شماره امروز: ۵۴۷

روحانی:

| | |

رییس‌جمهور گفت: امروز توپ در زمین امریکا و واشنگتن است که برگردند و به تعهدات عمل کنند

رییس‌جمهور گفت: امروز توپ در زمین امریکا و واشنگتن است که برگردند و به تعهدات عمل کنند. ترامپ مرد و زندگی سیاسی‌اش تمام شد اما برجام زنده ماند.حجت‌الاسلام‌المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیات دولت با اشاره به زمستان سال ۱۳۵۷ که منطبق با سال ۹۹ قمری بود، اظهار کرد: در سال ۹۹ قمری با مقاومت مردم دوران یک ظالم و مستبد تمام شد و امروز هم در سال ۹۹ شمسی دوران یک مستبد دیگر سپری شد.

وی افزود: در زمستان ۱۳۵۷ بعد از ۱۶ سال با مقاومت مردم انقلاب اسلامی به پیروزی رسید. امسال هم سال پیروزی بر فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی با ایستادگی مردم است. امروز روز پایان حکومت نحس کسی است که در تمام چهار سال حکومتش جز ظلم و فساد و مشکلات برای مردم خود و مردم جهان هیچ ثمری نداشت.

روحانی ادامه داد: آن آدم سیاست بلد نبود و به فکر برج‌سازی خود بود و به سیاست هم اینگونه نگاه می‌کرد. کسانی که امروز وارد کاخ سفید می‌شوند در سیاست بوده‌اند و مسائل سیاسی را می‌فهمند. اگر آنها نسبت به تعهدات خود و قطعنامه ۲۲۳۱ امضایی کردند در برابرش ایران هم امضا می‌کند و نه بیشتر. اگر فرمان صادر کردند در ایران هم فرمان صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر آنها اجرای موثر تعهدات خود را انجام دادند در این طرف هم تعهدات اجرا خواهد شد. امروز توپ در زمین امریکا و واشنگتن است که برگردند و به تعهدات عمل کنند. ترامپ مرد و زندگی سیاسی‌اش تمام شد، اما برجام زنده ماند. حالا نوبت ۵+۱ است که به تعهدات خود عمل کنند و اگر این کار را انجام دهند بدانند ما هم عمل می‌کنیم. رییس‌جمهور در ادامه بیان کرد: امروز بحمدالله دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می‌شود، هر ظالمی که سرنگون می‌شود ما می‌گوییم الحمدالله. البته ممکن است عده‌ای خوششان نیاید، ولی این دستور اسلام است. آدمی که امروز حکومت منحوسش پایان می‌یابد میراث بدی از خود در این ۴ سال به جای گذاشت. میراث ترامپ دو قطبی کردن جامعه امریکا بود. می‌بینید که در روز تحلیف رییس‌جمهور جدید، واشنگتن به یک پادگان نظامی تبدیل شده است و این از ثمرات کارهای ناشیانه و مستبدانه ترامپ است که این دو قطبی را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: انزوای سیاسی امریکا دیگر میراث ترامپ است. امریکا در سیاست‌هایش در این ۴ سال تنها ماند. آنها در مساله فلسطین، آن جایی که روبه روی برجام ایستادند و در سازمان‌های بین‌المللی تنها ماندند. امریکا در سازمان ملل و شورای امنیت حداقل در ۴ نوبت تنها ماند. در سال ۹۷ که ریاست شورای امنیت را خودش بر عهده گرفت تمام ۱۴ عضو در حضورش علیه او صحبت کردند و این فضاحت بزرگی در تاریخ امریکا بود. روحانی با اشاره به اینکه در هر موردی که امریکادر برابر برجام و ایران ایستاد شکست خورد، یادآور شد: امریکا در قطعنامه ۲۲۳۱ شکست خورد و آن جایی که آمد جلوی اجرایی نشدن تحریم تسلیحاتی ایران را بگیرد یا آن جایی که خواست اسنپ بک را اجرا کند یا کاری کند کمیته‌های تحریم باقی بماند، باز هم شکست خورد. در چند مورد امریکا به میدان آمد پیشنهاد رسمی داد و جهان را زیر و رو کرد، اما باز هم شکست خورد.

وی همچنین عنوان کرد: حالا طول می‌کشد تا این ۴ سال کاری که ترامپ کرده پاک شود. از جمله این کارها بی‌اعتمادی جهان نسبت به امضا و تعهد امریکا و تروریسم دولتی امریکا بود. تا به حال ندیده بودیم که رییس‌جمهور امریکا صریحا اعلام کند که یک فرمانده نظامی کشور دیگری را که در کشور دیگری مهمان بوده ترور کرده و بعد هم بگوید من دستورش را دادم. تروریسم دولتی روی پیشانی کاخ سفید خورد و این کار را ترامپ کرد و امروز پایان حیات سیاسی این آدم بود که ۴ سال ظلم و تجاوز و عمل نکردن به تعهدات و زیر پا گذاشتن قطعنامه‌های بین‌المللی را داشت.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه امروز انتظار ما از آنهایی که قدرت را در کاخ سفید به دست می‌گیرند این است که به قانون و تعهدات خود بازگردند، تصریح کرد: توقع ما این است که در طول این ۴ سال تلاش کنند تمام لکه‌های سیاه ۴ سال قبل را پاک کنند. البته اگر پاک شدنی باشد؛ چرا که بعضی از این لکه‌ها در تاریخ ماند. آنها باید به قانون، تعهدات، معاهدات بین‌المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ بازگردند و البته اگر به قانون برگردند پاسخ ما هم مثبت خواهد بود. اگر صادقانه بیایند و صداقت خود را در عمل نشان بدهند طبیعی است که ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: تمام تلاش ترامپ، تندروهای امریکا، اسراییل و عربستان این بود که برجام را از بین ببرند اما برجام زنده ماند و امروز سرحال‌تر از قبل هم است. من از رسانه‌ها، دوستان و آنهایی که با دولت میانه خوبی ندارند می‌خواهم واقعیت را بگویند، آن چه در این سه سال بر سر ما آمد توطئه‌های ترامپ بود. اگر ما مثل همیشه نفت می‌فروختیم و بانک و بیمه و کشتیرانی ما مثل قبل فعالیت داشتند شرایط ما کاملا متفاوت بود. همه اینها توطئه آنها بود البته در اهدافشان که از بین بردن نظام و کشاندن مردم به خیابان بود صد در صد شکست خوردند، ولی به هر حال به مردم فشار وارد شد.

وی ادامه داد: ما امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت به میدان بیاید مسائل را حل و فصل کنیم و معتقدیم که خیلی سریع می‌توان مسائل را حل و فصل کرد. اگر آنها به تمام تعهدات خود عمل کنند هر ساعتی که شروع به عمل بکنند ما ساعت بعد عمل می‌کنیم. البته ما برنامه‌های خود را هم پیش خواهیم برد. باید به مردم بگویم که شرایط سه سال پیش تکرار نخواهد شد و آن رنجی که در این سه سال مردم کشیدند تکرار نمی‌شود. آمار هم این واقعیت را به ما می‌گوید امروز قیمت ارز به سمت تعادل می‌رود و قیمت مسکوکات انتظار مردم و سایر آمارها هم همه این واقعیت را نشان می‌دهند. رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه برای دنیا و ملت ایران روشن شده که سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی علیه ایران صد درصد شکست خورده است، عنوان کرد: درست است که مردم در این مدت رنج بسیاری کشیدند و صبورانه تحمل کردند اما شکست این سیاست برای ما مبرهن است و از آن عبور کردیم. در این یک سال که کرونا اضافه شد باز مردم در صحنه بودند و باز ترامپ جنایت جدیدی مرتکب شد. آنها برای خرید واکسن مانع ایران شدند و برای خرید دارو سنگ اندازی کردند و در هر جایی هر اقدامی توانستند علیه منافع ملی ایران انجام دادند، ولی در هدف نهایی خود شکست خوردند. امروز مسیر صادرات غیر نفتی ما تقریبا در حال عادی شدن است و در صادرات نفتی هم شرایط ما از ماه‌های پیش به مراتب بهتر است و صادرات فرآورده‌های نفتی هم در مسیر درست حرکت می‌کند که همه اینها به معنی شکست سیاست امریکا علیه ایران است.

روحانی با بیان اینکه امریکا فشار حداکثری را انتخاب کرد تاکید کرد: توقع ما این بود دوستان هم حمایت حداکثری را از دولت انتخاب می‌کردند بعضی این کار را کردند که خدا خیرش دهد ولی بعضی‌ها این کار را نکردند و این در تاریخ زندگی شان خواهد ماند که روزهایی که ما در میدان جنگ بودیم و در برابر یک آدم کثیف و مستبد ایستادگی می‌کردیم و تنها هم بودیم به جای اینکه ما را یاری و کمک کنند زبان دیگری را انتخاب کرده بودند که من نمی‌خواهم راجع آن زبان توضیح بدهم ولی زبان خوبی نبود. به هر حال ما امروز یک هدف، یک کشور و یک قانون و یک رهبر داریم.

وی ادامه داد: ما امروز یک مصالح و منافع ملی داریم حالا انتخابات ۱۴۰۰ جزوی از انتخابات است که مثل بقیه انتخابات انجام می‌شود و این همه نباید دولت را به خاطر انتخابات آینده اذیت کنید در انتخابات هم آن چه برای ما مهم است همانی است که امام گفته یعنی حضور اکثریت قاطع مردم. من چند بار از مقام معظم رهبری هم شنیده‌ام که ایشان همیشه در انتخابات چه به صورت عمومی و چه به صورت خصوصی فرمودند اینکه در انتخابات چه کسی برنده شود مهم نیست و برای من مهم این است که اکثریت قاطع مردم حضور پیدا کنند. اگر اکثریت مردم پای صندوق آرا آمدند ما پیروزیم و اگر اکثریت پای صندوق نیاید ما شکست خوردیم حالا هر کسی می‌خواهد در آن انتخابات رای آورده باشد.

روحانی اضافه کرد: همه باید تلاش کنیم و دولت و وزارت کشور همه توان خود را می‌گذارند. من هم از سیاسیون و احزاب خواهش می‌کنم که اولین هدف ما حضور حداکثری مردم پای صندوق رای باشد. حالا هر کسی هم که رای آورد قدمش برای کشور مبارک است و همه حمایت می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران