شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهور:

| | |

چهل و یکمین جلسه شورای عالی آب صبح دوشنبه به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

چهل و یکمین جلسه شورای عالی آب صبح دوشنبه به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اقدامات انجام شده برای تدوین الگوی کشت ملی، از تلاش‌های صورت گرفته برای تدوین و ارایه این گزارش قدردانی کرد و گفت: سند الگوی کشت موضوعی است که سال‌ها در کشور مطرح بوده که خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی مطالعات و بررسی‌های متعددی را انجام داده و این سند امروز تدوین شده است. 

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به محدودیت منابع و مولفه‌های تولید در همه بخش‌ها، اظهار داشت: در بخش کشاورزی نیز همانند سایر بخش‌ها با محدودیت منابع نظیر آب و خاک مواجه هستیم و مهم‌ترین پیام سند الگوی کشت نیز این است که بتوانیم از منابع محدود، بهترین استفاده را ببریم تا بیشترین بازده را داشته باشیم. وی افزود: اجرای الگوی کشت ملی باید منجر به این شود که از هر متر مکعب آب در بخش کشاورزی بهترین استفاده صورت گیرد و محصولات کشاورزی نیز با بالاترین بازدهی تولید شود. جهانگیری با بیان اینکه بخش کشاورزی مهم‌ترین مصرف کننده آب در کشور است، تصریح کرد: اگر بتوانیم با اقداماتی نظیر اجرای الگوی کشت حتی 15 درصد در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه‌جویی کنیم، اثرگذاری این کاهش مصرف بیش از صرفه جویی در بخش‌های صنعت و شرب نمایان خواهد شد.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اینکه تدوین و اجرای الگوی کشت در کشور یک تکلیف قانونی است، خاطرنشان کرد: رمز موفقیت اجرای این طرح تفاهم میان ذینفعان طرح است و مشارکت اساتید دانشگاه و صاحبنظران نیز در این زمینه می‌تواند در موفقیت اجرای طرح موثر باشد.

وی از معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی خواست طرح الگوی کشت ملی تدوین شده را در دسترس اساتید دانشگاه و صاحب نظران این حوزه قرار داده و نظرات و دیدگاه‌های آنان را دریافت کند تا پس از جمع بندی و تایید نهایی این طرح، شاهد همراهی و مشارکت دانشکده‌های کشاورزی و صاحب نظران این حوزه باشیم.

جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بررسی مسائل و ابعاد اجتماعی اجرای طرح الگوی کشت ملی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است، گفت: گاهی شاهد آن هستیم که برخی طرح‌های خوب با دقت بالا تدوین می‌شود اما به دلیل آنکه مسائل اجرایی و ابعاد اجتماعی آن دیده نمی‌شود، طرح با موفقیت به اجرا نمی‌رسد.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید نحوه تعامل با مردم، کشاورزان و ذینفعان طرح به دقت مورد بررسی قرار گیرد، افزود: اجرای این طرح نیازمند پیوست‌های رسانه‌ای و فرهنگی است و نقش صدا و سیما نیز در اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به ذینفعان طرح بسیار پراهمیت است.

وی همچنین با اشاره به گزارش رییس سازمان هواشناسی کشور در خصوص پیش‌بینی بارش‌ها طی هفته‌ها و ماه‌های پیش رو، گفت: لازم است وزارت نیرو از هم‌اکنون برای مدیریت منابع آب و به ویژه تامین آب شرب در تابستان سال آینده برنامه‌ریزی کند تا دغدغه‌ای برای تامین آب شرب وجود نداشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران