شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ١۴٠٠ از مصوبه این کمیسیون برای تعیین عوارض 400 هزار تومانی خروج از کشور برای مسافران در سال آینده خبر داد.

عوارض خروج از کشور  400 تومان خواهد بود

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ١۴٠٠ از مصوبه این کمیسیون برای تعیین عوارض 400 هزار تومانی خروج از کشور برای مسافران در سال آینده خبر داد. به گزارش ایسنا، رحیم زارع با اشاره به آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق فعالیت‌های مربوط به انتشارات و کمک درسی و فعالیت‌های هنری از قبیل بازیگری در سال آینده صرفا تا سقف 500 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف خواهند بود و در ازای درآمد بیشتر حسب مورد به نرخ ماده (105) یا ماده (131) قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات می‌شوند. وی افزود: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق وزارتخانه‌های نفت و کشور موظف به احداث جایگاه‌های ایمن و زیرساخت استفاده قانونمند از سوخت گاز مایع (LPG) در ناوگان حمل و نقل با اولویت ناوگان عمومی و حمل بار به کمک بخش‌های خصوصی و عمومی تا سقف مجموع 2 میلیون تُن در سال شدند. همچنین وزارتخانه‌های مذکور از طریق شرکت‌های تابعه مجاز به خرید گاز مایع از کشورهای دیگر یا تهاتر آن با بنزین و گازوئیل از شرکت ملی نفت ایران یا سایر شرکت‌های تابعه وزارت نفت هستند و معادل وزنی گاز مایع خریداری یا تهاتر شده از منابع فوق‌الذکر، نفت گاز یا بنزین صادر کرده و تمام عواید حاصل از آن را به حساب شرکت تابعه ذی‌ربط آن وزارتخانه واریز می‌کنند. نماینده مردم آباده در مجلس ادامه داد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق و به منظور حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری در شهرک‌های کشاورزی در سال آینده، تعرفه آب مصرفی واحدهای مستقر در این شهرک‌ها به نرخ مصوب فعالیت‌های کشاورزی محاسبه می‌شود و این شهرک‌ها و واحدهای مستقر در آنها از پرداخت حق النظاره ماده 33 قانون توزیع عادلانه آب مصوب سال 1366 معاف خواهند شد. زارع یادآور شد: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می‌تواند با استفاده از وجوه ارزی حاصل از دعاوی مطروحه پذیرفته شده خود در محاکم بین‌المللی، نسبت به تسویه دیون و تامین تجهیزات این وزارتخانه تا سقف 200 هزار میلیارد ریال اقدام کند. وی همچنین اضافه کرد: به قوه قضاییه اجازه داده شد تا نسبت به فروش اموال و املاک مازاد و فرسوده خود تا سقف 20 هزار میلیارد ریال اقدام و پس از واریز آن به خزانه، درآمد حاصل از فروش را صرف خرید، احداث، تکمیل و تجهیز ساختمان‌های این قوه کند. به گفته زارع، عوارض هوایی خروج از کشور برای مسافران در سال آینده هم 400 هزار تومان تعیین شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق ادامه داد: دولت در سال آینده موظف به تخصیص 2 میلیون تُن قیر نفت خام خارج از بورس به قیمت فوب خلیج فارس برای آسفالت راه‌های فرعی و روستایی و روکش آسفالت شبکه راه‌های اصلی، فرعی بزرگراه‌ها شد. براین اساس 20 درصد از این میزان قیر به منظور آسفالت راه‌های فرعی و روستایی و روکش آسفالت شبکه راه‌های اصلی، فرعی بزرگراه‌ها و شهرک‌های صنعتی، عشایری و معابر محلات در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت.

منافع اصلاح ارز  به جیب مردم می‌رود

رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ با دفاع از مصوبه این کمیسیون در مورد اصلاح نرخ ارز و تک نرخی شدن آن در عین حال گفت که منافع ناشی از اصلاح نرخ ارز به جیب مردم خواهد رفت. الیاس نادران اظهار کرد: در مورد نرخ ارز نه در لایحه دولت و نه در مصوبه کمیسیون تلفیق در هیچ سالی نرخ ارزی برای کشور تعیین نشده و برخلاف آنچه گفته می‌شود همیشه نرخ ارز محاسباتی در بودجه وجود داشته که وقتی به نرخ ارز واقعی کف بازار یا حتی بانک مرکزی مراجعه می‌کنید شکاف قابل ملاحظه‌ای می‌بینید. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما از آنچه در مجلس انجام شد دفاع می‌کنیم و از ایده مجلس در مورد دغدغه‌های موجود در خصوص دارو، کالاهای اساسی و نحوه توزیع یارانه‌ها در آینده نزدیک رونمایی خواهیم کرد این کار هم به دلیل نگرانی از شیطنت و حاشیه‌سازی‌هاست. رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ ادامه داد: بخش قابل توجهی از حوزه‌های درآمدی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق به نتیجه رسیده و ما به جمع‌بندی نهایی نزدیک شده‌ایم که لازم دیدم گزارشی ارایه کنم و دلمشغولی‌هایی که بابت برخی حاشیه‌سازی‌ها در مورد کمیسیون تلفیق ایجاد شده را کم کنم و از تلاش شجاعانه و کارشناسانه کمیسیون تلفیق دفاع کنم. متاسفانه ما دچار دوگانگی در حوزه مدیریت اجرایی کشور هستیم. مسوولان اجرایی عالی دولت در سطح وزرا و معاونین رییس‌جمهور از ما درخواست و حتی بعضا التماس می‌کنند که تصمیم شجاعانه در مورد نرخ ارز بگیرید تا رانت‌خواری از بین برود و به حداقل برسد و منافع یکسان‌سازی نرخ ارز به جیب مردم برود. البته من به مواضع رسمی مدیران کاری ندارم اگر دولت مدیران را در این سطح امنیتی اداره نمی‌کرد آنها نیز امروز پشتیبان مجلس شورای اسلامی می‌شدند. نادران اضافه کرد: زمانی که لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد برآورد اولیه این بود که این لایحه قابل دفاع نیست من در جمع‌های کارشناسانه نشنیدم که کسی از لایحه دولت دفاع کند؛ تعبیر اولیه هم این بود که این لایحه برای فروپاشی تنظیم شده نه اداره کشور. هنر عزیزان ما در مجلس شورای اسلامی این بود که این مریض بدحال و اورژانسی را به نحوی اداره کنند که امکان حیاتش وجود داشته باشد. ما یکی از بهترین ترکیب‌ها را در کمیسیون تلفیق داریم و اعضای این کمیسیون سوابق متعددی در حوزه بودجه و کارشناسی دارند ضمن اینکه از بازوهای کارشناسی مجلس شورای اسلامی مثل دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها و مراکز تصمیم‌گیری که خارج از قاعده رسمی دولت به ما کمک می‌کنند چه مجموعه‌های کارشناسی وزارتخانه و چه سازمان برنامه و بودجه استفاده می‌کنیم و صمیمانه‌ترین مناسبات را با نمایندگان دولت داریم و حداکثر تفاهم برقرار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران