شماره امروز: ۵۴۷

در جلسه شورای هماهنگی سران قوا مطرح شد

| | |

چند ماه پس از برگزاری جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، روز گذشته بار دیگر حسن روحانی رییس‌جمهور،

چند ماه پس از برگزاری جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، روز گذشته بار دیگر حسن روحانی  رییس‌جمهور، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس و ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه  در کنار هم قرار گرفتند تا مسائل موجود در اقتصاد ایران و راهکارهای مشترکی که می‌توان با هماهنگی سه قوه به آنها دست یافت را مورد بررسی قرار دهند. این شورا که در اردیبهشت ۹۷ و در پی شرایط اقتصادی ناشی از تحریم با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکیل شد که تاکنون جلسات متعددی را برگزار و تصمیمات گسترده‌ای را نهایی کرده که یکی از مهم‌ترین آنها طرح افزایش قیمت بنزین در آبان سال 98 بود. بیش از ۵۰ جلسه‌ای که این شورا تاکنون تشکیل داده ۲۲۶ طرح در بخش‌های مختلف از جمله مسائل ناظر به اشتغال، اصلاح امور بانکی و بودجه، شفافیت، نظام پرداخت، سرمایه‌گذاری، فروش نفت و کنترل قیمت ارز و کالا‌های اساسی تصویب شده است. از آخرین جلسه شورای سران سه قوه، چند ماه می‌گذرد که لغو یکی از این جلسات از سوی رییس‌جمهور به دلیل محدودیت‌های کرونایی خبرساز شده بود اما آخرین بار این جلسه در محضر مقام معظم رهبری تشکیل شد و ایشان رهنمودهای جدیدی را درباره وضعیت اقتصادی کشور به سران سه قوه ابلاغ کردند.  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این جلسه، اقتصاد را موضوع اصلی کشور خواندند و افزودند: اینکه در سال‌های اخیر شعار هر سال، موضوعی اقتصادی انتخاب شده، به همین دلیل است. ضمن آنکه معیشت مردم حقاً دچار تنگی شده و در ماه‌های اخیر نیز کرونا، مشکلات را بیشتر کرده است. هدف از برگزاری این جلسه، بیان راهکارهای عملی است که در کوتاه‌مدت نتیجه دهد و تأثیر آن در زندگی مردم مشخص شود که البته لازمه اجرای این راهکارهای عملی و تأثیرگذاری آنها، همت جدی و تلاش پیگیر روسای قوا و مسوولان مرتبط با سه قوه در تشکیلات و سازمان‌های آنها است. کارشناسان برای مشکلات اقتصادی کشور راهکارهای مشترکی دارند بنابراین مشکل، نداشتن یا ندانستن راهکار نیست بلکه نیازمند همت، شجاعت و اهتمام جدی و پیگیری هستیم.

با گذشت حدود یک ماه از این جلسه، روز گذشته سران سه قوه، به میزبانی رییس‌جمهوری با یکدیگر دیدار کردند تا رهنمودهای اقتصادی مقام معظم رهبری را پیگیری کنند.  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در حضور رهبر معظم انقلاب و دیدگاه‌های مطرح شده از سوی مقام رهبری در این دیدار گفت: شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا ظرفیت ارزشمندی است که بر حسب رهنمودهای مقام معظم رهبری می‌تواند طرح‌های موثر در اقتصاد کشور که با همکاری بدنه کارشناسی کشور و متخصصان به ویژه با بهره‌گیری از مساعی و کمک‌های سایر قوا تهیه شده است را تصویب و موانع را از سر راه دستگاه‌های مرتبط کشور بردارد. دکتر روحانی افزود: درخصوص موارد تاکید مقام معظم رهبری در جهت حمایت از اقشار کم درآمد، نظیر رایگان شدن آب، برق و گاز برای اقشار ضعیف جامعه، دولت اقداماتی را انجام داده که می‌تواند علاوه بر کمک به اقشار ضعیف جامعه به اصلاح الگوی مصرف در کشور بینجامد. رییس‌جمهور ادامه داد: درمورد بخش‌های دیگر نیز راهکار اجرایی همه موارد در دستور کار جلسه شورای هماهنگی قرار می‌گیرد.

دکتر روحانی در ادامه با تاکید بر موضوع امنیت سرمایه‌گذاری در کشور و تشویق و افزایش امید و اعتماد سرمایه‌گذاران و ضرورت رفع موانع سرمایه‌گذاری گفت: عمده‌ترین راه نجات اقتصاد کشور افزایش امید و تقویت اعتماد در میان فعالان اقتصادی است و با اصلاح رفتاری و ساختاری باید سرمایه‌گذاری را رونق ببخشیم.

رییس‌جمهور افزود: همه ما موظف به حمایت و تامین امنیت سرمایه‌گذاران هستیم و ضروری است که طرح مدونی در این زمینه تدوین و پیاده شود و همه قوا کمک کنند تا سرمایه‌گذاران داخلی سرمایه خود را در داخل کشور فعال کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه در زمینه ارتقا و امنیت سرمایه‌گذاری، دولت به تنهایی نمی‌تواند همه شرایط را فراهم کند و نیاز به مساعدت و همکاری سایر قوا دارد، افزود: ضروری است که روسای قوای سه گانه برای رسیدن به تفسیر واحد از مسائل با یکدیگر همراهی و رایزنی‌های نزدیک‌تر داشته باشند.

رییس قوه قضاییه نیز طی سخنانی در این جلسه با اشاره به اقدام مثبت رییس‌جمهور در ابلاغ دستورات مقام رهبری به دستگاه‌های اجرایی کشور، ایجاد ساز‌وکار کارشناسی فراگیرتر در بررسی‌های مقدماتی تصمیمات شورای هماهنگی سران قوا با مساعی و مشارکت دیگر قوا را مورد اشاره قرار داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رییسی در ادامه افزود: ایجاد ساز و کاری برای پیگیری چگونگی اجرای مصوبات شورای هماهنگی سران قوا می‌تواند در سرعت و تاثیر تصمیمات براساس محورهایی که مقام معظم رهبری دستور فرموده‌اند، موثر باشد.

رییس قوه قضاییه همچنین درخصوص موضوع واگذاری‌ها و تاثیر آن در ایجاد رونق تولید و فضای اقتصادی کشور، گفت: با اصلاح ساختار واگذاری‌ها می‌توانیم امیدوار باشیم که با طی شدن روند قانونی این فرآیندها، اعتماد‌سازی موثری درمیان صاحبان سرمایه و علاقه‌مندان به تولید ایجاد کنند.

حجت‌الاسلام رییسی افزود: در واگذاری‌هایی که ساز و کار دقیق واگذاری و نظارت بر آنها رعایت شده و فرآیند قانونی را طی کرده‌اند، نتایج مثبتی را در کیفیت تولید و رونق آن شاهد هستیم.

رییس مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در این جلسه گفت: مقام معظم رهبری همواره تاکید بر هماهنگی سران قوا داشته‌اند و این بر دوش همه ماست و ما موظف هستیم با همکاری و همدلی کارها را پیش ببریم.

دکتر محمدباقر قالیباف افزود: نمونه بارز این همکاری، کمک‌های حمایتی برای مردم است که با همکاری دولت و مجلس به سرانجام رسید و حاصل هماهنگی میان سران قوه مجریه و مقننه بوده است.

قالیباف افزود: مطالبی که مقام معظم رهبری گفته‌اند تکلیف و وظیفه است و این جلسات باید ساز و کارهای عملی تحقق آن را فراهم کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط سخت امروز همه وظیفه داریم به دولت کمک کنیم و همه باید تلاش کنیم که امور کشور پیش برود، افزود: شورای عالی اقتصادی سران قوا جایگاه ویژه‌ای در رفع موانع و حل مشکلات و معضلات اقتصادی کشور دارد و می‌تواند با اتخاذ تصمیمات موثر که با همفکری و هماهنگی قوای کشور انجام می‌گیرد به بهبود روند امور کمک کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران