شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با وجود احتمال بررسی مجدد لوایح «FATF» در مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز برخی از اعضای مجمع از این مساله اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

آخرین وضعیت بررسی لوایح اف‌ای‌تی‌اف

با وجود احتمال بررسی مجدد لوایح «FATF» در مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز برخی از اعضای مجمع از این مساله اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در پی انتشار خبر موافقت رهبری با بررسی مجددلوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام احمد توکلی یکی از اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام از این خبر اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: هر زمان که این موضوع به‌طور قطع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شود به ما اعضا نیز گفته خواهد شد.

هفته گذشته محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری خود از تلاش دولت برای بازگرداندن لوایح FATF به مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد. او گفته بود که دولت در این باره به مقام معظم رهبری نامه نوشته است.

 لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس‌جمهور در گفت‌وگو با رسانه‌ای این خبر را تایید کرده و یادآورد شده رهبر انقلاب در پاسخ به این نامه ضمن موافقت با راه‌حل‌های حقوقی مطرح شده برای رفع نگرانی‌ها، موضوع را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.

از لوایح چهارگانه، دو لایحه بطور کامل در قوانین داخلی کشور وجود دارد. دو لایحه دیگر از جمله معاهده مقابله با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم بررسی‌های باقی مانده است. در رابطه با پالرمو، مسیر قانونی طی شده و به گفته معاونت حقوقی تنها یک هماهنگی برای تصویبش لازم است. در مورد معاهده مقابله با تأمین مالی تروریسم باید مابقی فرآیند قانونی طی و مواردی از ایرادات شورای نگهبان که رفع نشده، در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد رسیدگی و تصمیم‌گیری واقع شود.

 با وجود مخالفت‌های جدی که از سوی برخی اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام با این دو لایحه صورت گرفته بود؛ این لوایح به صورت قانونی رد یا تایید نشده بودند. بلکه از آنجایی که زمان قانونی بررسی این لوایح در مجمع به اتمام رسیده بود و نتیجه‌ای حاصل نشده بود؛ خود به خود همانند بسیاری قوانین دیگر تایید نشدنش در وقت مقرر به منزله رد شدنشان برداشت شد. در واقع دولت در این درخواست زمان مجدد قانونی برای بررسی این لوایح به دست آورد.

 دو نکته قابل تاکید در این خبر آن است که نویسنده نامه به رهبر انقلاب حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان بوده و موانع و شرایط حقیقی بررسی این لوایح را در آن تشریح کرده است و نکته بعدی آن است که دستور رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام تنها در رابطه با تمدید مهلت بررسی لوایح بوده است.

دشمن اقتدار علمی ما را هدف قرار داده است

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه امروز دشمنان همه عرصه‌ها از دارو، غذا، آب و درمان را عرصه جنگ با ما قرار داده‌اند، گفت: امروز دشمن رشد و اقتدار علمی ما را هدف قرار داده و هر نقطه‌ای که دشمن روی آن تمرکز می‌کند، نقطه قوت ما است. به گزارش سپاه‌نیوز، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز (دوشنبه) در جشنواره باقرالعلوم دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله الاعظم‌(عج) اظهار کرد: یک‌ کشور نمی‌تواند با توسعه جغرافیا بزرگ‌ شود حتی‌ منابع اقتصادی کشورها هم محدود است اما شاید تنها بتوان با دانش، ارزش‌های افزوده جدید به دست آورد. وی با تاکید بر اینکه علم و آگاهی دامنه‌های عظمت یک کشور را گسترش می‌دهد، گفت: اگر ذخایر علمی‌ یک‌ کشور رشد یابد جامعه بزرگ‌ می‌شود؛ در حالی که بیشتر جنبه‌های سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی را عامل استقلال ملت‌ها در نظر می‌گیرند ‌اما استقلال علمی منشأ اقتدار یک‌ ملت است. سرلشکر سلامی با بیان اینکه هر آنچه سیطره بیگانگان را بر شوون جامعه ما زیاد کند وابستگی است، اظهار کرد: دشمنانی داریم‌ که ‌همواره تلاش می‌کنند ما را کوچک‌ و عقب نگه دارند زیرا کشوری که عقب باشد ضعیف خواهد شد و مجبور به تسلیم‌ می‌شود؛ اما اگر کشور از سلطه علمی بیگانه خارج و نیازهای اساسی را در درون خود تولید کند حتی اگر در محاصره جهانی هم‌ قرار گیرد، زنده می‌ماند و رشد می‌یابد. فرمانده کل‌سپاه در ادامه با بیان اینکه برای جوان بودن یک جامعه باید هر روز شاخصه جدید و تفاضل و برتری جدیدی یافت، گفت: ما می‌خواهیم مستقل باشیم‌ و در علم استقلال داشته باشیم در کنار آن، استقلال در سلامت هم مهم است. وی با بیان اینکه امروز دشمنان با تحریم‌های ظالمانه حتی دارو به ما نمی‌دهند و دانشمندان ما را ترور می‌کنند، گفت: زمانی که فردی به دلیل حرکت در فضای علمی ترور می‌شود به این معناست که دشمن رشد و اقتدار علمی ما را هدف قرار داده و هر نقطه‌ای که دشمن روی آن تمرکز می‌کند نقطه قوت ما است؛ دستیابی به این مهم که دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله پیشران و پرچم‌دار رشد علمی و پیشرفت‌های شتاب‌دار و نوین‌ پزشکی ‌در سطح ایران و جهان باشد از این‌ منطق سرچشمه می‌گیرد. سرلشکر سلامی با تاکید بر اینکه انتظار داریم این‌تلاش‌ها در جهات متنوع با افق‌های بلند طراحی و دنبال شود، گفت: علم امکان تسلط و چیرگی ایجاد کرده، به کشور عزت می‌بخشد و استقلال را به‌طور کامل تفسیر می‌کند. وی با تاکید براینکه راه‌اندازی مرکز تحقیقات ژنتیک نور از جمله دستاوردهای مهم سپاه محسوب می‌شود، اظهار داشت: وقتی‌ می‌توانیم‌ نقشه ژنتیک‌انسانی را رمزگشایی کنیم درمان را راحت‌تر و دقیق‌تر به انجام می‌رسانیم، از این‌رو نباید از جهان عقب بمانیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران