شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رهبر معظم انقلاب اسلامی به سوالات مطرح شده از ایشان در موضوعات مبتلا به جامعه پاسخ دادند. متن پاسخ‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شرح ذیل است:

رهبر معظم انقلاب اسلامی به سوالات مطرح شده از ایشان در موضوعات مبتلا به جامعه پاسخ دادند. متن پاسخ‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شرح ذیل است: 

 

   خرید و فروش سهام در بورس ایران و خارج از کشور

سوال۱: خرید و فروش سهام در بورس جمهوری اسلامی ایران یا خارج از کشور چه حکمی دارد؟

جواب: به‌طور کلی فعالیت در بورس جمهوری اسلامی ایران با رعایت قوانین مربوطه، اشکال ندارد و در بورس‌های خارج از ایران، اگر با رعایت مقررات مربوطه و طبق موازین شرعی باشد (مثلاً ربوی نباشد، سهام شرکت‌های دارای فعالیت حرام، مانند شراب و خوک نباشد)، اشکال ندارد.

    برگزاری مسابقات اینترنتی

سوال۲: بازی‌هایی اینترنتی راه‌اندازی شده که برای ورود به بازی باید مبلغی پرداخت شود و اگر برنده شدید جایزه به شما تعلق می‌گیرد، آیا چنین بازی‌هایی حکم قمار دارد؟

جواب: اگر برگزارکننده مسابقه مبلغی از شرکت‌کنندگان به عنوان حق الزحمه و شرط شرکت در مسابقه برای خودش دریافت کند و بعد از مالکیت، با مال خود جایزه پرداخت کند، اشکال ندارد.

    شستن به روش بخارشوی

سوال۳: آیا شستن به روش بخارشوی نجاست را از بین می‌برد؟

جواب: برای تطهیر چیز نجس باید پس از برطرف کردن عین نجاست، دوبار با آب قلیل یا یک بار با آب کر شسته شود و بخارشویی، نجاست را تطهیر نمی‌کند.

    نماز در محل تحصیل

سوال۴: آیا محل تحصیل دانشجویی که در خوابگاه است، به صورتی که پنج روز در هفته در محل تحصیل زندگی می‌کند، حکم وطن را دارد؟

جواب: محل تحصیل یا زندگی موقت، وطن نیست، البته اگر بنا دارد حداقل یک سال بطوری اقامت داشته باشد که عرفا مسافر محسوب نشود، بدون نیاز به قصد اقامت ده روزه، نماز تمام است.

    خمس سهام

سوال۵: اگر با درآمد بین سال در بورس، سهام خرید و فروش کنیم، آیا به آن خمس تعلق می‌گیرد؟

جواب: در فرض سوال سر سال خمسی باید قیمت روز سهام در بورس، محاسبه شده و خمس آن پرداخت شود.

    صله رحم با افراد نامحرم فامیل

سوال۶: با توجه به اهمیت صله رحم در اسلام، نسبت به خویشان نامحرم مانند پسر عمو و دختر عمو، چگونه می‌توان به این فریضه دینی عمل کرد؟

جواب: اگر خویشان نسبی با هم قطع رابطه نکنند و احیانا با مراعات ضوابط شرعی از حال یکدیگر با خبر شوند و به خصوص در مشکلات به یاری یکدیگر بشتابند، به وظیفه صله رحم عمل کرده اند؛ برای انجام صله رحم، الزاما رفت و آمد و ارتباط مستقیم شرط نیست.

  حدود اطاعت از والدین

سوال۷: اطاعت از پدر و مادر در چه حدی لازم است؟

جواب: اگر امر پدر و مادر نسبت به کاری باشد که از نظر شرعی ممنوع نیست، سزاوار است امر ایشان اطاعت شود مگر اینکه اطاعت نکردن موجب اذیت قابل توجه آنها شود که در این صورت نباید با امر آنها مخالفت شود.

   هزینه تحصیل فرزند

سوال۸: آیا هزینه تحصیل فرزند واجب النفقه، بر عهده پدر است؟

جواب: اگر فرزند توانایی مالی ندارد، در حدّی که عرفا از نیازهای لازم زندگی محسوب می‌شود، مانند تحصیلات مقدماتی، بر عهده پدر است.

  کسب درآمد از طریق سبدگردانی

سوال۹: اگر فردی که در معاملات بورس اوراق بهادار تخصص ندارد، سرمایه‌اش را در اختیار اینجانب قرار دهد که برای او سهام شرکت‌های بورسی را خرید و فروش کنم و مقداری از سود حاصل از معاملات را به او بدهم؛ آیا درآمد حاصل از این نوع معاملات که اصطلاحاً به آن سبدگردانی گفته می‌شود، اشکال دارد؟

جواب: اگر صاحب سرمایه به شما وکالت دهد با سرمایه‌اش در معاملات بورس درآمد کسب کنید و مقدار مشخصی از سود را به او و بقیه را بابت حق الزحمه خود‌بردارید، اشکال ندارد، البته اگر قانونی در این مورد وجود دارد، باید رعایت شود.

    میزان نفقه

سوال ۱۰: 

۱) نفقه زن که بر شوهر واجب است، چه مقدار است؟

۲) آیا نفقه‌ای که زن از شوهر دریافت می‌کند، در صورتی که تا پایان سال خمسی باقی بماند، خمس دارد؟

جواب: ۱) نفقه واجب زن عبارت است از هر آنچه زن بطور متعارف به آن احتیاج دارد، مانند غذا و وسایل مورد نیاز آن، لباس، مسکن، هزینه درمان بیماری‌های متعارف و نظافت و ... به مقدار و کیفیتی که برای امثال او متعارف است.

۲) نفقه خمس ندارد، هر چند احتیاط مستحب است که اگر از مخارج سال زیاد بیاید، خمس آن پرداخت شود.

استخاره برای ازدواج

سوال۱۱: برخی والدین پیش از خواستگاری استخاره می‌کنند و بر اساس آن عمل می‌کنند، آیا در این موارد استخاره لازم است؟

جواب: بطور کلی استخاره برای رفع حیرت و تردید در انجام کارهای مباح است، اعم از اینکه تردید در اصل عمل باشد یا در خصوصیات آن، بنابر این اگر در کار خیر، حیرت وجود ندارد، استخاره لازم نیست، توجه داشته باشید عمل به استخاره شرعا واجب نیست، ولی بهتر است بر خلاف آن عمل نشود.

بازدید از برخی سایت‌ها و کلیک و زیرمجموعه‌سازی

سوال۱۲: برخی از سایت‌های ایرانی و خارجی هستند که درون سایت خود تبلیغاتی قرار می‌دهند که اگر از آن تبلیغات دیدن کنیم و روی آنها کلیک کنیم به ازای هر کلیک مبلغی (ناچیز) به ما پرداخت می‌کنند و اگر در این سایت‌ها افرادی را زیر مجموعه خود قرار دهیم به ازای بازدید و کلیک آنها از سایت نیز مبلغی به حساب ما واریز می‌شود. آیا این پول حلال است ؟

جواب: اگر خلاف قوانین و مقررات نباشد و بازدید از سایت‌های تبلیغاتی، موجب ترویج فساد از قبیل نشر اکاذیب و ارایه مطالب باطل نباشد، بازدید از سایت‌ها و دریافت مبلغ مذکور اشکال ندارد.

لمس آیات قرآن در تلفن همراه

سوال۱۳: آیا لمس صفحه متن قرآن که روی گوشی نصب شده برای کسی که وضو ندارد یا زنی که در عادت ماهانه است، جایز است؟

جواب: در فرض سوال که در واقع شیشه موبایل، لمس می‌شود نه آیات قرآن، اشکال ندارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران