شماره امروز: ۵۴۷

وزیر امور خارجه:

| | |

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: امریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر اینکه تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: امریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر اینکه تحریم‌ها را لغو کند؛ تمامی تحریم‌ها باید لغو شوند.

ظریف تاکید کرد: ما تعهداتی داریم که به آنها پایبند هستیم. تمام اقدامات ما در راستای برجام است. ما قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم.

وی ادامه داد: در امریکا، رییس‌جمهور می‌تواند از حق وتو برای مخالفت با هر گونه تصمیمی استفاده کند اما ما در ایران، چنین کاری نخواهیم کرد.

وی با انتقاد از درز اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که این اسناد باید محرمانه بماند.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رییس‌جمهور بایدن با سیاست‌های دونالد ترامپ مخالفت می‌کند اما در حقیقت همان سیاست را دنبال می‌کند.

وی گفت: اصطلاح مکانیسم ماشه ساخته امریکاست و چنین چیزی در برجام وجود ندارد. امریکایی‌ها برای کنترل افکار عمومی این اصطلاح را ایجاد کردند. ظریف با اشاره به رویکرد دولت امریکا درقبال برجام گفت: تفکر سلطه‌جویانه آنها مبنی بر این است که آنچه مال من است برای من است و آنچه برای توست، قابل مذاکره است. آنها با کلمات بازی می‌کنند تا متن برجام را تغییر دهند. وی با بیان اینکه پس گرفتن درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران نیست، افزود: بلکه آنها حقیقت را پذیرفته‌اند که نمی‌توانند از این طریق به جایی برسند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند. ممکن است دولت‌هایشان درباره پایبندی به توافق حرف بزنند اما شرکت‌هایشان به حرف واشنگتن گوش می‌کنند. اروپایی‌ها برای تصمیم‌گیری نیازمند تایید واشنگتن هستند. آنها باید از امریکا بخواهند که به جایگاه‌شان احترام بگذارد و اجازه دهد که به الزامات خود عمل کنند. وی با بیان اینکه امریکا پس از بازگشت به برجام باید خسارات ما را جبران کند، تاکید کرد: و باید متعهد شود که دیگر چنین رفتاری را تکرار نکند.

ظریف گفت: ما درخواست‌های زیادی داریم و خواهان اقدام عملی از سوی امریکا هستیم، نه حرف. اما اکنون مشکل این است که بایدن در حال دنبال کردن سیاست‌های ترامپ است، نه اوباما.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: ما تنها زمانی وارد مذاکره می‌شویم که تحریم‌ها لغو شود و رفتار امریکا تغییر کند. به دلیل سیاست‌های امریکاست که دارایی‌های ما در کره جنوبی و ژاپن بلوکه شده‌اند. این رویکرد می‌بایست تعییر کند. اما دولت بایدن همچنان به مسدود کردن پول ایران برای خرید واکسن کووید ١٩ ادامه می‌دهد. 

ظریف با اشاره به تحولات هسته‌ای ایران از زمان خروج امریکا از برجام گفت که ایران اکنون ذخیره اورانیوم بیشتری دارد، هرچند که ما هیچ کس را تهدید نمی‌کنیم و تنها از حق خود استفاده می‌کنیم.

به گفته وی اگر امریکا خواهان تعامل اقتصادی با ما نیست اما باید به بقیه اجازه تجارت با ایران را بدهد.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ایران از برجام تاکید کرد که ایران نیازی به این کار ندارد. امریکا باید بداند که ما نیازی به خروج از برجام نداریم و می‌توانیم از حقوق خود در توافق بهره ببریم. ما توافق نکردیم که آن را کنار بگذاریم ما مذاکره کردیم که به تعهداتمان عمل کنیم.

 ما طبق مفاد برجام حق داریم که از اجرای تعهدات‌مان عقب بنشینیم. ظریف یادآور شد: امریکا در بازی خود و تلاش برای اعمال فشار بر ایران یک اشتباه بزرگ کرد؛ اکنون وابستگی ما به نفت به مراتب کمتر شده است. امریکا در نهایت، دیر یا زود خواهد فهمید سیاست‌هایش غیرقانونی است و باید این سیاست‌های خود را تغییر دهد چراکه نتیجه‌ای نداشته است.

وزیر امورخارجه درباره جنگ یمن نیز تصریح کرد: عربستان سعودی باید به این جنگ پایان دهد. من امیدوارم که روزی مردم بیدار شوند و بفهمند که جان انسان‌ها ارزش دارد. عربستان و امارات میلیاردها دلار برای این جنگ هزینه کرده‌اند اما سعودی‌ها و متحدان‌شان بر اراده مردم یمن پیروز نخواهند شد.

وی گفت: برخی رژیم‌های عربی به اشتباه فکر می‌کنند که اسراییل می‌تواند برایشان امنیت به ارمغان بیاورد اما آنها باید بدانند که ما خواهان روابط با همسایگان عرب خود هستیم.کشورهای منطقه باید به همسایگی خود بازگردند. ما به دنبال سلطه بر منطقه نیستیم و می‌خواهیم روابط خوب با همسایگان‌مان ایجاد کنیم.

ظریف درباره توافق میان ایران و چین خاطرنشان کرد که پکن نقش بزرگی در اقتصاد جهان ایفا می‌کند. توافق میان ایران و چین به نفع هر دو طرف و همچنین به نفع منطقه است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران