شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دولت ثبت‌نام جاماندگان از یارانه نقدی که توسط نمایندگان مجلس در بودجه ۹۹ گنجانده شده بود را از لایحه بودجه ۱۴۰۰ حذف کرد.

جاماندگان یارانه نقدی جایی در بودجه 1400 ندارند

دولت ثبت‌نام جاماندگان از یارانه نقدی که توسط نمایندگان مجلس در بودجه ۹۹ گنجانده شده بود را از لایحه بودجه ۱۴۰۰ حذف کرد. دولت همانند چند سال متوالی گذشته، ثبت نام جدید متقاضیان یارانه نقدی را از لایحه بودجه سال 1400 حذف کرد. براساس پیش نویس لایحه بودجه سال آینده که در اختیار هیات دولت برای بررسی و تصویب قرار گرفته است، بند 4 قانون بودجه سال 99 طبق جدولی که توسط نمایندگان مجلس اضافه شده بود، حذف شد. نمایندگان مجلس با وجود میل باطنی دولت مردان معتقد هستند افراد جامانده که مستحق دریافت یارانه‌ نقدی هستند باید زمینه ثبت نام برای دریافت یارانه را داشته باشند و به همین علت در تبصره 14 قانون بودجه که مربوط به منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها است، گنجانده می‌شود. اگرچه بعد از گذشت 8 ماه از سال اتفاقی در این باره رخ نداده است. از طرفی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی موظف شده با استفاده از تمامی بانک‌های اطلاعاتی در اختیار نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند. این مساله نیز در مقطعی کوتاه در حد چندصد نفر اجرایی شد اما به دلیل نواقص زیاد که ناشی از ضعف بانک‌های اطلاعاتی بود، رها شد. کاربران در رابطه با یارانه نقدی علاوه بر ثبت مطالبات خود، کمپین‌هایی برای «ضرورت ادامه اعطای یارانه نوزادان»، «یارانه نقدی متناسب با قیمت کالاها»، «تورم دو رقمی شد، یارانه تغییر نکرد»، «یارانه نقدی به یک میلیون تومان افزایش یابد»، و «یارانه افزایش یابد» راه انداختند و خواستار پیگیری این مساله شده‌اند. در رابطه با ثبت نام جدید جاماندگان یارانه‌بگیر مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به طرح مجلس برای جاماندگان دریافت یارانه‌، گفته است: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و طرح تأمین کالاهای اساسی، پیشنهادی با عنوان طرح جاماندگان دریافت یارانه مطرح کردند که بر اساس آن افرادی که در زمان ثبت نام یارانه‌ها به دلیل عدم دسترسی به سیستم‌های اینترنتی و مراکز ثبت نام از ثبت نام جا ماندند فرصت ثبت نام مجدد خواهند یافت. در حال حاضر دولت قانون مصرح در این زمینه را اجرایی نمی‌کند و به دلایل مختلف از آن سر باز می‌زند. یکی از علت‌ها نبود منابع جدید است که قرار بود با حذف یارانه دهک‌های پردرآمد امکان جدید برای افراد واجد شرایط فراهم شود. یکی از ابهامات و تناقضات مسوولان دولتی به درآمد هدفمندی یارانه‌ها در سال 98 باز می‌گردد که در سال 99 به حساب خاص رییس‌جمهور واریز شد که جزییات آن برای افکار عمومی شفاف نیست که برای چه کسانی هزینه می‌شود. مساله دیگر افزایش منابع هدفمندی از 30 هزار میلیارد تومان شروع این قانون تا 280 هزار میلیارد تومانی سال 98 است که با وجود افزایش درآمدها سهم خانوار همچنان ثابت مانده است. با این وجود باید منتظر ماند تا نمایندگان مجلس در جهت رفع نیاز جاماندگان و افزایش قدرت معیشت مردم گامی عملی بردارند.

خبری از تقسیط  و بخشش مالیاتی نشد

در پی تشدید محدودیت‌ها و تعطیلات کرونایی، برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا باز هم خبری از تقسیط و بخشش مالیاتی نشد و حمایت‌ها تنها در قالب امهال مالیاتی باقی ماند که دردی از فشارها و سخت‌هایی که کرونا بر کسب‌وکارها تحمیل کرده است، دوا نمی‌کند. به گزارش ایسنا، وضعیت بحرانی کرونا و هشدارهای وزارت بهداشت در رابطه با شرایط موجود موجب شد در نهایت بعد از پیشنهادهایی که برای تعطیلی برخی مناطق وجود داشت، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم به اعمال محدودیت‌هایی از ابتدای آذر ماه به مدت دو هفته بگیرد. در این بین‌، دولت هم برای حمایت از مردم به خصوص کسب‌وکارها و فعالان اقتصادی که در پی محدودیت‌ها و تعطیلات کرونایی متضرر شده‌اند، اقداماتی چون پرداخت وام یک میلیونی به سرپرست خانوارها و امهال مالیاتی (تمدید مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی، لغو جلسات هیات اختلاف، تمدید مهلت بخشش جرایم قابل بخشش مالیات) را مجدد مدنظر قرار داد.  این در حالی است که پیش از این هم حمایت‌های مالیاتی دولت از مشاغل آسیب دیده از کرونا حول امهال مالیاتی می‌چرخید و کارشناسان اقتصادی این قبیل حمایت‌ها را کارساز نمی‌دانستند اما مجدد دولت آنها را از سر گرفته است؛ به نحوی که در این زمینه حیدر مستخدمین حسینی می‌گوید «مالیات فعالیت‌های اقتصادی که بر اثر کرونا تعطیل شده‌اند را نباید برمبنای ۱۲ ماه محاسبه کرد، بلکه باید برای زمان‌هایی که فعالیت اقتصادی صورت گرفته است، مالیات درنظر گرفته شود». همچنین به اعتقاد وی، مالیات در زمان‌های شیوع ویروس کرونا باید به صورت اقساطی پرداخته شود.  در این بین لازم به ذکر است که طبق اعلام رییس کل سازمان امور مالیاتی، جزییات بسته جدید مالیاتی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا شامل مواردی چون تمدید یک ماهه مهلت تسلیم اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سوم وچهارم سال ۱۳۹۹ و سررسید پرداخت مالیات آن برای کلیه مودیان مالیاتی، تمدید بخشودگی جرایم پرداخت نشده بدهی مالیات و عوارض تا پایان سال جاری، عدم نیاز صدور یا تجدید پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی تا پایان امسال به اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی، توقف وصول مالیات از اشخاص حقیقی تا ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ و تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات عملکرد اشخاص حقوقی تا ۱۵ بهمن سال جاری می‌شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران