شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، موتور رشد نقدینگی همچنان روشن است و برای مهار تورم باید خلق نقدینگی توسط بانک‌ها متوقف شود اما برای رسیدن به این هدف دولت، مجلس و بانک مرکزی با یکدیگر همکاری نمی‌کنند

مهار تورم به همکاری مجلس و دولت نیاز دارد

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، موتور رشد نقدینگی همچنان روشن است و برای مهار تورم باید خلق نقدینگی توسط بانک‌ها متوقف شود اما برای رسیدن به این هدف دولت، مجلس و بانک مرکزی با یکدیگر همکاری نمی‌کنند و با تصمیمات و تصویبات عجولانه و غیرکارشناسی به میزان تورم و نقدینگی دامن می‌زنند. آخرین آمار بانک مرکزی از نقدینگی نشان می‌دهد که میزان نقدینگی در شهریور ماه از ۲۸۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته و به رقم ۲۸۹۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. سهم پول و شبه پول از این میزان نقدینگی به ترتیب ۶۰۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد و دو هزار و ۹۵۱ و ۱۹۰ میلیارد تومان که هر یک نسبت به شهریور پارسال ۸۰.۲ و ۲۸ درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، میزان پول و شبه پول در شهریور امسال در مقایسه با اسفند سال گذشته به ترتیب ۴۰.۶ و ۱۲.۲ درصد رشد داشته‌اند. همچنین، میزان نقدینگی در پایان شهریور امسال در مقایسه با شهریور پارسال ۳۶.۲ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته معادل ۱۷.۱ درصد افزایش یافته است. در این میان، اقتصاددانان معتقدند که نظام بانکی منشأ افزایش تورم است و به جای کنترل یا سرکوب افزایش قیمت‌ها که معلول تورم هستند، باید ماشین خلق نقدینگی در نظام بانکی کشور خاموش شود.آن‌ها کسری بودجه دولت، تداوم خلق پول توسط نظام بانکی و تشدید بدهی دولت به نظام بانکی را از جمله عوامل موثر بر رشد نقدینگی نمی‌دانند.این اظهارات درحالی است که نمایندگان مجلس در روزهای گذشته طرح‌هایی چون تامین کالاهای اساسی، تامین مسکن و توزیع قیر رایگان را مطرح و تصویب کرده‌اند و کارشناسان اقتصادی به آثار تورمی آنها هشدار بوده‌اند که توجهی نشد و بر میزان تورم و نقدینگی افزوده شد.در این زمینه، تیمور رحمانی - یک کارشناس اقتصادی - در پست اینستاگرامی خود گفته است که اقتصاددانان گلایه می‌کنند که بانک مرکزی باید با کنترل نقدینگی، تورم را کنترل کند و بانک مرکزی تلاش می‌کند گوش کند. بلافاصله فعالان بخش خصوصی گلایه می‌کنند که با محدود کردن اعتبارات گلوی تولیدکنندگان فشار داده می‌شود.  در یادداشت وی آمده است: بانک مرکزی گلایه می‌کند و می‌گوید اعتبار را بگیرید و دست از سر ما‌بردارید. طرفداران فقرا گلایه می‌کنند که دولت به جای تخصیص منابع به سرمایه داران باید برای حمایت از قشرهای آسیب‌پذیر اسبق (له شده سابق و پودر شده فعلی) منابع اختصاص دهد. دولت گلایه می‌کند و با روش‌های هیپنوتیزم مانند متکی به خلق نقدینگی و البته با بوق و کرنا و منت چند شاهی صرف برنامه‌های حمایت از فقرا می‌کند. این کارشناس اقتصادی در ادامه نوشته است: نمایندگان مجلس غر می‌زنند و انواع طرح‌های بلعیدن نقدینگی تصویب می‌کنند که نهایتا بر اثر همه موارد فوق رشد نقدینگی و تورم تداوم می‌یابد. نقطه سرخط و پاراگراف عینا تکرار می‌شود. حالا هی بگویید علم اقتصاد از فیزیک ساده‌تر است.

   ایجاد خزانه‌داری الکترونیکی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تمام شرکت‌های بورسی می‌توانند مجامع خود را  الکترونیکی برگزار کنند، از ایجاد خزانه داری الکترونیک خبر داد.فرهاد دژپسند در جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات با حضور رییس‌جمهوری و در جریان افتتاح سامانه‌های اقتصادی اظهار کرد: امروز سه پروژه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی شد. وی با اشاره به اینکه این سه پروژه وزارت اقتصاد یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیک مجامع شرکت‌ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت‌ها پروژه‌های بسیار مهمی است، گفت: این پروژه‌ها به منظور تسهیل روابط بین دستگاه‌های دولتی، دستگاه‌های دولتی با شرکت‌ها و پیمانکاران و دستگاه‌های دولتی یا خزانه با کارکنان دولت به بهره‌برداری رسیده است.وزیر اقتصاد با بیان اینکه پروژه اول مربوط به سامانه خزانه داری الکترونیک است، افزود: در خزانه داری سه مبحث، سامانه جامع حسابداری کل خزانه و خزانه معین استان‌ها و مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت، نظام جامع مدیریت بدهی‌ها و مطالبات عمومی دولت و سامانه جامع اموال دولتی وجود دارد.وی در این رابطه ادامه داد: بحث مدیریت حقوق و دستمزد کارکنان دولت یکی از وظایف مهم هر ماهه در وزارت اقتصاد بوده و برای نظام جامع مدیریت بدهی‌ها و مطالبات عمومی دولت نیز به صورت فصلی گزارش جامعی تهیه و به مراجع ذی‌ربط ارسال می‌شود و سامانه جامع اموال دولتی نیز از اموال و دارایی‌های دولت در سطح کشور و مقیاس منطقه‌ای حکایت دارد که همگی در قالب خزانه‌داری کل کشور سازماندهی شده و در حال حاضر به صورت خزانه داری الکترونیکی کاملاً مدیریت می‌شود.طبق اعلام وزارت اقتصاد، دژپسند با بیان اینکه تا چند سال قبل برای گرفتن تخصیص بودجه در پایان هر ماه و چند روز پایانی هر سال با یک صف طولانی از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در وزارت اقتصاد مواجه بودیم، تصریح کرد: امروز خوشبختانه به این صورت نیست و با الکترونیکی کردن و استقرار سامانه خزانه داری الکترونیک این مشکلات برطرف شده است‌.در حال حاضر ۲۲۰ هزار فقره حساب سنتی جمع شده و به بانک مرکزی منتقل شده است و همچنین ۷۸ هزار فقره دسته چک سنتی که سابق مبادله می‌شد، جمع‌آوری شده و حواله الکترونیکی جایگزین آن شده است.وی به استقرار سامانه وجه الکترونیک اشاره و اظهار کرد: تا امروز حقوق ۲.۵ میلیون نفر از کارکنان دولت به‌صورت الکترونیکی و متمرکز پرداخت می‌شود که این کار به جلوگیری از وجود حساب‌های موازی، نشت اطلاعات مالی و جلوگیری از تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد کمک زیادی کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران