شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت که این کمیسیون در پی مصوبه پیشین خود مبنی بر اصلاح قیمت از و تک‌نرخی کردن آن، نحوه هزینه کرد ۱۰۶ هزار میلیارد تومان ما‌به‌التفاوت ارز را تا پایان هفته مورد بررسی قرار می‌دهد.

نحوه هزینه‌کرد مابه‌التفاوت ارز بررسی می‌شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت که این کمیسیون در پی مصوبه پیشین خود مبنی بر اصلاح قیمت از و تک‌نرخی کردن آن، نحوه هزینه کرد ۱۰۶ هزار میلیارد تومان ما‌به‌التفاوت ارز را تا پایان هفته مورد بررسی قرار می‌دهد. رحیم زارع با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس در مورد بودجه گفت: در این جلسه بحث‌ها درباره نرخ ارز بود و اینکه چرا باید ارز تک‌نرخی در بودجه بیاوریم. در لایحه بودجه ارز حاصل از نفت با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه شده و در برخی جاها نیز دولت می‌خواست موافقت هایی را بگیرد که ارز را با نرخ نیمایی بفروشد. وی افزود: بحث این بود که ۱۰۶ هزار میلیارد تومان ما به التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی چطور به دست مردم برسد. ما تا آخر هفته در این زمینه تصمیم می‌گیریم که این ما‌به‌التفاوت به شکل بن کارت، یارانه نقدی، یا یارانه دارویی و سلامت باشد. زارع با اشاره به آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: به وزارت جهاد کشاورزی و شرکت های وابسته اجازه دادیم تا مبلغ ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی از طریق بانک کشاورزی برای طرح‌های مهم کشاورزی از جمله مهار آب های مرزی، سامانه‌های گرمسیری و سردسیری، آبخیرداری، مهار ریزگردها، تولید واکسن دامی، بذر و نهاده‌های کشاورزی، آب و فاضلاب و آسفالت راه‌های روستایی و آبهای نوین منتشر کنند. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: همچنین ۹۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای آبرسانی به روستاها و حوزه‌های عشایری در نظر گرفته شد. نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مشترکان برق روستایی و عشایری و برق چاه‌های کشاورزی از عوارض موضوع ماده ۵ صنعت برق معاف شدند. زارع همچنین گفت: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف که از بهمن ۹۸ کارکنان خود را حفظ کرده یا افزایش داده‌اند از کلیه جرایم بیمه تامین اجتماعی معاف شدند. همچنین آنها که کارکنان خود را تعدیل کردند در صورت بازگشت به کار آنها از کلیه جرایم تامین اجتماعی معاف می‌شوند. وی یادآور شد: در مصوبه‌ای دیگر مبلغ

 ۲ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات برای برق رسانی چاه‌های کشاورزی و همچنین ۲ هزار میلیارد تومان جهت بهسازی روستاها و تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی به دولت اجازه دادیم که از محل سرجمع بودجه توازن منطقه‌ای در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار دهد. وی یادآور شد: در مصوبه‌ای دیگر در اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور برای ایجاد زیر ساخت برای پیمان کاران و کارگزاران تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان به دولت اجازه دادیم زیر ساخت‌ها را برای همسان‌سازی واگذاری، صدور موافقت نامه و فاکتورینگ فراهم کند. زارع اضافه کرد: براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق عوارض انشعاب برق در کلان‌شهرها به سه دسته تفکیک شد که دسته سوم از پرداخت عوارض انشعاب معاف شدند و مقرر شد دسته اول و دوم براساس متوسط قیمت زمین عوارض انشعاب برق را بپردازند. که وجه حاصله در برق رسانی به مناطق محروم و روستایی و عشایری هزینه خواهد شد. زارع در پایان با بیان اینکه احتمالا بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق هفته آینده به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: بعد از آن ۱۰ روز فرصت ارایه پیشنهادات نمایندگان است احتمالا بودجه از نیمه دوم بهمن در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معیارهای تعلق  یارانه 100 و 120 هزارتومانی 

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا درباره چرایی عدم پرداخت بسته معیشتی کرونا به برخی از افراد، توضیحاتی داد. حسین میرزایی سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا در بخش خبری ۲۱ اظهار کرد: وزارت رفاه تنها متولی شناسایی مشمولان است و براساس تعدادی که سازمان برنامه و بودجه به وزارت رفاه اعلام کرده بود، ۳۴ میلیون نفر شناسایی شدند. وی با اشاره به اینکه کسانی که در قدم اول یارانه معیشتی دریافت می‌کنند افراد را برای پرداخت کمک معیشتی کرونا انتخاب کردیم، گفت: افرادی که فاقد درآمد و شغل ثابت باشند، بیمه پرداز نداشته باشند مشمول دریافت حمایت معیشتی کرونا هستند همچنین شاخص چهارمی نیز وجود دارد و آن وضعیت تراکنش بانکی افراد بود، واریز‌های افراد از سال ۹۵ تا ۹۸ و ۶ ماهه سال ۹۹ راتحلیل کردیم. میرزایی با بیان اینکه از ۳۴ میلیون نفر ۹ میلیون تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند، بیان کرد: به این افراد در موضوعات مختلف کمک‌های حمایتی واریز شده است به همین دلیل اطلاعات افراد را داریم. وی تصریح کرد: بسیاری از افرادی که در حال حاضر معترض هستند، مطلع نیستند دریافت کردند یا خیر. اطمینان داریم کسانی که دریافت کردند مشمول واقعی بودند. سخنگوی حمایت معیشتی کرونا بیان کرد: بسیاری از افراد با داشتن شرایط مشمول نشدند چراکه ۳۴ میلیون نفر شناسایی شد اگر سازمان برنامه و بودجه اعلام کند که تعداد بیشتری را می‌توانیم معیشتی کرونا پرداخت کنیم وزارت رفاه آمادگی شناسایی گروه جدید را دارد. میرزایی خاطرنشان کرد: هیچ راه اعتراضی برای اعتراض جاماندگان وجود ندارد.

تمدید مهلت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سوم (پاییز ۹۹) تا پانزدهم بهمن ماه تمدید شد. مسیحی با اشاره به بند ۶ بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۹/۶۶ رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: مودیان مالیاتی مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پانزدهم بهمن ماه فرصت دارند نسبت به تکمیل و تسلیم اظهارنامه فصل پاییز ۹۹ اقدام کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران