شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هیات طالبان به ریاست ملا برادر که در تهران به سر می‌برد صبح دیروز با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

آمادگی ایران برای تسهیل گفت‌وگوی طالبان و دولت

هیات طالبان به ریاست ملا برادر که در تهران به سر می‌برد صبح دیروز با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از ایده تشکیل حکومتی همه شمول با حضور همه اقوام و گروه‌های سیاسی در افغانستان اظهار داشت: تصمیمات سیاسی نمی‌تواند در خلأ اتفاق بیفتد و تشکیل حکومت همه شمول باید در یک فرایند مشارکتی و با در نظر داشت ساختارها و نهادها و قوانین بنیادی مانند قانون اساسی شکل گیرد. اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل گفت‌وگو بین طالبان و دولت و دیگر گروه‌های افعانستانی بخش دیگری از صحبت‌های وزیر امور خارجه کشورمان با طالبان بود و در این ارتباط ظریف تاکید کرد: مردم خوب افعانستان مظلوم واقع شده‌اند جنگ و اشغال افعانستان لطمات سنگینی به مردم افعانستان وارد ساخته است، امیدوارم که تمام تلاش شما آن باشد که آلام و مشکلات مردم هرچه زودتر به پایان رسد و با برقراری صلح در افعانستان هرچه زودتر بهانه اشغالگران از دستشان خارج شود. در ابتدای این دیدار ریاست هیات طالبان گزارشی از روند صلح و گفت‌وگوهای بین الافغانی ارایه کرد و تاکید داشت که روابط ایران و افغانستان همواره روابطی بر بنیاد دوستی و حسن همسایگی بوده و امیدوار هستند که با برقراری صلح و آرامش در افغانستان روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد . ملابرادر در این ملاقات‌ با اشاره به نقش مخرب داعش در افعانستان و منطقه از روند گفت‌وگوهای بین الافعانی اظهار خشنودی کرده، تشکیل دولتی همه شمول با حضور همه اقوام و گروه‌های سیاسی را امری ضروری برای برقراری صلح کامل در افغانستان دانست.

در برابر تحریم پیروز شدیم

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: آنچه شیرینی سالگرد انقلاب را دوچندان کرده، احساس پیروزی در برابر تهدید، تحریم و فشارحداکثری است.

در پیام سردار غلامرضا جلالی آمده است: 

«جشن چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران امسال در حالی برگزار می‌شود که درخت تناور انقلاب، سرافرازتر، پویاتر و با نشاط‌تر از همیشه است و شعارهای انقلاب اسلامی همچنان محور کانونی و قوام بخش به هویت جامعه ایرانی است. اما مهم‌ترین ویژگی دهه فجر امسال، پیروزی و جشن ملی برای منکوب کردن دشمن در کارزار فشار حداکثری و عبور از تهدید است. آنهایی که چشمان خود را برای فروپاشی نظام تیز و دل‌های خود را صابون زده بودند امروز مغموم‌تر از همیشه آمدن بهار پیروزی و رخت بربستن زمستان فشار حداکثری و روسیاهی امثال ترامپ، بولتن، نتانیاهو و بن سلمان را نظاره‌گرند. چله دوم انقلاب اسلامی اما چله قوی شدن است. ما هیچ راهی جز قوی شدن نداریم. تنها قوی بودن ایران و قرار گرفتن ما در قله‌های سیاسی، اجتماعی، علمی، اقتصادی و دفاعی است که می‌تواند برای ساکنین این مرز و بوم آسایش، پیشرفت و رفاه را به ارمغان آورد.  در آستانه قرن ۱۴ هجری شمسی ما همچنان استوار، ایستاده‌ایم و یکی پس از دیگری چالش‌ها، سختی‌ها و بحران‌ها را کنار می‌زنیم. مسیر طولانی است اما افق دستیابی به گنج افتخار، رنج این راه صعب و عبور از گردنه‌های پرپیچ و خم را برما گوارا می‌کند.  آنچه شیرینی و حلاوت جشن ملی چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی را دوچندان کرده است احساس پیروزی در برابر تهدید، تحریم و فشارحداکثری توامان از سوی جبهه استکبار است. قطعا دولت جدید امریکا نیز چاره‌ای ندارد که در برابر قدرت ملی ایرانیان کرنش کند. حرف آخر اینکه انقلاب اسلامی در تمامی طول حیات خود دو رکن کلیدی داشته و آن رهبری و مردم بوده است. باید مراقب وسوسه خناسان و توطئه مکاران باشیم که همانا هدف اصلی آنها تضعیف جایگاه رهبری و نقش آفرینی مردم است. یاد شهدا، امام شهدا و همه آنهایی که در این چهل و دو سال برای عزت و سربلندی ایران اسلامی هرچه داشتند در طبق اخلاص گذاشتند گرامی می‌‎داریم و بر سیدالشهدای محور مقاومت قاسم سلیمانی که همیشه سرباز این انقلاب بود، درود می‌فرستیم.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران