شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شورای نگهبان به مصوبه اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری ایراد گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان،

ایراد شورای نگهبان به اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری

شورای نگهبان به مصوبه اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری ایراد گرفت. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در این باره گفت: این طرح که چندی قبل از جانب مجلس برای ما ارسال شده بود در چند جلسه شورای نگهبان بررسی شد و اعضای شورا ایرادهایی به آن دارند که پاسخش به مجلس ارسال شد و منتظریم که ببینیم چه اقدامی برای رفع ایرادها خواهد شد. وی با تبیین ایرادهای شورای نگهبان به این طرح در ۶ بند، افزود: بخشی از این ایرادها مربوط به ماده یک این اصلاحیه است که با اصل ۱۱۵ قانون اساسی مغایرت دارد. کدخدایی گفت: از جمله جایی که مربوط به تابعیت و اخذ نکردن مجوز اقامت دایم از دیگر کشورها یا محدودکردن سابقه تصدی سمت‌هایی که در جزء ۱۰ بند ب این قانون آمده و اشاره شده است افرادی که می‌خواهند برای انتخابات ریاست‌جمهوری نام نویسی کنند یکی از شرایط عمومی شان باید سابقه مدیریتی باشد که اعضای شورای نگهبان معتقدند این موضوع با اصل ۱۱۵ قانون اساسی مغایر است. وی افزود: همچنین در همین بند و این جزو موضوع انحصار مناصبی را برای نامزدی و نام نویسی انتخابات ریاست‌جمهوری لحاظ کردند و فقط کسانی می‌توانند برای این انتخابات نام نویسی کنند که این سمت‌ها را قبلا داشته باشند که اعضای شورای نگهبان این را نیز مغایر با اصل ۱۱۵ قانون اساسی دانستند.

سخنگوی شورای نگهبان برخی دیگر از مواد این مصوبه را نیز دارای ابهام دانست و گفت: از جمله تبصره یک این ماده که ناظر به ۴ شرطی است که در جزء ۵ بند ۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات آمده بود و اعضای شورا اعلام کردند که پس از رفع ابهام اعلام نظر می‌کنند.

کدخدایی افزود: تبصره‌ای هم در این ماده وجود دارد که به نوعی این شرایط را به عنوان شرایط نهایی قرار داده است که اعضای شورای نگهبان این تبصره را نیز مغایر اصول ۹۹ و ۱۱۵ و بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی تشخیص دادند. وی گفت: در بخش دوم ایرادها به اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری نیز که مربوط به تعریف و اعلام معیارهاست اعضای شورای نگهبان آن را مغایر با جزء ۵ بند ۱۰ سیاست‌های کلی انتخابات دانستند. کدخدایی افزود: در جای دیگری که اقامت دایم یا تابعیت را نیز به منزله ملتزم نبودن و تعهد نداشتن به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی دانسته بودند مغایر با اصل ۱۱۵ قانون اساسی شناخته شد. سخنگوی شورای نگهبان از ارسال ایرادهای این شورا درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری به مجلس شورای اسلامی خبر داد. کدخدایی در ادامه تبیین ایرادها به این مصوبه مجلس گفت: بند دیگری از ایرادها به این طرح، مربوط به اعلام نظر هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام است که طی نامه‌ای به ما اعلام کردند برخی از مواد این مصوبه با سیاست‌های کلی نظام مغایرت دارد. وی افزود: این ایراد هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام را به همراه ایرادهای شورای نگهبان و نیز تذکرات لازم برای مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم و منتظریم که نظر اصلاحی مجلس را ببینیم و بعدا اظهارنظر کنیم. کدخدایی تاکید کرد: ما آمادگی داریم هر وقت که مجلس، اصلاحات را در این خصوص انجام داد بررسی و اعلام نظر کنیم.

اگر ایران بازگردد ما هم برمی‌گردیم

وزیر خارجه امریکا گفت در صورت بازگشت تهران به برجام واشنگتن نیز آماده بازگشت به آن خواهد بود. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا در گفت‌وگو با شبکه  ان. بی. سی در عین حال گفت: اگر ایران همچنان به لغو محدودیت‌های توافق هسته‌ای خود ادامه دهد، تنها چند هفته با دستیابی به مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله خواهد داشت.  بلینکن گفت که امریکا خواهان بازگشت به پایبندی  به توافق هسته‌ای ایران است به شرط اینکه ایران نیز همین کار را کند  سپس کشورش با متحدان امریکا و شرکایش درباره «توافقی طولانی مدت‌تر و قوی تر» که در برگیرنده دیگر مسائل باشد، همکاری خواهد کرد. او درباره اینکه آیا آزادی شهروندان امریکایی زندانی در ایران که بخشی از مذاکرات برجام نبود، شرطی قطعی برای توافق هسته‌ای گسترده‌تر خواهد بود یا نه، توضیح داد: فارغ از هر توافقی، آن شهروندان امریکایی باید آزاد شوند. ما بر اطمینان حاصل کردن از اینکه آنها به طریقی به خانه باز می‌گردند، متمرکز خواهیم شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران