شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگویی به مسائل مختلف پیرامون ایران از جمله ترور اخیر شهید فخری‌زاده پرداخت.

ترور فخری‌زاده با هدف ثبات‌زدایی از منطقه انجام شد

وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگویی به مسائل مختلف پیرامون ایران از جمله ترور اخیر شهید فخری‌زاده پرداخت. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگویی با صدا و سیمای ایران گفت که جامعه جهانی مشتاق است نتیجه تحقیقات درباره ترور شهید محسن فخری زاده، دانشمند برجسته ایرانی را بداند. لاورف در این باره گفت که روسیه قاطعانه ترور این دانشمند را در سطوح متعدد از جمله در بیانیه رسمی وزارت امور خارجه این کشور محکوم کرد.  وزیر امور خارجه روسیه افزود: ما این ترور را تحریکی با هدف ثبات زدایی وضعیت منطقه تلقی می‌کنیم که در حال متحمل شدن تعداد زیادی از مشکلات و تناقض‌ها است و شاهد سال‌ها تلاش مداخله خارجی بوده است. او همچنین گفت: شنیده‌ام که ایران برخی نتایج تحقیق درباره این ترور را اعلام کرده است. وقتی طرف ایرانی این را ممکن می‌داند، برای همه مهم خواهد بود نتایجی را بدانند که ماموران تحقیق به آن رسیده‌اند. لاوروف در ادامه این گفت‌وگو اظهار کرد که ایران و روسیه به دنبال روش‌های جدید برای مقابله با تاثیر منفی تحریم‌ها روی روابط دوجانبه اقتصادی خواهند بود و تهران و مسکو در حال انجام دادن اقداماتی هستند تا اجازه ندهند تجارت دوجانبه و همکاری اقتصادی «کاهش یابد.»

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: برعکس، به ویژه به لطف رویگردانی از استفاده از دلار امریکا روی آوردن به سمت ارز رایج ملی در توافق‌ها و طرح‌های خلاقانه تعاملات اقتصادی در حال افزایش است. این موضوع کارآمد بوده است. او بیان کرد: مطمئن هستم که ما به دنبال روش‌های جدید برای بی‌توجهی به تحریم‌ها خواهیم بود که تاثیر منفی اقتصادی دارند.

این مقام ارشد روسی همچنین مطرح کرد که نمی‌توان به کشورهای غربی اتکا کرد که تحریم‌ها را به کار می‌بندند . باید به کشورهایی اتکا کرد که به‌طور جدی دنباله‌روی اصول قوانین بین‌المللی هستند. او در ادامه گفت که لازم است در سازمان ملل و دیگر فروم‌های چندجانبه کارزاری برای محکوم کردن تحریم‌های یک جانبه و پیش برد تفاهمی کلی درباره ضرورت پایان دادن به آنها ایجاد شود. لاوروف در این راستا گفت: سال‌ها است که ما به همراه ایران و اکثریت تاثیرگذاری از اعضای سازمان ملل در حمایت از قطعنامه‌ای درباره غیرقانونی بودن محاصره اقتصادی کوبا رای داده ایم. تنها دو سه عضو این سازمان به همراه امریکا از آن حمایت نمی‌کنند. او با گفتن اینکه پایگاه گزارشگر ویژه در زمینه تحریم‌های اقتصادی یک جانبه غیرقانونی در سازمان ملل ایجاد شده است، افزود: ضرورت دارد که از فعالیت مهم این نهاد به هر طریقی حمایت شود. این نهاد گزارش‌های متعددی بر اساس اصول منشور سازمان ملل، اول از همه برابری، حل و فصل صلح‌آمیز مناقشات و عدم مداخله در امور داخلی آماده کرده است. ما لزوما به فعالیت در این مسیر ادامه می‌دهیم. لاوروف ادامه داد که روسیه هر تلاشی برای اعمال محدودیت‌های یک جانبه غیرقانونی را کاملا رد می‌کند که پس از خروج امریکا از توافق هسته‌ای به «کاملا به وضوح» منتقل شده است. او در این باره توضیح داد: ما فقط تحریم‌های یک جانبه را رد نمی‌کنیم، بلکه با اقداماتی ویژه از ایران حمایت می‌کنیم. شاید کاری که انجام می‌دهیم بیشتر از همه است. در اعداد و ارقام برابر با میلیاردها دلار است. فعالیت ما در تمامی زمینه‌ها ادامه دارد از کشاورزی گرفته تا فناوری اطلاعات. وزیر امور خارجه روسیه به آمار تجارت روسیه با ایران اشاره کرده و گفت که تجارت دو جانبه بیس از ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است در حالی که در نیمه اول این سال میلادی ۸ درصد با توجه به پیامدهای سخت بیماری همه گیر کرونا افزایش داشته است.

اظهارات اردوغان  به نفع اسراییل است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت‌های اخیر رییس‌جمهور ترکیه، گفت: هر جمله و حرکتی که باعث ایجاد تفرقه و دشمنی بین کشورهای مسلمان شود، تنها به نفع امریکا، اسراییل و استکبار است. مسعود پزشکیان روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تمامیت خاک کشور آذربایجان برای همه ما محترم است و کشور ارمنستان باید سال‌ها پیش حق مسلم کشور آذربایجان را به رسمیت می‌شناخت و باید به کشور آذربایجان از بابت بازپس گرفتن خاکش تبریک بگوییم.  وی با انتقاد از صحبت‌های اخیر رجب طیب اردوغان، خاطرنشان کرد: اینکه کسی به گونه‌ای صحبت کند که آذربایجان از ایران جدا شود، یک خیال خام است، طبیعتاً آذربایجان برای ایران است و در خصوص بحث‌هایی که مطرح می‌شود، اگر قرار باشد به مسائل تاریخی برگردیم تمام آذربایجان برای ایران بود، اما ما هیچگاه چنین ادعایی را مطرح نکرده‌ایم، چراکه این مسائل باعث تفرقه و دشمنی می‌شود و این اختلافات به نفع مسلمانان نیست. وی خطاب به رییس‌جمهور ترکیه گفت: انتظار می‌رود رییس‌جمهور ترکیه، به نوعی حرکت کند که وحدت و انسجام بین مسلمانان بیشتر شود، چرا که در حال حاضر ترکیه به اندازه کافی دشمن دارد و زمزمه‌های تحریم‌ها از سوی اروپا و امریکا نیز مطرح می‌شود؛ با این اختلافات تنها این امریکا، اسراییل و دشمنان هستند که خشنود خواهند شد. پزشکیان با تأکید بر اینکه مردم آذربایجان تمامیت ارضی کشور را به عنوان یکی از اولویت‌های خود می‌دانند، خاطرنشان کرد: همین مردم آذربایجان در خاک خوزستان با جان دل جنگیدند و یک وجب از این سرزمین را به دشمن ندادند، پس بدانند صدام اشتباهی کرد که نتیجه آن را سال‌ها دید. وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از برخوردهای احساسی، گفت: دیپلماسی کشورمان باید در مسیری حرکت کند که اختلافات بین کشورهای مسلمان کاهش یابد، باید از هر جمله و حرکتی که باعث تشدید این اختلافات می‌شود، جلوگیری کنیم و با احساسات برخورد نکنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران