکاری‌های اقتصادی در سازمان اکو برداشته شده و دستاوردهای ارزشمندی حاصل شده است. البته در برخی حوزه‌های کلیدی همچون تجارت، دستاوردها کمتر از حد انتظار بوده است. با وجود پتانسیل تجاری بالا و فراهم بودن زیرساخت‌های لازم، تجارت درون منطقه‌ای کماکان زیر ۱۰ درصد است که به هیچ‌وجه قابل قبول نیست. این نقیصه در سند چشم‌انداز ۲۰۲۵ اکو نیز به‌درستی مورد توجه قرار گرفته است. باور ما براین است که می‌بایست بر عملیاتی کردن برنامه‌های مصوب سازمان اکو متمرکز شویم تا با سرعت مناسب در مسیر تحقق اهداف تعریف شده سازمان حرکت نماییم. در این راستا چند پیشنهاد ارایه می‌نمایم: 

- تمرکز روی اجرایی کردن موافقت‌نامه‌های تجاری و یافتن راه‌های جدید برای توسعه و ترویج تجارت درون گروهی در منطقه اکو، 

- فعال کردن بیش از پیش بخش خصوصی جهت رونق تجارت فی مابین، 

- فعال‌سازی و کارآمد کردن نهادهای موجود در اکو مانند بانک اکو، بیمه اکو، استاندارد اکو و اتاق بازرگانی اکو در سطح همکاری‌های منطقه‌ای و مطابق با استانداردهای بین‌المللی، 

- رفع موانع و چالش‌های همکاری‌های ترانزیتی به عنوان زیرساخت‌های اساسی توسعه تجارت.

جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در عملیاتی کردن موافقتنامه تجاری اکو و پی‌ریزی ترتیبات مالی، بانکی و گمرکی آن با حضور همه کشورهای عضو مشارکت فعال داشته باشد. همچنین با برخورداری از موقعیت کم نظیر جغرافیایی خود در حوزه ترانزیت کالا، آمادگی داریم امکانات و ظرفیت‌های شبکه حمل و نقلی خود و نیز زیرساخت‌های موجود در مناطق مجاور آب‌های آزاد در خلیج فارس و دریای عمان را به عنوان پل ارتباطی میان آسیای میانه با آب‌های بین‌المللی در اختیار اعضای اکو به ویژه کشورهای محصور در خشکی و در خدمت توسعه تجارت خارجی آنها قرار دهیم. جامعه جهانی امروز چالش‌های خطرناکی را تجربه می‌کند که تمامی شؤونات حیات بشری را متاثر کرده است. بیماری کووید ۱۹ متاسفانه آثار مخرب و عمیقی بر وضعیت اقتصادی - و رفاه ملل جهان برجای گذاشته است، به‌گونه‌ای که هیچ ملتی به تنهایی قادر به مواجهه با این قبیل چالش‌های مشترک نیست و اراده جمعی توام با همکاری‌های مشترک، راهکار مواجهه موثر با این مخاطرات است. در همین راستا، حسنِ انتخاب موضوع «همکاری منطقه‌ای در دوره پساکرونا» به عنوان شعار این نشست را برای منطقه اکو به فال نیک می‌گیرم. یکی از ناکامی‌های تلخ جامعه جهانی در دوره کرونا، عدم اقدام در مقابل کشیده شدن دامنه سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه و تحریم‌های غیرقانونی به این حوزه و هدف قرار دادن توان کشورها در مواجهه با این بلیه جهانی بوده است. اقدام قدرت‌های بزرگ در محروم ساختن ملت‌ها از حقوق بنیادین خود در کنار عدم احترام آنها به نهادهای بین‌المللی، نیازمند پاسخی در خور از سوی کشورهای هم‌اندیش با هدف تقویت همکاری و تشکیل جبهه‌ای واحد برای فائق آمدن بر این‌گونه چالش‌هاست. جامعه بین‌المللی شاهد رویکرد غیرقانونی و جنگ تمام‌عیار اقتصادی دولت ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران در چهارسال گذشته بوده است. این تحریم‌های ظالمانه، خسارات جبران‌ناپذیری به دولت و ملت ایران وارد کرده است. بنابر دوراندیشی و عقلانیت جمهوری اسلامی ایران، توافقی که امریکا آن را نقض و برای نابودی آن حداکثر تلاش را نمود، کماکان حفظ نموده است. ایالات متحده امریکا موظف است با لغو همه تحریم‌ها و اتخاذ تدابیر عملی به برجام برگردد زیرا این تکلیف دولتی است که او نقض عهد کرده است. جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام امریکا را قطعاً با اقدام پاسخ خواهد داد. مسیر بازگشت امریکا به برجام نیز روشن است و اگر اراده آن وجود داشته باشد، نیاز به هیچ مذاکره‌ای ندارد.

همچنین باید اعلام نمایم، اقداماتِ غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده امریکا برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران ناکام مانده و علیرغم تحمل فشارهای سنگینِ اقتصادی، این ملت بزرگ با تکیه بر اراده و توان داخلی خود به موفقیت‌های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی از جمله در زمینه مقابله با کووید ۱۹ و آثار و تبعات آن دست یافته است. نمونه بارز آن، اقدام برای ساخت واکسن کرونا با استفاده از دانش و تجربیات دانشمندان ایرانی می‌باشد و در این راستا آماده همکاری با سایر کشورها به ویژه کشورهای عضو اکو هستیم و همچنین آمادگی داریم در خصوص چگونگی مواجهه منطقه اکو با جهانِ پس از کرونا همکاری کنیم و بنیانهایی را برای همکاری پی بریزیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران