شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه سال ۱۴۰۰ بسیار خاص است و در آن به موضوع محرومیت زدایی از مناطق کمتر برخوردار به صورت ویژه توجه شده است.

جایگاه محرومیت زدایی در بودجه 1400

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه سال ۱۴۰۰ بسیار خاص است و در آن به موضوع محرومیت زدایی از مناطق کمتر برخوردار به صورت ویژه توجه شده است. حمیدرضا حاجی‌بابایی اظهار داشت: در لیست بودجه استانی، مناطق محروم کشور با اولویت در صدر قرار دارند و این موضوع موجب گلایه برخی استان‌ها شده بود که موضوع را برای آنها شفاف‌سازی کردیم.  وی با بیان اینکه محرومیت‌زدایی در بودجه ۱۴۰۰ جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: مناطق محروم و استان‌های نفت خیز مثل ایلام و خوزستان بهره بیشتری از اعتبارات توازن منطقه‌ای و درآمدهای نفتی خواهند برد. نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده کشور به دلایل مختلف دارای ویژگی‌های خاصی است و با تمام بودجه‌بندی سال‌های گذشته تفاوت دارد. حاجی بابایی افزود: خاص بودن بودجه ۱۴۰۰ ناشی از تحریم‌های اقتصادی و موقعیت ویژه‌ای است که کشور در آن قرار دارد.  عضو کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تلاش دولت و مجلس بر این معطوف است تا بودجه سال ۱۴۰۰ موجب رشد و ارتقای شاخص‌های اقتصادی از جمله ضریب جینی، تورم، اشتغال، سرمایه‌گذاری و بهره‌وری شده و پاسخگوی نیاز کشور هم باشد.  او با تاکید بر اینکه بودجه سال آینده از نظر منابع و مصارف در نوع خود خاص محسوب می‌شود، گفت: در کمیسیون برنامه و بودجه ۱۳ حکم در ساختار بودجه را اصلاح و مصوب کرده‌ایم که اکنون در حال بحث و بررسی در شورای نگهبان است. حاجی بابایی تصریح کرد: این احکام در صورت تایید توسط شورای نگهبان، تغییر و تحولات اساسی در بودجه‌ریزی کل کشور به ویژه بودجه استانی ایجاد می‌کند.  نماینده مردم همدان در خانه ملت با اشاره به سابقه طولانی خود در کمیسیون تلفیق گفت: از سال ۱۳۷۵ در این کمیسیون برای تصویب بخش‌های مختلف بودجه کشور تلاش کرده و از هیچ کوششی دریغ نکرده‌ام. وی از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست موارد و موانع موجود بر سر راه پروژه‌های ملی و استانی را به موقع اطلاع‌رسانی کنند تا مجمع نمایندگان بتوانند تغییرات لازم را در ردیف‌های بودجه لحاظ کنند. به گفته حاجی‌بابایی، ممکن است اعتبار پیش‌بینی شده کفاف تمام هزینه‌ها را ندهد اما این کمبودها جبران می‌شود بطوری‌که امسال در جریان سفر نوبخت معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به همدان ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه‌های در دست اجرای این استان اختصاص یافت.

کرونا هزینه زندگی کارگران را دو برابر کرد

حمیدرضا امام‌قلی‌تبار با اشاره به اینکه هزینه‌های کارگران در زمان کرونا ۲ برابر شده است گفت: توزیع ناعادلانه ثروت در کشور باعث افزایش فاصله طبقاتی شده است و اکثریت جامعه را به سوی دهک‌های پایین‌تر سوق داده است. حمیدرضا امام قلی تبار، درباره مشکلات معیشتی و دستمزد کارگران گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا، نگاه دولت به جامعه کارگری فرق داشت, واحدهای بازرگانی و ادارات دولتی، در شرایط کرونا با کمترین ظرفیت ممکن فعالیت می‌کردند, اما برای جامعه تولید و شرکت‌های تولیدی هیچ محدودیتی نگذاشتند.  امام قلی تبار با بیان اینکه مگر جامعه کارگری مانند بقیه افراد در خطر نبودند؟ افزود: در مینی‌بوس‌های سرویس کارگران, تعداد کارگران بیشتر از ظرفیت ممکن است. در سالن‌های غذاخوری, سالن‌های اجتماعات کاری هم فاصله‌گذاری اجتماعی لاجرم اجرا نمی‌شود. تضادی در دستورات دولت وجود دارد. تفاوت بسیاری بین کارمندان دولت و کارگران واحدهای تولیدی وجود دارد و ارزشی برای کارگران قائل نشدند.  بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور ادامه داد: تمام شرکت‌های خصوصی و تولیدی و بازرگانی بهترین سودها را که در چند سال اخیر نداشتند, کسب کردند. چون نظارتی روی تأمین مواد اولیه وجود نداشت شرکت‌ها تا جایی که توانستند به سود و منافع رسیدند. وی با بیان اینکه در زمان کرونا، هزینه زندگی کارگران دو برابر شد گفت: کارگران هیچ‌وقت هیچ حامی نداشتند. با وجود اینکه هزینه‌های آنها زیاد شد اما حقوقشان ثابت ماند و هرگاه اعتراضی می‌کردند, با تهدید برای اخراج مواجه می‌شدند.  امام‌قلی‌تبار ادامه داد: در یک ماه اخیر با رکود تورمی روبرو هستیم. بازار دچار رکود شده است اما قیمت کالاها افزایش می‌یابد. قیمت کالاهایی افزایش می‌یابد که در زندگی کارگران نقش دارد. اجناسی که در سبد معیشت کارگران است گران شده است. این مساله عقب ماندگی مزدی کارگران را تشدید می‌کند. اگر شرایط به این سمت پیش رود، تا پایان سال پیش بینی تعطیلی زیادی را داریم.  بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور با بیان اینکه توزیع ناعادلانه ثروت در کشور صورت گرفته است گفت: توزیع ناعادلانه ثروت در کشور باعث افزایش فاصله طبقاتی شده است و اکثریت جامعه را به سوی دهک‌های پایین‌تر سوق داده است. امام‌قلی‌تبار افزود: اگرچه که ره آورد این موضوع، رکود بوده است اما نکته مهم‌تر و قابل تأمل‌تر افزایش تورم و بالطبع کاهش سطح معیشت خانوارهاست که آنها را مجبور نموده است تمامی درآمد خود را برای جبران هزینه‌های اجاره مسکن و پوشاک و آموزش فرزندان و درمان اختصاص دهند و هیچ بودجه‌ای بابت تأمین مواد غذایی حداقلی برای جذب فقط 2100 کالری روزانه خود و خانوادهایشان نداشته باشند. ادامه‌دار شدن این موضوع تبعات سنگین اجتماعی و غیره را با خود به همراه دارد که به اعتقاد نمایندگان کارگران، جامعه زیرمجموعه آنان در شرایط فعلی به شکل محسوسی درگیر همین موضوع هستند. نماینده کارگران بیان کرد: پیگیری این موضوع و حل این دغدغه از مطالبات بحق نمایندگان کارگران و جامعه زیر مجموعه آنهاست. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران