شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دویست و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برگزارشد و در این جلسه وزیر راه و شهرسازی که به نمایندگی از طرف رییس‌جمهور به استان کهگیلویه و بویر احمد و منطقه زلزله زده سی سخت سفر کرده بود،

جبران خسارت زلزله سی‌سخت تسریع شود

دویست و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برگزارشد  و در این جلسه وزیر راه و شهرسازی که به نمایندگی از طرف رییس‌جمهور به استان کهگیلویه و بویر احمد و منطقه زلزله زده سی سخت سفر کرده بود، گزارشی از وضعیت زلزله‌زدگان، میزان آسیب و خسارات، روند امدادرسانی و مداوای مصدومان و اسکان موقت خانواده‌هایی که خانه‌هایشان آسیب دیده و همچنین برآورد خسارات وارد شده و برنامه‌ریزی برای کمک به ساخت منازل تخریب شده، ارایه کرد. پس از ارایه این گزارش، رییس‌جمهور بر ضرورت کمک رسانی فوری به زلزله‌زدگان، جبران خسارت‌ها و همچنین تسریع در اسکان موقت کسانی که منازلشان در این زلزله خسارت دیده است با توجه به فصل سرما در این منطقه تاکید کرد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ادامه با اشاره به گزارش وزیر راه و شهرسازی درخصوص آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن، این طرح را گام بزرگ دولت تدبیر و امید برای تامین مسکن دهک‌های پایین و متوسط درآمدی جامعه عنوان کرد و با اشاره به روند خوب طی مراحل این طرح ملی و  زیر بنایی اظهار داشت: امیدواریم بخشی از واحدهای در دست ساخت این طرح تا پایان این دولت تکمیل و افتتاح شود. روحانی تامین زمین مورد نیاز برای اجرای طرح ملی مسکن از طرف دولت را نقطه قوت این طرح عنوان کرد و افزود: خوشبختانه این طرح با استقبال و مشارکت خوبی از سوی متقاضیان مواجه شده و امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های درست، مسکن همه ثبت نام‌کنندگان در زمان مقرر آماده و تحویل شود. رییس‌جمهور با اشاره به اینکه زمین مورد نیاز برای ساخت ۲۶۰ هزار واحد فراهم شده است و مراحل ساخت واحدها در ریل طبیعی خود افتاده است، افزود: توزیع استانی طرح‌ها نیز متناسب با نیازبوده و پروژه‌های اجرایی در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد در ماه‌های آتی به بهره‌برداری خواهد رسید. در این جلسه همچنین وزیر امور اقتصاد و دارایی گزارشی از میزان تحقق درآمدهای مشخص شده در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ به ویژه از محل وصول مالیات، فروش اوراق و درآمد حاصله از صادرات ارایه کرد.

بر اساس این گزارش وزیر اقتصاد با اشاره به مالیات وصولی از مالیات‌دهندگان بزرگ و همچنین وصول مالیات‌های معوقه، از تحقق بخش عمده درآمدهای مشخص شده در بودجه سال جاری خبر داد. رییس‌جمهور در این رابطه تاکید کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در سال جاری به ویژه تمهیداتی که در بودجه سال ۱۳۹۹ دیده شده بود، توانستیم درآمدها و هزینه‌ها را مدیریت کنیم و این مهم در شرایط جنگ اقتصادی و فشار حداکثری دولت ترامپ حاصل شد که به اعتراف خود آنها، به شکست این سیاست انجامید. روحانی با اشاره به تحقق اهداف بودجه سال جاری در حوزه اصلی درآمدها و هزینه‌ها، اظهار داشت: برنامه اقتصادی کلان دولت در سال جاری که بودجه نیز در ذیل آن است، براساس واقعیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی کشور تدوین شد و در اجرا نیز محقق گردید.

سلامت مردم  در کنار سلامت انتخابات

رییس پژوهشکده شورای نگهبان گفت: امسال هم سلامت انتخابات و هم سلامت مردم مهم است. عباسعلی کدخدایی در مراسم اختتامیه رویداد ایده نگاری بحران کرونا و مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ گفت: ویروس منحوسی جامعه بشریت را درگیر کرده و در همه جای دنیا همه مشغول مبارزه با آن هستند، در کشور ما هم همه درگیرند و همه مسوولان و دستگاه‌ها به دنبال این هستند راه‌هایی را پیدا کنند که مشکلاتی که این ویروس ایجاد کرده را برطرف کنند. وی گفت: آقای حریرچی گزارشاتی را از مشکلاتی که سر راه عزیزان هست ارایه کرد و باید از یکایک کادر درمان تشکر کنیم. کدخدایی ادامه داد: آنچه که مهم است این است که مبارزه و مقابله با این ویروس، نیازمند مشارکت همه آحاد جامعه هست و فقط مسوولان نمی‌توانند بار مبارزه با آن را بر دوش داشته باشند لذا یکایک عزیزان در همه جا لازم است کمک کنند و پژوهشکده شورای نگهبان با همین نگاه این رقابت را برگزار کرد و درخواستی از همه نخبگان شد تا ما را برای بهتر برگزار شدن انتخابات ریاست‌جمهوری کمک کنند زیرا انتخابات مهمی است و همه مردم علاقه‌مندند با وضعیت شیوع ویروس منحوس ما چگونه می‌ توانیم انتخابات سالم‌تری برگزار کنیم. وی تاکید کرد: سلامت انتخابات یعنی صیانت از آرای مردم اما از سال گذشته سلامت مردم با این ویروس پیوند خورد و امسال هم سلامت انتخابات و هم سلامت مردم مهم است. ۴۰۰ نفر از نخبگان درگیر رقابت‌ها بودند و برندگان انتخاب و معرفی می‌شوند؛ ان‌شاءالله این حرکت ادامه یابد.

درباره آینده برجام بسیار امیدواریم

سفیر روسیه در واشنگتن با استقبال از رویکرد دولت جدید امریکا درخصوص بازگشت به برجام، ابراز امیدواری کرد که در دولت جو بایدن پیشرفت خوبی در این مسیر حاصل شود. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آناتولی آنتونوف سفیر فدراسیون روسیه در امریکا در گفت‌وگو با یک شبکه روس خاطرنشان کرد که مسکو امیدوار است با روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن، کشورش بتواند بر سر مسائل مختلفی ازجمله توافق هسته‌ای با امریکا همکاری عملی داشته باشد. وی در ادامه گفت که نسبت به حصول پیشرفت درخصوص توافق هسته‌ای با ایران در دولت جو بایدن و به علاوه همکاری عملی با واشنگتن بر سر این مساله و موضوعات دیگر امیدوار است. آنتونوف افزود: رییس‌جمهور بایدن اعلام کرده است که قصد بازگشت به برجام را دارد اما هنوز به‌طور مشخص نمی‌توان گفت که فرآیند این کار چطور خواهد بود. با این حال، مهم‌ترین چیز این است که واشنگتن اعلام کرده قصد بازگشت دارد. این یک تعامل چندجانبه است و ما برای آن آماده‌ایم. دیپلمات روس تصریح کرد: من بسیار بسیار امیدوارم که در آینده نزدیک در این مسیر پیشرفت حاصل شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران