شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دادستان کل کشور گفت: قوه قضاییه در رابطه با پرونده ترور شهید فخری‌زاده در دو بخش ورود پیدا کرده است.

دادستان کل کشور گفت: قوه قضاییه در رابطه با پرونده ترور شهید فخری‌زاده در دو بخش ورود پیدا کرده است.

به گزارش قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشوردر رابطه با پرونده ترور شهید فخری‌زاده، گفت: در خصوص این حادثه و پیگیری حقوقی، در دو بخش قوه قضاییه ورود پیدا کرده است؛ یک بخش پرونده قضایی است که از حیث مسائل داخلی پیگیری می‌شود و در سازمان قضایی نیروهای مسلح مطرح است؛ تحقیقات رو به اتمام است و بعد از انجام تحقیقات، پرونده با صدور کیفرخواست مناسب در مورد کسانیکه در این زمینه قصور و تقصیر داشته‌اند به دادگاه ارسال می‌شود. وی افزود: در بخش دوم که مربوط به حوزه بین‌الملل است از طریق وزارت امور خارجه و پلیس بین‌الملل اقداماتی صورت گرفته، این بخش در حوزه دادسرای عمومی و انقلاب تهران است که دادستانی کل از دادسرای تهران خواسته که پرونده را تشکیل دهد. شکایتی از سوی خانواده بزرگوار این شهید به دست ما رسید و به دادستانی تهران ارجاع شد. دادستانی تهران نیز پرونده را تشکیل داده و از بخش‌های مختلف، تحقیقات در حال انجام است. حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری همچنین پیرامون بخشنامه اخیر به رییس کل بانک مرکزی در زمینه حمایت از تولید، اظهار کرد: در خصوص مسائل بانکی دو جهت را باید مورد لحاظ قرار دهیم، یک مورد کسانی هستند که تسهیلات بانکی را گرفته و دقیقا در محلی که باید هزینه می‌شده مصرف کرده‌اند و نظارت بانک در مورد آنها باید مستمر باشد، به نحوی که تسهیلاتی که در اختیار آنها قرار گرفته، دقیقا در همان محل درست مصرف شود. 

وی ادامه داد: در مورد اینگونه افراد اگر پرداخت تسهیلات با مشکلاتی مواجه شود و نتوانند به موقع آن را بپردازند، بعضی از بانک‌ها سودهای مضاعف و مرکب در نظر می‌گیرند که این سودها خلاف مقررات و قانون و برخلاف مقررات بانک مرکزی است و این اقدام از نظر شرعی ربا محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: بانک مرکزی برای ارایه تسهیلات یک سری مقرراتی را وضع کرده که برای بانک‌ها 

لازم الاجراست. بر اساس نامه فوق از بانک مرکزی خواسته‌ایم که نظارت دقیقی در این زمینه داشته باشند و به بانک‌ها دستور دهند که در قالب همان مقررات و ضوابطی که بانک مرکزی به بانک‌ها اعلام کرده، قراردادها منعقد شود و سودهای خارج از مقررات گرفته نشود.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: کسانی که تسهیلات بانکی را گرفته و در غیر از موارد معین هزینه کرده‌اند البته باید پاسخگو باشند. در این زمینه هم خود بانک‌ها وهمین این افراد مقصر هستند.

وی تصریح کرد: به موجب قانون نظارت بانک‌ها باید مستمر باشد و اگر کسی تسهیلاتی از بانک گرفت، باید در محلی که تسهیلات برای آن در نظر گرفته شده هزینه کند و اگر غیر از این بود باید بانک جلوی آن را بگیرد و برخورد کند و اگر چنانچه این کار انجام نشود تخلف است.

دادستان کل کشور بیان داشت: حمایتی که باید در این برهه از زمان و در شرایط اقتصادی از تولیدکنندگان، صاحبان کارخانجات و سرمایه‌گذاران داشته باشیم این است که سعی کنیم در چارچوب مقررات بانک مرکزی که در اعطای تسهیلات وضع و ابلاغ کرده، عمل شود.

وی افزود: اگر چنانچه تسهیلات‌گیرنده متوجه شود که بانک مازاد بر آنچه که در قرارداد است سود می‌گیرد، می‌تواند به دستگاه قضایی مراجعه کند و دستگاه قضایی از آنها حمایت خواهد کرد.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: نکته دیگری که در این نامه ابلاغ شده این است که در مورد قراردادهایی که از قبل از این نامه تنظیم و خارج از مقررات بانک مرکزی بوده باید خود بانک‌ها و بدون مراجعه به دادگاه با تسهیلات‌گیرنده جلسه گذاشته و قراردادها را تنظیم کنند تا نیازی به مراجعه به مراجع قضایی نباشد و مدیریت بانک مرکزی حتما باید بر این موضوع نظارت کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: بر اساس رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی مورخ 21/۵/99، از این تاریخ بعد حتما باید قراردادهای تنظیمی توسط بانک‌ها در چارچوب رای فوق تنظیم شود و مازاد بر آنچه در قراردادها هست، بانک‌ها نمی‌توانند سود بگیرند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران