شماره امروز: ۵۴۷

رییس مجلس شورای اسلامی:

| | |

رییس مجلس شورای اسلامی از برگزاری سومین نشست کمیسیون عالی مشترک پارلمان‌های ایران و روسیه در سال آینده در تهران خبر داد و با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور گفت:

رییس مجلس شورای اسلامی از برگزاری سومین نشست کمیسیون عالی مشترک پارلمان‌های ایران و روسیه در سال آینده در تهران خبر داد و با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور گفت: تحکیم روابط تهران و مسکو باید با ساختارهای جدید و تقویت ساختارهای گذشته انجام شود. محمدباقر قالیباف با ویچسلاو والودین رییس مجلس دومای روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد و بعد از این نشست همراه با همتای روسی خود در جمع خبرنگاران حضور یافت. رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روسیه اولین مقصد سفر خارجی من به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی است، گفت: مهم‌ترین موضوع در این سفر پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای آقای پوتین رییس‌جمهور روسیه بود که در این پیام بر استحکام، راهبردی و مستمر بودن روابط ایران و روسیه تاکید شده است و هیچ تغییر سیاسی در دنیا و نگاه‌های یکجانبه گرایانه هم تاثیری بر این رابطه نخواهد داشت. وی با بیان اینکه در نشست درباره مسائل دوجانبه‌ای، منطقه‌ای، جهانی و مباحث مشترک بحث و بررسی انجام شد، افزود: قالب‌های فراوان و مشترکی وجود دارد که باید با ساختارهای جدید و تقویت ساختارهای گذشته در حوزه مسائل اقتصادی، فرهنگی، فنی، انرژی، صنعتی، گردشگری، اقتصادی، کشاورزی، علمی و دانشگاهی پیش برود. قالیباف با بیان اینکه ایران و روسیه مشترکات فراوانی درباره مسائل منطقه‌ای و صلح در منطقه دارند که این موضوع لازمه اتخاذ تصمیمات جدید و ساختارهای جدید است گفت: تهران و مسکو همچنین در موضوع امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی و مبارزه با تحریم‌های ظالمانه علیه دو کشور مسائل و موضوعات مشترک دارند. وی تصریح کرد: در نشست امروز هماهنگ و توافق شد که در فصل بهار سومین کمیسیون عالی مشترک پارلمان‌های ایران و روسیه در کنار نمایشگاه اقتصادی و تجاری میان تجار ایران و روسیه در تهران برگزار شود و ما میزبان رییس مجلس دومای روسیه خواهیم بود. قالیباف در پایان تاکید کرد: امیدواریم این سفر آغاز تحول جدیدی در بحث‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی میان دو کشور باشد و ما شاهد شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌ها بین دو کشور باشیم.

رییس مجلس دومای روسیه نیز ضمن تشکر از قالیباف برای انتخاب روسیه به عنوان اولین کشور خارجی برای سفر خود، گفت: امیدوارم گفت‌وگوها و ملاقات‌ها در این سفر شما مبنای خوبی برای توسعه کارآمد روابط پارلمانی میان دو کشور ایران و روسیه و همچنین در عرصه‌های دیگر شود.

والودین با بیان اینکه روسیه به دنبال فرمت‌های جدیدی برای گسترش ارتباطات خود و ایران است تاکید کرد: پاندمی کرونا جهان را تغییر داده و باید به دنبال فرمت‌های جدید برای توسعه روابط میان دو کشور باشیم. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران