شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور گفت: بگذاریم کسانی که تجربه بیست و چند ساله دارند و در دیپلماسی موفق بوده و امریکا را در این سه سال بارها و بارها شکست داده‌اند،

روحانی: سایر قوا نیت خیر دارند اما باید پخته‌تر عمل کنیم

رییس‌جمهور گفت: بگذاریم کسانی که تجربه بیست و چند ساله دارند و در دیپلماسی موفق بوده و امریکا را در این سه سال بارها و بارها شکست داده‌اند، کار را با تأنی و دقت به پیش ببرند. حسن روحانی خطاب به سایر قوا از جمله مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح اظهار کرد: برادران عزیز که در کشور مشغول خدمت هستید همه باید دست به دست هم دهیم تا در کشور امید و ثبات ایجاد کنیم. هیچ عجله نکنیم و هول نشویم که کاری انجام دهیم. اشکالی ندارد اگر دولت موفقیتی به دست آورد آن موفقیت را تقدیم شما می‌کند. غصه نخورید که دولت مسائل را حل کرده و تمام می‌کند. وی ادامه داد: ما دست همه کسانی که به فکر کمک به مردم هستند را می‌بوسیم. مسائل با حوصله و خردورزی حل خواهد شد. بگذاریم کسانی که تجربه بیست و چند ساله دارند و در دیپلماسی موفق بوده و امریکا را در این سه سال بارها و بارها شکست داده‌اند، کار را با تأنی و دقت به پیش ببرند. شما هم کمک کنید. ما همه برادریم و هدف واحد داریم. می‌دانیم سایر قوا هم نیت خیر دارند و می‌خواهند کارها را سریع‌تر انجام دهند اما با هم مشورت کرده و هماهنگ باشیم و کارها را پخته‌تر پیش ببریم.رییس‌جمهور تأکید کرد: مردم ما در صحنه هستند و مقاومت آنها اصلی اساسی است و اگر دولت و نظام پیروز می‌شود، در سایه همین مقاومت است. رییس‌جمهور همچنین با ابراز خوشحالی از افتتاح طرح‌های وزارت نیرو اظهار کرد: یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم این بود که قطع برق نداشتیم یا قطع برق بسیار کم بوده است. در این دولت سه برابر رژیم گذشته برق تولید کرده ایم، تلفات برق هم به ۹ درصد رسیده است. پایداری شبکه تقویت شده و اتصال شبکه با کشورهای همسایه در حال انجام است. دولت تدبیر و امید برق رسانی به روستاهای ۲۰ خانوار را به پایان رساند و اکنون به فکر روستاهای ۱۰ خانوار است. در دولت تدبیر و امید برای روستاها کار خوبی انجام شد و تقریبا مدارس غیراستاندارد و کپری جمع شد.وی با بیان اینکه بهبود راندمان برق برای ما حائز اهمیت است، گفت: ما امسال ۲۵۰۰ مگاوات برق تولید کرده ایم و نیروگاه‌های مختلفی هم تأسیس کرده ایم اما حدود ۴۰۰۰ مگاوات برق مجازی نیز تولید کرده ایم، با کمک مردم و تغییر ساعت استفاده از برق توانستیم از سرمایه‌گذاری‌هایی که خیلی ضروری نبود بی نیاز شویم. رشد مصرف برق از ۵ درصد به یک درصد در امسال رسیده است، یعنی اینکه مردم در مصرف هم همراهی کرده‌اند. روحانی خاطرنشان کرد: آثار برق امید در پایان آذر اعلام می‌شود و مشترکان کم‌مصرف از دادن پول برق معاف می‌شوند. این هدیه کوچکی برای کسانی است که صرفه جویی می‌کنند. با اجرای این طرح ۳۰ درصد مردم دارای برق مجانی می‌شوند. ما این کار را برای آب و گاز نیز انجام می‌دهیم. امام (ره) سال‌ها پیش فرمودند آب و برق را برای مستضعفین مجانی می‌کنیم که این گفته امام (ره) اکنون انجام می‌شود. آنها که ناروا می‌گفتند که این وعده عملی نیست، ببینند که این کار در حال انجام شدن است. رییس‌جمهور همچنین با اشاره به جنگ تمام عیار اقتصادی و تحریم‌ها علیه کشورمان خاطرنشان کرد: این جنگ به مراتب بدتر از جنگ هشت ساله است. آن جنگ نظامی بود اما این جنگ اقتصادی، سیاسی و روانی است. هیچ کسی در دنیا فکر نمی‌کرد ایران به خوبی در این سه سال مقاومت کند. بسیاری از رهبران دنیا از من سوال کردند که چگونه توانستید کشور را اداره کنید البته مردم در رنج و سختی هستند اما مقاومت کردند.

قالیباف: به دنبال خروج از برجام نیستیم

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با گرانی‌ها آشناست به اقدامات تقنینی و نظارتی مجلس برای مقابله با گرانی‌ها اشاره و اظهار کرد: «ما نباید در اجرا دخالت کنیم و این یک اشکال است که بر آن همواره تاکید داشته‌ام.»

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: البته کار اجرا در دست مجلس نیست. تاکیدم بر این است که ما نباید به جای دولت بنشینیم که این اشکال است. نماینده مردم تهران در ادامه با اشاره نقدهای وارده درباره طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بیان کرد: ما در برابر تحریم‌ها یکی از راه‌هایی که پیش رو داریم بحث خنثی‌سازی اثر تحریم است که با قوی‌کردن اقتصاد میسر می‌شود. اینکه گفته می‌شود این طرح به صورت غیر کارشناسی در مجلس تصویب شده است کاملا غیرمنطقی است؛ چرا که مجلس حدود چهار ماه روی این طرح در کمیسیون امنیت ملی با همکاری دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و نظراتی که از سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه گرفته است کار کارشناسی انجام داده است و اصلا در این طرح به دنبال خروج از برجام نبوده‌ایم. از قضا در این طرح بر اساس ماده ۳۶ و ۳۷ برجام آماده شده است که در آن قید شده هر کدام از طرفین که تعهدات خود را اجرایی نکنند طرف مقابل حق دارد که تعهدات خود را کاهش دهد. ما به همه تعهدات برجامی خود عمل کردیم. آیا طرف مقابل به تعهداتش عمل کرده است؟ ما در این طرح به دولت کمک کرده‌ایم تا از حقوق ملت دفاع کند. از آنجا که آنها به تعهداتشان عمل نکردند ما نیز غنی‌سازی تا ۲۰ درصد را انجام خواهیم داد. وی در ادامه افزود: ما شاهد شهادت شهید فخری‌زاده و حادثه نطنز که در چند ماه گذشته رخ داد و شهادت سردار سلیمانی بودیم. رییس‌جمهور کشوری که خود را مدافع دموکراسی می‌داند رسما سردار ما را ترور و آن را نیز اعلام می‌کند. آنها اطلاعات امنیتی ما را بردند و دانشمند و سردار ما را ترور کردند و به هیچ تعهدی نیز عمل نکردند. حتی زمانی که آقای اوباما نیز بود زمانی که در لندن از آقای جان کری پرسیدند که چرا به تعهدات‌تان عمل نمی‌کنید، گفت که ما کنار رفته‌ایم و این شرکت‌ها هستند که تمایل ندارند با ایران همکاری کنند. هدف از این طرح خروج از برجام نیست بلکه اجبار طرفین به انجام تعهدات‌شان است. ما تاکنون به تمام تعهدات خود عمل کرده‌ایم. همه افرادی که اهل دیپلماسی هستند می‌دانند که ما باید تولید قدرت داشته باشیم تا بتوانیم موفق شویم. وی در ادامه افزود: بنده خطاب به آقای رییس‌جمهور از همین جا اعلام می‌کنم که ما باید در موضوعات ملی و در منافع ملی یک صدا و یک زبان باشیم و با همدلی پیش برویم. ایشان در خصوص این طرح فرمودند عده‌ای هول شدند و این طرح را تصویب کردند. اجازه دهید که ما کارمان را کنیم. بنده خطاب به ایشان می‌گویم که کسی هول نشده است. ما امروز دیدیم که وزیر امور خارجه نیز در گفت‌وگوی ویدئوکنفرانسی با اروپایی‌ها اعلام کردند که طرح مجلس قانون است و ما باید آن را اجرایی کنیم. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران