شماره امروز: ۵۴۷

یک سخنگوی اتحادیه اروپا:

| | |

یک سخنگوی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به دلیل تعویق نشست شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا، گفت که این موضوع ارتباطی به برجام و برگزاری نشست فردای کمیسیون مشترک برجام ندارد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به دلیل تعویق نشست شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا، گفت که این موضوع ارتباطی به برجام و برگزاری نشست فردای کمیسیون مشترک برجام ندارد.

به گزارش ایسنا، روزنامه‌ ای یو آبزرور به نقل از یک سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره حکم صادره برای احمدرضا جلالی شهروند دو تابعیتی ایرانی-سوئدی که به جرایم امنیتی در ایران زندانی است، گفت که اتحادیه اروپا کاری که از دستش بر می‌آید را انجام می‌دهد، به دنبال شفاف‌سازی شرکای ایرانی در این باره بوده و امیدوار است که این اتفاق نیفتد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارم آذر درباره مکالمه تلفنی وزرای امور خارجه ایران و سوئد که در بخشی از آن به این موضوع نیز اشاره شده بود، به نقل از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس تلفنی گفت که «قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران مستقل بوده و هرگونه دخالت در صدور یا اجرای احکام قضایی مردود و غیرقابل پذیرش است.»

ای یو آبزرور در ادامه نوشت که در پی اجرای حکم صادره برای روح‌الله زم در ایران، جوزپ بورل و شرکت‌های اروپایی نشست شورای روابط اقتصادی اروپایی-ایرانی را که قرار بود روز دوشنبه به صورت مجازی برگزار شود را به تعویق انداختند و این سخنگوی اتحادیه اروپا در این باره گفت: نشست شورا کنسل نشده است، به تعویق افتاده به این دلیل که اوضاع مناسب نیست.وی علت این تعویق را اعدام (زم) که روز یک شنبه انجام شد، اعلام کرد و گفت: این فروم تا زمانی که آن را کاربردی و مناسب ندانیم تشکیل نمی‌شود.این سخنگو همچنین با توجه به واکنش برخی کشورهای اروپایی به اجرای حکم زم گفت: به کشورهای عضو بستگی دارد که آیا (تحریم‌ها را) در این مورد به خصوص به کار ببندند یا نه اما هر چیزی امکان دارد.

به گزارش ایسنا، در پی واکنش اروپا به اعدام زم، سفرای آلمان و فرانسه در تهران به وزارت خارجه احضار شدند.این روزنامه همچنین به نقل از این سخنگو درباره برگزاری نشست مشترک برجام با توجه به رخدادی که منجر به تعویق برگزاری نشست شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا شد، نوشت: نمی‌توان این (برجام) را با دلایل تعویق این نشست اقتصادی مرتبط کرد یا با آن مقایسه کرد.

 جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز شب گذشته درباره به تعویق افتادن شورای روابط اقتصادی ایران و اروپا گفت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم بر عدم مشارکت گرفتند و این نشست به تعویق افتاد. این نشست با شرایط کنونی رخ نخواهد داد اما فکر نکنم که ما باید برنامه‌مان [در خصوص کمیسیون مشترک برجام] و کارمان در زمینه زنده نگه داشتن برجام را تغییر دهیم. ما به همکاری‌مان در این زمینه ادامه می‌دهیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران