شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی دولت با اشاره به انتشار خبری درباره شلاق‌خوردن یک کارگر، گفت: من دلیل شلاق خوردن این کارگر را نمی‌دانم اما شلاق بر تن هر انسان و کارگری نگرانم کرده و آزارم می‌دهد.

واکنش ربیعی  به شلاق خوردن یک کارگر

سخنگوی دولت با اشاره به انتشار خبری درباره شلاق‌خوردن یک کارگر، گفت: من دلیل شلاق خوردن این کارگر را نمی‌دانم اما شلاق بر تن هر انسان و کارگری نگرانم کرده و آزارم می‌دهد.  علی ربیعی در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «در بدخوابی نیمه شب در اندیشه فرجامِ برجام و جامعه، به عادت بد همیشگی سری به فضای مجازی زدم. با تعجب، خبری تاسف‌انگیز در مورد‎شلاق خوردن یک‎کارگر دیدم. نمی‌دانم اتهام او چیست، اما من تاکنون در طول عمرم از هیچ کارگر و زحمتکشی شکایتی نکرده‌ام. ‌در طول دوران وزارتم، صرفا برای یک شکایت دستور پیگیری دادم آن‌هم در مورد آخرین رییس سازمان تامین اجتماعی در دولت دهم بود. به یاد دارم آقای عباس عبدی اوایل فروردین ۹۸، به نقل از وکیل خوشنام کشور آقای صالح نیکبخت که وکیل این کارگر بود از من خواست برای رفع شبهه، نامه‌ای تنظیم کنم. من با ایشان صحبت کردم که هر متن موثری که لازم می‌داند تنظیم کرده تا امضا کنم. اتفاقا در خط چهارم قبل از «شکایت ندارم» خودم واژه «نداشته» را هم اضافه کردم. چون اساسا نه تنها اعتقادی به‎شکایت ندارم بلکه به گواه همگان، وزارت کار و دفتر من همیشه محلی برای تظلم خواهی کارگران بوده. ‌من حتی حاضر نشدم عامل فوت فرزندم که به جرم قتل غیرعمد عازم زندان بود یک روز به زندان برود و رضایت دادم. من دلیل شلاق خوردن این کارگر را نمی‌دانم اما شلاق بر تن هر انسان و کارگری نگرانم کرده و آزارم می‌دهد. آقای نیکبخت وکیل این کارگر، شاهد صادقی برای کل این ماجراست‌ ‌متاسفم از فضای غیرمنصفانه کنونی که عده‌ای بدون هیچ اطلاعی، قضاوت می‌کنند و می‌نویسند و...»

سیاست بایدن با اوباما  متفاوت خواهد بود

یک کارشناس مسائل بین‌الملل، اظهار کرد: سیاست خارجی دولت بایدن در مورد ایران همانند ترامپ مبتنی بر گفته آنها «مهار ایران» خواهد بود، گرچه روش‌های متفاوتی را در این زمینه اعمال خواهد کرد.  سید جلال ساداتیان، در ارتباط با نوع نگاه تیم سیاست خارجی دولت بایدن به ایران با توجه به مشخص شدن تیم سیاست خارجی وی، گفت: آقای بایدن در تعامل با ایران روش‌های متفاوتی از آقای ترامپ در پیش خواهد گرفت و به دنبال کاهش تنش با ایران خواهد بود.  این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه استراتژی کلان دولت بایدن با آقای ترامپ در مورد ایران تفاوت چندانی نخواهد داشت و آنها نیز به دنبال مهار فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران خواهند بود، خاطرنشان کرد: امنیت اسراییل جزو اصول مهم سیاست خارجی امریکا در دوره زمامداری هر رییس‌جمهوری است و از آنجا که آنها تحرکات منطقه‌ای ایران را تهدیدی برای اسراییل می‌دانند تلاش خواهند کرد که فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را مهار کنند.  وی افزود: برخی از افراد در تیم آقای ترامپ در اوایلی که او به عنوان رییس‌جمهور مسوولیت کاخ سفید را بر عهده گرفته بود به دنبال براندازی حکومت ایران بودند ولی به مرور متوجه شدند که این سیاست به نتیجه نخواهد رسید و در همین چارچوب سیاست مهار ایران را در پیش گرفتند.  وی ادامه داد: آقای بایدن نیز به دنبال تحقق موضوع براندازی حکومت ایران نیست، بلکه تلاش خواهد کرد، تهران را به نوعی مهار و کنترل کند و به نوعی تعادل منطقه‌ای به تعبیر خودشان ایجاد کند.  ساداتیان با بیان اینکه امریکایی‌ها قدرت دفاعی و موشکی ایران را تهدیدی در برابر قدرت نظامی متحدین خود در منطقه می‌دانند، افزود: دولت بایدن همچون دولت‌های قبلی امریکا تلاش خواهد کرد که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود. گرچه خود ایران نیز بارها گفته است که به دنبال این موضوع نیست. از دیگر سو امریکایی‌ها تلاش خواهند کرد که تهران را در بحث سلاح‌های متعارف از جمله فعالیت‌های موشکی مهار کنند. وی ادامه داد: ترامپ به دنبال این بود که با اعمال فشار حداکثری و اعمال تحریم‌های همه‌جانبه، ایران را به پای میز مذاکره بکشاند تا از این طریق بتواند امتیازهایی را از ایران بگیرد ولی با وجود تمامی این تلاش‌ها در پیشبرد این سیاست موفق نبود و به نتیجه دلخواه خود نرسید، گرچه این تحریم‌ها فشارهای جدی را بر زندگی مردم ایران وارد کرد.  ساداتیان با بیان اینکه آقای بایدن از همان ابتدا اعلام کرده است که قصد دارد به برجام بازگردد، افزود: البته چگونگی بازگشت وی و مسائلی که در این ارتباط وجود دارد مهم است و باید مسیری در این چارچوب طی شود .  این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه همین اقدامات باعث می‌شود که مقداری تنش بین ایران و امریکا کاهش پیدا کند، افزود: از دیگر سو برخی این گمانه زنی را مطرح می‌کنند که ترامپ در دو ماه باقیمانده به حضورش در کاخ سفید با تلاش‌ها و فشارهایی که از سوی اسراییل انجام می‌گیرد، به دنبال حمله نظامی به ایران است و دو بمب افکن را نیز در همین راستا به منطقه گسیل کرده است. این تحلیلگران می‌گویند ترامپ با ایجاد درگیری نظامی با ایران تلاش دارد که بایدن را در یک شرایط انجام شده قرار دهد و سیاست زمین سوخته را پیگیری می‌کند. من چنین تحلیلی را قبول ندارم و بعید است که امریکا بخواهد چنین کاری را انجام دهد. استراتژی جو بایدن کاهش تنش با ایران است و ایران نیز از این موضوع استقبال کرده است چرا که منافع ملی کشور ایجاب می‌کند که ما از این روند استقبال کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران