شماره امروز: ۵۴۷

زاکانی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس:

| | |

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به طرح «لغو تحریم‌های ظالمانه» مجلس یازدهم ادعا کرد که اگر امریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه نجنبند در اسفند ماه با پروتکل الحاقی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خداحافظی خواهیم کرد

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به طرح «لغو تحریم‌های ظالمانه» مجلس یازدهم ادعا کرد که اگر امریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه نجنبند در اسفند ماه با پروتکل الحاقی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خداحافظی خواهیم کرد.علیرضا زاکانی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از مردم ایران به خاطر حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: سفر ریاست مجلس به روسیه و تقدیم پیام رهبری و همچنین سفر رییس دستگاه قضا به عراق حاوی این نکته است که همه دنیا غرب نیست و همه غرب هم امریکا نیست. دوران جدید انقلاب در شرایطی آغاز شده که نگاه به شرق و همسایگان یک اولویت قطعی است بی‌شک شرایط ما در عرصه جهانی و نقش ملت ایران بر سازندگی آن یک اولویت خاص را برایمان هموار کرده است.نماینده مردم قم در مجلس ضمن تشکر از رییس قوه قضاییه و رییس قوه مقننه و هیات همراه این دو مقام مسوول در سفر به روسیه و عراق گفت: ما باید به خودباوری و ابتکار عمل بتوانیم معادلات قدرت در سطح جهان را تغییر دهیم و شرایط را به سویی ببریم که جهان آینده نقش فزاینده ایران اسلامی را پر رنگ‌تر ببیند.زاکانی در مورد سند برجام و چالش‌های بین ایران و امریکا گفت: برجام سندی است که جز به رفع تحریم‌ها باقی نخواهد ماند. همان‌گونه که دوره بزن و برو تمام شده است دوره تحمیل ننگ نامه و تحمیق ملت‌ها تمام شده است. لااقل باید بگویم که برای ایران اسلامی دیگر تکرار نخواهد شد. رهبری هوشمند و فرزانه، ملتی آگاه و در صحنه و نخبگانی شجاع و مبتکر شرایطی را برای ما فراهم کرده که آن ننگ نامه و تحمیق نامه‌های که توسط دشمنان اجرا می‌شد در مسیر الغا هستند.رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به مصوبه دوازدهم آذر ماه مجلس یازدهم مبنی بر «لغو تحریم‌های ظالمانه امریکا» گفت: مجلس در راس امور است اگر امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان نجنبند، اسفند ماه با پروتکل الحاقی خداحافظی کرده و ناظران ان پی تی باید از کشور خارج شوند. گره برجام فقط با رفع تحریم باز خواهد شد و مجلس میدان عمل را برای مسوولان باز خواهد کرد.این عضو کمیسیون اصل نود مجلس در مورد طرح‌هایی مثل طرح شفافیت، طرح تعارض منافع که در یازدهمین دوره قوه مقننه مطرح شده بود گفت: مجلس اصلاحات را از خودش شروع کرده است تعارض منافع، عدم شفافیت و رانت سه ویژگی است که به کشور آسیب می‌زند اگر طرح شفافیت مجلس با کمبود سه رای تصویب نشد مجددا توسط دوستان امضا شده است و با ماده ۱۳۰ در دستور کار صحن قرار خواهد گرفت. مجلس به شفافیت قائل است و بخش عمده‌ای از مخالفان معتقد بودند شفافیت موجود در طرح ارایه شده کافی نیست دو نفر از مخالفان سخنران نیز به این ماجرا اذعان داشتند ما به مردم قول می‌دهیم که در این مسیر کوتاهی نکنیم.زاکانی در مورد رد کلیات بودجه سال ۹۹ توسط مجلس اظهار کرد: مجلس دهم و دولت کنونی اشتباه بزرگی کردند و در سال ۹۸، ۱۶۷ هزار میلیارد و در سال ۹۹، ۲۷۳ هزار میلیارد کسری بودجه برای دولت به ارمغان آوردند آن چه در مجلس رخ داد در راستای شفافیت، جبران کسری بودجه و مواجهه با لایحه سیاسی دولت بود. هر چند که کمیسیون تلفیق بودجه اصلاحاتی انجام داد اما این اصلاحات کافی نبود و از آن جا که دولت ادعا کرد که تن به اصلاحات کمیسیون تلفیق نخواهد نداد تصمیم گرفتیم کلیات بودجه را رد کنیم تا دولت براساس رفع رانت، رفع تعارض منافع و رفع عدم شفافیت لایحه جدیدی تقدیم کند.

نماینده مردم قم در مجلس در پایان در مورد لایحه تقدیمی دولت ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم پاسخ معتبر به نیازهای جامعه و تحقق اهداف انقلاب داده و با همکاری سایر قوا گامهای بلندی‌برداریم. مجلس جز به منافع ملت نمی‌اندیشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران