شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نایب‌رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ از هفته آینده در مجلس آغاز می‌شود. حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی اظهار کرد:

آغاز بررسی لایحه بودجه  از هفته آینده

نایب‌رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ از هفته آینده در مجلس آغاز می‌شود. حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی اظهار کرد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس از یکشنبه هفته آینده بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ را در دستور کار دارند و پیشنهادات خود را در مورد لایحه بودجه ارایه خواهند کرد. همچنین هر کمیسیون در هفته آینده اعضای خود در کمیسیون تلفیق را انتخاب می‌کند تا کمیسیون تلفیق نیز تشکیل شود. وی افزود: کمیسیون تلفیق برای بررسی لایحه بودجه و پیشنهادات کمیسیون‌ها دو هفته زمان دارد که این مهلت برای دو هفته دیگر هم قابل تمدید است. سپس این لایحه به صحن علنی مجلس ارایه خواهد شد. علی القاعده تا زمان ارایه لایحه بودجه به صحن علنی حدود یک ماه زمان نیاز است. نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مرحله مطالعه و ارایه پیشنهاد توسط نمایندگان است، خاطرنشان کرد: در این لایحه ۲۵ درصد منابع به درآمدهای نفتی اتکا دارد، همچنین سهم صندوق توسعه از درآمدهای نفتی همانند سال گذشته ۲۰ درصد و سهم شرکت ملی نفت نیز ۱۴.۵ درصد دیده شده است. میرتاج‌الدینی با بیان اینکه میزان فروش نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دو برابر سال جاری پیش بینی شده است، تصریح کرد: این نگاه خوش‌بینانه دولت است که ما هم امیدواریم محقق شود. البته فروش نفت هر چه بیشتر باشد سهم آن در بودجه افزایش نمی‌یابد بلکه به صندوق توسعه هدایت می‌شود. ما معتقدیم منابع بودجه باید محقق الوصول باشد و بین منابع و مصارف هم خوانی وجود داشته باشد. وی با بیان اینکه مجلس تلاش می‌کند لایحه بودجه را به شکلی مورد بررسی قرار دهد که در سال آینده شاهد کسری بودجه نباشیم. یادآور شد: دولت قرار بود مولفه‌های اصلاح ساختار بودجه را در این لایحه پیش بینی کند. ما هم بررسی‌های خودمان را خواهیم داشت و هر کدام از مولفه‌ها که دیده نشده باشد را در لایحه می‌گنجانیم تا بتوانیم اولین قدم را در اصلاح ساختار بودجه‌برداریم. نایب‌رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان گفت که بودجه‌های مصوب مجلس نسبت به لوایح بودجه معمولا سه تا چهار درصد تغییر می‌کند.

دستیابی به فناوری پیچیده شبیه‌سازها در دوران تحریم

معاون هماهنگ‌کننده نهاجا گفت: جمهوری اسلامی ایران به لطف خدا و با وجود همه سنگ‌اندازی‌ها و تحریم‌های دشمنان، به فناوری پیچیده شبیه سازها دست یافته است. امیر سرتیپ خلبان مهدی هادیان معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش اظهار کرد: نیروهای مسلح به ویژه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با توجه به سیاست حاکم بر نظام در بحث اقتصاد مقاومتی به ویژه در مباحث دفاعی کشور با هدف قطع وابستگی به خارج و نگاه به ظرفیت‌ها و داشته‌های داخل کشور، عملکرد بسیار خوبی داشته است. بخشی از دستاوردهای حوزه دفاعی در بدنه نیروهای مسلح به ویژه ارتش و سپاه در نمایشگاه‌های مختلف به سمع و نظر مردم می‌رسد، امروز نظام جمهوری اسلامی در بحث تولید محصولات دفاعی در لبه فناوری قرار دارد، این فناوری در دنیا بالاترین طبقه‌بندی را دارد و معمولا از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز برخوردارند. وی خاطرنشان کرد: با بهره مندی از جوانان متخصص و نخبگان سطح ارتش و به ویژه در نیروی هوایی ارتش، جهاد خودکفایی، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان در فضای تعاملی فعال هستند و با محوریت وزارت «دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» در حوزه صنایع دفاعی، وضعیت مطلوب و ارزشمندی داریم. وی افزود: روند ساخت هواپیما در ایران اسلامی با تولید پرستو آغاز شد؛ و در مراحل بعد ساخت هواپیماهای آذرخش و تندر در دستور کار قرار گرفت و امروز هم در کنار ساخت جت آموزشی یاسین، صاعقه و جنگنده کوثر تولید شده است و ان‌شاءالله به حول و قوه الهی این مسیر ادامه دارد. معدود کشورهایی با عنایت به برخورداری از صنایع و زیر ساخت مورد نیاز در حوزه ساخت هواپیما در جهان مطرح هستند، در مجموع می‌توان گفت صنایع هوانوردی فناوری مادر است. آذرخش، صاعقه، جت آموزشی یاسین و جنگنده کوثر با اجرای عملیات در رزمایش‌های مختلف و رژه در مناسبت‌ها به عنوان تکه‌های پازل اقتدار دفاعی ایران برای دنیا به ویژه دشمنان نظام جمهوری اسلامی این معنا را دارد که ما در لبه فناوری دفاعی ایستاده‌ایم و حرکت می‌کنیم. امیر سرتیپ هادیان ادامه داد: شدیدترین تحریم‌ها از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی متوجه نیروی هوایی ارتش بود، اما امروز بحمدالله شاهد پیشرفت فناوری صنایع دفاعی و به تبع آن افزایش قدرت دفاعی هستیم که محصول همین تحریم‌هاست. اوایل انقلاب وقتی رژیم امریکا از ایران بیرون انداخته شد فکر می‌کرد حالا که نظامی‌های این رژیم - به اصطلاح مستشاران - از ایران خارج شوند نیروی هوایی زمین‌گیر می‌شود، اما به همت جوانان و متخصصان نیروی هوایی نه تنها این روند متوقف نشد که رشد هم کرد و امروز جمهوری اسلامی ایران به لطف خدا و با وجود همه سنگ‌اندازی‌ها و تحریم‌های دشمنان، به فناوری پیچیده شبیه‌سازها دست یافته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران