شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به رییس‌جمهور مطرح کرد: چرا باید بعد از هفت و نیم سال حداقل نیاز معیشتی مردم از جمله مرغ و تخم مرغ با نوسانات شدید قیمتی روبه رو باشد؟

چرا نیازهای اساسی مردم با نوسان همراه است؟

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خطاب به رییس‌جمهور مطرح کرد: چرا باید بعد از هفت و نیم سال حداقل نیاز معیشتی مردم از جمله مرغ و تخم مرغ با نوسانات شدید قیمتی روبه رو باشد؟ محمد علیپور نماینده مردم ماکو در مجلس در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس گفت: آقای رییس جمهور چهار سال دوم شما رو به اتمام است، اخیرا اعلام کردید از تحریم‌ها عبور کرده‌ایم، چرا باید بعد از هفت و نیم سال حداقل نیاز معیشتی مردم ازجمله مرغ و تخم مرغ با نوسانات شدید قیمتی روبه رو باشد و سایر کالاها دچار گرانی سرشام آور بشوند؟ آیا یک بار از خود سوال کرده‌اید که برای تامین اشتغال جوانان تحصیل کرده چه اقدامی انجام داده اید؟

دولت در طرح کالاهای اساسی کوتاهی می‌کند

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: دولت در اجرای قانون تامین کالاهای اساسی کوتاهی می‌کند و متاسفانه هیچ نظارتی در اجرای قانون مذکور نیست و همین امر سبب افزایش فشار بیش از حد به اقشار کم درآمد شده است. جبار کوچکی نژاد در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به رییس‌جمهور و رییس مجلس گفت: قانون تامین کالاهای اساسی طی مدت زمان طولانی در قوه مقننه به تصویب رسید، اما دولت در اجرای آن کوتاهی می‌کند. متاسفانه هیچ نظارتی در اجرای قانون مذکور نیست و همین امر سبب افزایش فشار بیش از حد به اقشار کم درآمد شده است. وی ضمن تشکر از فعالیت‌های رییس قوه قضاییه در مبارزه با فساد افزود: قطعاً راه پیش روی قوه قضاییه خوب است. باید یادآور شد مبارزه با فساد به تنهایی نمی‌تواند، محقق شود. کوچکی نژاد در تذکری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی تامین نهاده‌های دامی و کود، را به عنوان یکی از نیازهای اصلی کشاورزان نام برد گفت: امروزه با کمبود شدید در موارد یاد شده مواجه هستیم.کوچکی‌نژاد در پایان در تذکری خطاب به وزیر صمت در مورد گرانی مسکن در گیلان انتقاد کرد و گفت: متأسفانه به دلیل اعمال سیاست‌های غلط، مصالح ساختمانی در گیلان گران است و همین موضوع سبب افزایش قیمت مسکن در استان شده که نیازمند رسیدگی است.

احتمال افزایش  یارانه نقدی مددجویان

وحید جلال‌‌زاده گفت: افزایش میزان یارانه دهک‌های پایین جامعه هنوز نهایی نشده اما پیش‌بینی می‌شود یارانه نقدی مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) به مبلغ ۲۵۰ هزار تومان برای هر نفر افزایش یابد. وحید جلال‌‌زاده روز یکشنبه با اشاره به برخی اختلاف نظرها درخصوص بودجه ۱۴۰۰ گفت: این بودجه هنوز نهایی نشده اما آنچه همه نمایندگان مجلس در آن اتفاق نظر دارند، ضرورت افزایش میزان یارانه دهک‌های پایین، افزایش پرداختی کمک هزینه مددجویان نهادهای حمایتی و تامین مسکن مددجویان، معلولان و محرومان است. وی با بیان اینکه اکنون تفاوتی بین افراد غنی و فقیر در پرداخت یارانه وجود ندارد، افزود: یارانه مددجویان کمیته امداد و بهزیستی طبق سال‌های گذشته همچنان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و این در حالی است که این میزان یارانه برای سایر دهک‌ها نیز پرداخت می‌شود. این رقم طی سال‌های متمادی افزایش نیافته و سهم دهک‌های پایین از یارانه، فقط در ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان و یارانه معیشتی خلاصه می‌شود و مستمری پرداختی برای مددجویان نیز کفاف هزینه زندگی این خانوارها را نمی‌دهد. نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: در تلاش هستیم تا حداقل یارانه دریافتی افراد دهک‌های پایین و خانوارهای ضعیف و مددجویان تحت پوشش به حداقل ۲۵۰ هزار تومان افزایش یابد.جلال‌زاده افزود: تقریبا برای هر خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی از محل یارانه‌ها، یک میلیون تومان ماهانه پرداخت می‌شود و علاوه بر این تلاش می‌شود پرداخت کمک هزینه ماهانه به این خانواده‌ها نیز در سال ۱۴۰۰ افزایش یابد که در صورت افزایش این رقم‌ها، وضعیت معیشتی خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد بهبود می‌یابد. وی با اشاره به تلاش‌های نمایندگان مجلس در راستای تامین مسکن خانوارهای زیر پوشش نهادهای حمایتی گفت: اولویت مسکن مددجویان بهزیستی با خانواده‌های چند معلولی و اولویت مسکن مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در قالب خانواده‌های ایتام تحت حمایت است.نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰ یادآور شد: در بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق، رقم‌های قابل توجهی در بحث حمایت از مددجویان در نظر گرفته شده که امیدواریم محقق شود.

احتمال تصویب بودجه چند دوازدهمی در مجلس

مالک شریعتی با بیان اینکه احتمالا دولت ظرف روزهای آتی اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ را به مجلس ارایه می‌دهد، گفت: بنای کمیسیون تلفیق بودجه سه دوازدهم نیست مگر اینکه زمان اجازه ندهد. مالک شریعتی، عضو کمیسیون تلفیق اظهار داشت: دولت هنوز اصلاحیه بودجه را به مجلس نداده و شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت بنا دارد به جای لایحه جدید، چند صفحه اصلاحیه تحویل دهد. وی افزود: این اصلاحیه احتمالاً یکشنبه شب یا دوشنبه صبح به مجلس ارسال می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که برنامه کمیسیون تلفیق تصویب بودجه کامل است یا اینکه در نظر دارد بودجه چند ماهه تصویب کند، اظهار کرد: ما بنای تصویب بودجه چند دوازدهم نداریم مگر اینکه زمان اجازه بررسی و تصویب لایحه کامل بودجه را ندهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران