شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 از مصوبه این کمیسیون برای افزایش ۴ برابری حقوق سربازان و افزایش 50 درصدی این پرداخت برای سربازان متاهل خبر داد.

حقوق سربازان چهار برابر می‌شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 از مصوبه این کمیسیون برای افزایش ۴ برابری حقوق سربازان و افزایش 50 درصدی این پرداخت برای سربازان متاهل خبر داد. رحیم زارع در نشستی خبری با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: تقریبا حقوق سربازان در کمیسیون تلفیق نهایی شده که در صورت تصویب در صحن علنی، حقوق سربازان در سال آینده ۴ برابر افزایش پیدا می‌کند.علاوه بر آن 400 هزار تومان مازاد برای رفت و آمد آنها تسهیلات اختصاص داده شده است. سربازان متأهل نیز تسهیلاتی مانند افزایش 50 درصدی این پرداخت خواهند داشت همچنین مقرر شد به منظور اشتغالزایی مبلغ 50 میلیون و 100 میلیون تومان تسهیلات کم بهره در زمان پایان خدمت پرداخت شود. وی اضافه کرد: در تبصره 14 درباره دستورات مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تصمیماتی در حوزه منابع عمومی بودجه گرفته شد که از جمله آن می‌توان به تکلیف برای وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد که بر اساس آن برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار هزار و 757 میلیارد تومان اعتبار تخصیص می‌یابد همچنین برای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری هزار و 757 میلیارد تومان پیش‌بینی شد. وی با اشاره به مشکلات شهر اهواز گفت: 877 میلیارد تومان برای طرح‌های آب و فاضلاب اهواز، حمیدیه، کارون و باوی پیش‌بینی شده است. همچنین کمیسیون تلفیق تصویب کرد که افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی به میزان هزار میلیارد تومان باشد.13 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی به منظور اشتغالزایی و توانمندی زنان سرپرست خانوار پیش‌بینی شده است. سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به مصوبه کمیسیون درباره حقوق سربازان اظهار کرد: تقریبا حقوق سربازان در کمیسیون تلفیق نهایی شد که در صورت تصویب در صحن علنی، حقوق سربازان در سال آینده ۴ برابر افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آن 400 هزار تومان مازاد برای رفت و آمد آنها تسهیلات اختصاص داده شده است. سربازان متأهل نیز تسهیلاتی مانند افزایش 50 درصدی این پرداخت خواهند داشت همچنین مقرر شد به منظور اشتغالزایی مبلغ 50 میلیون و 100 میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره در زمان پایان خدمت پرداخت شود.

ظرفیت یک میلیارد دلاری تجارت ایران و ارمنستان

وزیر اقتصاد ایران در دیدار با همتای ارمنستانی خود ضمن تاکید بر توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی و مالی دو کشور گفت: با توجه به ظرفیت صادرات و واردات دو کشور و در صورت توسعه همکاری‌های دوجانبه می‌توان سطح مبادلات تجاری را تا یک میلیارد دلار در سال افزایش داد. فرهاد دژپسند در این دیدار با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم در زمینه زیر ساخت‌های ارتباطی، توسعه جاده و خطوط ریلی را افزایش دهیم گفت: تمرکز بر خط راه آهن ایروان - جلفا – تهران سبب توسعه روابط تجاری دو کشور خواهد شد و از ظرفیت خود به عنوان وزیر اقتصاد در شورا و مجامع اقتصادی کشور جهت تسریع در این امر استفاده خواهم کرد. وزیر اقتصاد با تاکید بر حل کردن مشکلات به صورت ساختاری افزود: باید روابط گمرکی دو کشور را توسعه دهیم و نباید در رابطه اقتصادی عمیق دو کشور این مسائل مانع ایجاد کند. وی در ادامه و با اشاره به همکاری‌های بانکی و بیمه‌ای بین دو کشور اظهار داشت: باید در این خصوص مدل‌های جدید همکاری تعریف کنیم و مبادلات دو جانبه پولی، بانکی و مالی در قالب قرار دادهای دو جانبه داشته باشیم. دژپسند در ادامه پیشنهاد کرد که بانک مشترک میان دو کشور تاسیس شود تا مشکلات توسعه مالی حل شده و روند سریع‌تری را در این خصوص شاهد باشیم. وزیر اقتصاد با بیان اینکه صرف نظر از همه موارد، می‌توان به یک مدل تسویه مالی دست یافت تا هم دولتمردان و هم بازرگانان ارمنستانی را مصون نگه دارد، افزود: در این زمینه ما مدل تجربه شده داریم و شما می‌توانید با معاون وزیر و رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران مذاکره کرده و از آن مکانیسم بهره‌مند شوید. دژپسند به نبود تفاهم نامه بیمه بین کشور ایران و ارمنستان اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به ظرفیت‌های موجود در زمینه حمل و نقل و برقراری امکان تردد وسایل نقلیه و کالا در عمق خاک دو کشور و همچنین ظرفیت همکاری‌های گردشگری می‌توان به تفاهم نامه بیمه‌ای دست یافت که درحل این قبیل مسائل کمک خواهد کرد. وی در ادامه به لزوم توسعه روابط تجاری دو طرف بدون فوت وقت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حجم مبادلات ایران و ارمنستان حدود ۳۰۰ میلیون دلار در سال است که با توجه به ظرفیت‌های دو کشور این رقم می‌تواند به یک میلیارد دلار برسد و با توجه به ظرفیت‌های صادراتی ایران دستیابی به این هدف ناممکن نیست. وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه در زمینه تجارت خارجی با معرفی ظرفیت‌ها می‌توانیم تجار و بازرگانان را نیز برای توسعه حداکثری حجم مبادلات تجاری دخیل کنیم اظهار کرد: در حال حاضر ‌کالاهای زیادی از کشور‌های دیگر وارد ارمنستان شده که بخش قابل توجهی از آن در ایران قابل تهیه است که پیشنهاد می‌کنیم به عنوان فرصت طلایی در نظر بگیرید. دژپسند در ادامه به سرمایه‌گذاری خارجی در دو کشور با توجه به فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود به‌خصوص در حوزه نفت و گاز و صنایع معدنی اشاره کرد و افزود: با سرمایه‌گذاری خارجی مشترک می‌توانیم برای کشور‌های منطقه و اتحادیه اوراسیا، محصول خاص با برند خاص تولید کنیم. وی با اشاره به سابقه تاریخی میان دو جمهوری اظهار کرد: این سرمایه‌گذاری‌ها سبب گسترش روابط دو کشور به‌صورت نمایی بوده و دارای اثرات دایمی است و می‌تواند سکوی پرتابی برای دو کشور ایران و ارمنستان در منطقه شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران