شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهور:

| | |

دهمین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد. معاون اول رییس‌جمهور در ابتدای این جلسه با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در پایانه مرزی اسلام قلعه، گفت: کشورهای افغانستان و عراق جزو بزرگ‌ترین بازارهای هدف صادراتی ایران هستند

دهمین جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی کشور به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

معاون اول رییس‌جمهور در ابتدای این جلسه با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در پایانه مرزی اسلام قلعه، گفت: کشورهای افغانستان و عراق جزو بزرگ‌ترین بازارهای هدف صادراتی ایران هستند که بیشترین حجم صادرات به این کشورها انجام می‌شود و باید برای تداوم روند تجارت خارجی دو کشور، همه امکانات لازم برای سازماندهی و تجهیز مجدد این مرز را به‌کار بگیریم.

وی گفت: مرزهای زمینی مهم‌ترین مسیر صادرات و واردات به کشور به ویژه در دوران تحریم بوده است و ضروری است در تعامل و همکاری با کشور افغانستان به آسیب‌های ناشی از این حادثه و بازگشایی مرز دوقارون درسریعترین زمان ممکن رسیدگی کنیم.

 جهانگیری سپس با تجلیل از عملکرد بخش خصوصی و شرکت‌های دولتی و عمومی در دوران تحریم برای رفع نیازهای کشور، گفت: در دوران تحریم کار بزرگی انجام شد تا خیال کسانی که فکر می‌کردند اقتصاد ایران زمین گیر می‌شود، باطل شود. آنها تصور می‌کردند با جلوگیری از فروش نفت و سایر کالاها، مانع از رسیدن ارز و به تبع آن تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه به ایران می‌شوند اما به فضل الهی و همت همه صادر‌کنندگان و وارد‌کنندگان ایران از این مرحله سربلند خارج شد. به ویژه در ده ماهه اخیر که سال سختی از نظر اقتصادی را پشت سر گذراندیم، سالی که همه کسانی که مسوولیت داشته‌اند، می‌دانند جزو سخت‌ترین سال‌های پس از وقوع انقلاب اسلامی بود. مقطعی که حتی وقتی به درآمدهای نفتی کشور نگاه می‌کنیم قابل مقایسه با سخت‌ترین شرایط دوران جنگ تحمیلی نیز نیست.

معاون اول رییس‌جمهور اظهار داشت: آنچه باعث شد اقتصاد کشور متوقف نشده و تولید و واردات کالا انجام شود، همت صادر‌کنندگان و وارد‌کنندگان کشور بود که باید همواره از آنان حمایت و قدردانی شود، البته ممکن است در کنار هر بخشی برخی سوءاستفاده‌هایی انجام شود که باید مطابق قانون با آنان برخورد شود.

وی تاکید کرد: حتماً مهم‌ترین جهت‌گیری اقتصاد کشور پس از عبور از دوران تحریم، افزایش صادرات کشور است و باید همه مردم و فعالان اقتصادی بدانند که اگر برخی مقررات در دوران تحریم مطابق شرایط جنگ اقتصادی تدوین شد، دولت طرفدار رفع محدودیت برای صادر‌کنندگان کالا است و به جز موانع تعرفه‌ای و فنی نباید مانع دیگری بر سر راه صادرات و واردات کشور باشد.

جهانگیری با اشاره به اینکه قوانین مربوط به تجارت باید شفاف و روشن باشد تا فعالان این بخش بتوانند به خوبی آینده فعالیت خود را پیش بینی کنند، گفت: فعالان این عرصه بدانند هیچ مسوول و کارشناسی نمی‌تواند برای فعالیت سالم آنها محدودیت ایجاد کند. قطعاً تصمیماتی که در دوره جنگ اقتصادی اتخاذ شد در شرایط عادی برطرف خواهد شد.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: همه قوانین باید در خدمت صادر‌کنندگان کالا و خدمات باشد، معافیت‌های مالیاتی موضوعی است که در همه کشورهای دنیا برای تشویق صادر‌کنندگان ارایه می‌شود. قوانین دایم کشور را نباید با قانون بودجه یکساله اصلاح کرد تا فعالان اقتصادی کشور نسبت به امنیت فعالیت خود اطمینان داشته باشند.

وی با تاکید بر رفع مشکلات مربوط به زیرساخت‌های حوزه صادرات، به موضوع حمل بار به شکل یکسره به کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: همه روسای کمیسیون‌های مشترک ایران با کشورهای همسایه باید با کمک وزارت راه و شهرسازی، مشکلات مربوط به زیرساخت‌ها و افزایش صادرات خصوصاً حمل و نقل با کشورهای همسایه را برطرف نمایند.

وی افزود: از آتش سوزی که در گمرک کشور دوست و همسایه افغانستان اتفاق افتاد، متاسف هستیم و باید با درس آموزی از این حادثه، نقاط آسیب پذیر را شناسایی و با همراهی همه دستگاه‌ها، زیرساخت‌های مورد نیاز را فراهم کنیم تا تجار و مردم و شبکه حمل و نقل کشور اطمینان داشته باشند که از بابت حوادث غیرمترقبه خسارت نخواهند دید.معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به موضوع حمل و نقل توسط کانتینر‌های یخچال‌دار و کشتی‌های رو ـ رو، گفت: تفاهم خوبی بین وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت انجام شده تا مشکلات مربوط به حمل کالاهای نیازمند به این امکانات برطرف شود.

وی همچنین با اشاره به موضوع نوسازی ناوگان حمل و‌نقل دریایی کشور، گفت: در این دولت مصوبه خوبی برای نوسازی لنج‌ها و جایگزین‌سازی آنها با کشتی‌های جدید به تصویب رسیده تا مشکلات مربوط به قوانین جدید دریانوردی و حمل کالا به کشورهای حاشیه خلیج فارس مرتفع شود. این طرح می‌تواند با توجه به ظرفیت تولید کشتی‌های کوچک در استان‌های بندری جنوب کشور نظیر هرمزگان، بوشهر، خوزستان و سیستان و بلوچستان موجب اشتغال زایی و تحول اقتصادی شود. حتماً باید تأمین اعتبار لازم برای پرداخت وام‌های دراز مدت با بهره کم به فعالان این بخش انجام شود تا صاحبان لنج‌ها از این طرح استقبال کنند.

جهانگیری با تاکید بر استفاده از ظرفیت خوبی که از توافق کشورهای اوراسیا برای افزایش تجارت خارجی ایجاد شده است، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های کشور بحث توافق‌های چندجانبه نظیر اوراسیا، اکو، دی 8 و ... است که باید از آنها برای افزایش صادرات استفاده نمود.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: حفاظت از کریدورهای حمل و نقل برای ایران مساله‌ای مهم است. شرایط کشور می‌طلبد تا از استعدادهای خدادادی نظیر موقعیت جغرافیایی و بحث ترانزیت کشور صیانت کنیم. قطعاً این ظرفیت جزو مولفه‌های اصلی اقتدار ایران است که باید این کریدورها به سرعت برای حمل و نقل جاده‌ای به ریلی و دریایی تکمیل کرد. وی گفت: این کریدورهای ترانزیتی باید چنان درحوزه تجارت دنیا فعال و در حال توسعه باشد که همه احساس کنند مسیر ایران امن‌ترین و اقتصادی‌ترین مسیر برای تجارت جهانی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران