شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نماینده مردم سبزوار در مجلس با اشاره به آخرین تحولات مرتبط با بررسی بودجه در مجلس گفت: بعد از نامه مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست دولت برای برداشت بودجه از صندوق توسعه ملی،

نماینده مردم سبزوار در مجلس با اشاره به آخرین تحولات مرتبط با بررسی بودجه در مجلس گفت: بعد از نامه مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست دولت برای برداشت بودجه از صندوق توسعه ملی، نزدیک 50هزار میلیارد تومانی جابه‌جایی هم در منابع و هم در مصارف بودجه باید صورت بگیرد. توقع از دولت این بود که قبل از ارایه بودجه، اصلاحات لازم را مدنظر قرار می‌داد و چنین اعداد و ارقام غیر واقعی ارایه نمی‌کرد. بر این اساس رییس کمیسیون تلفیق و اعضا تصمیم گرفته‌اند بودجه را با دو سقف ببندند. یک رویکرد مبتنی بر اعداد و ارقام قابل تحقق باشد و رویکرد دوم مبتنی بر احتمال گشایش‌های تحریمی تدارک دیده شود.محبی در ادامه افزود: مجلس هم امیدوار است هرچه سریعتر تحریم‌ها پایان پیدا کند. بدون تردید از طریق ایستادگی است که دشمن، حقوق ملت ایران را خواهد پذیرفت. ایران چیزی بیشتر از حقوق قانونی خود را مطالبه نمی‌کند و برای استیفای این حقوق قانونی تمام ابزارهای خود را به کار خواهد گرفت. در واقع دشمنان با مشاهده مقاوت ملت ایران، حقوق ملت ایران را به رسمیت خواهند شناخت. معتقدم دشمن سرانجام مجاب می‌شود و نهایتا تحریم‌ها را لغو خواهد کرد. اما تا زمان تحقق کامل این شرایط جدید، بودجه باید مبتنی بر واقعیات اقتصادی موجود تدوین و ارایه شود.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به پرسشی در خصوص راهبردهایی که نمایندگان برای پایان دادن به ابهامات بودجه تدارک دیده‌اند، گفت: برخی از نمایندگان پیشنهاد بودجه‌های چند ماهه، متناسب با عمر دولت به صورت چهار دوازدهم یا سه دوازدهم را داده‌اند تا بعد از حضور دولت آینده، الحاقیه‌های لازم بر بودجه متناسب با واقعیات زده شود. این هم راهکاری است که از طریق آن می‌توان هم مطالبات دولت در خصوص بودجه را عملیاتی کرد، هم از تبعات مخرب بودجه غیر واقعی جلوگیری کرد. این موارد در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق در حال بررسی است تا بهترین تصمیم به نفع مردم و اقتصاد کشور اخذ شود.نماینده مردم سبزوار با اشاره به سرنوشت بودجه بعد از خروج ارقام مرتبط با صندوق توسعه ملی، گفت: بر اساس قانون دولت باید 38درصد از درآمدهای ارزی را به صندوق توسعه واگذار کند. دولت در بودجه 1400درخواست داده بود که همان 20درصد را به صندوق واریز کنند. مقام معظم رهبری در پاسخ به درخواست دولت، تاکید کردند که تا سقف 1میلیون بشکه، واریز 20درصد ایرادی ندارد، اما اگر بالاتر از 1میلیون بشکه نفت به فروش برود، همان 38درصد باید پرداخت شود. بر اساس بررسی‌های مجلس، نزدیک 40الی 50هزار میلیارد را باید از سمن مصارف بودجه خارج کنیم تا تعادل و توازن بودجه به هم نخورد.

محبی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص اجرای طرح توزیع اقلام اساسی توسط دولت یادآور شد: متاسفانه دولت طرح توزیع اقلام اساسی را بطور ناقص اجرا کرده است. کاری که دولت انجام داده آن است که تخصیص120هزار تومان یارانه به 20میلیون نفر اولیه را اجرا کرده، اما در خصوص راهکار دوم که قرار است به 40میلیون ایرانی، 60هزار تومان پرداخت شود، جرح و تعدیل اتفاق افتاده و 60هزار تومان برنامه‌ریزی شده به 100هزار تومان افزایش یافته است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران