شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تاکنون ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری اوراق فروخته شده است

فروش 80 هزار میلیارد تومان اوراق نقدی

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تاکنون ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری اوراق فروخته شده است که این رقم باید تا پایان سال به دست می‌آمد گفت: در مجلس فقط درباره ۳۰ درصد بودجه عمومی که ۲۵ درصد بودجه کل کشور است بحث می‌کنند. مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هفته گذشته کاری مقدماتی درباره احکام دایمی بودجه در مجلس انجام شد. این در حالی است که چند وقتی است همین احکام بودجه در مجلس مطرح بود ولی بالاخره به سرانجام رسید. هرچند هم که قدری زمان گذشته و دیر است که به بودجه نویسی برسد زیرا عملاً بودجه نویسی هم‌اکنون در استان‌ها است و جمع‌بندی در تهران و به صورت ملی نشده است. وی افزود: بودجه استان اصفهان هم‌اکنون در شورای برنامه‌ریزی این استان است و شاید 2 هفته آینده به تهران برسد. اصل ماجرای بودجه آن است که باید مشخص شود کلیت منابع و مصارف بودجه از کجا تأمین و در کجا خرج می‌شود. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وقتی بودجه با فروش یک میلیون بشکه نفت به قیمت 50دلار بسته می‌شود کاملاً مشخص است که محقق نخواهد شد. چرا که فروش یک میلیون بشکه نفت با قیمت 50دلار در سال جاری نه واقع‌بینانه است و نه طبق شرایط تحریم بوده و نه قابل تحقق است. وی افزود: هم‌اکنون با فروش اوراق مالی و دارایی در حال اداره کشور هستیم که در آینده هزار و یک مشکل ایجاد خواهد شد. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: براساس آماری که به من داده‌اند مشخص شد که تاکنون 80 هزار میلیارد تومان در سال جاری اوراق فروخته شده است در حالی که این رقم باید تا پایان سال به دست می‌آمد و قطعاً با این کاری که صورت گرفته ما در این بخش از سقف بودجه سال 99 عبور خواهیم کرد که برای اقتصاد کشور عوارض دارد. طغیانی گفت: سه چهارم بودجه مربوط به شرکت‌های دولتی است که متأسفانه در مجلس هیچ‌وقتی برای بررسی این موضوع گذاشته نمی‌شود در حالی که کار عمده مجلس درباره بودجه عمومی است و حتی 60 تا 70 درصد بودجه عمومی قابل تغییر نیست. یعنی مجلس درباره 30 درصد بودجه عمومی که 25 درصد بودجه کل کشور است بحث می‌کند. وی افزود: از سال گذشته و از دوره دهم مجلس تمرکز بر بودجه شرکت‌های دولتی آغاز شده و حتی درخواست دریافت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی هم شده است که امیدواریم در سال جاری و در مجلس یازدهم فرصت بیشتری برای بررسی جزییات بودجه شرکت‌های دولتی داشته باشیم نماینده اصفهان در مجلس گفت: باید در حوزه شرکـت‌های دولتی تحول جدی ایجاد کنیم زیرا سه چهارم بودجه کشور در آنجا است و فقط کافی است با 10 درصد صرفه‌جویی در این بخش منبع مالی قابل توجهی در بودجه کل کشور به دست آوریم.

تمدید یک ماهه فرصت ارسال اظهارنامه مالیاتی

معاون سازمان امورمالیاتی کشور گفت: فرصت ارسال اظهار نامه مالیاتی ارزش افزوده به مدت یک ماه تمدید شده است. «محمود علیزاده» افزود: این اظهارنامه قرار بود 15 دی ماه سال جاری به حوزه‌های مالیاتی ارایه شود که تا 15 بهمن ماه سال جاری تمدید شده است.

وی گفت: همچینن قرار بود این اظهارنامه در مرحله بعدی 15 فروردین ماه سال 1400 به سازمان امور مالیاتی ارسال شود که آن هم تا 15 اردیبهشت ماه سال 1400 تمدید شده است. وی تاکید کرد: به علت شرایط خاص کسب و کار مهلت ارسال اظهار مالیاتی تا 10 بهمن ماه سال جاری برای مودیان تمدید شده این فرصت باعث آرامش مودیانی مالیاتی شده است. پیش‌تر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس‌جمهوری در ارتباط با کسب‌ و کارها نیز افزود: برای همه کسب ‌و کارها مقرر شد عملیات اجرایی وصول مالیات مستقیم تا بهمن ‌ماه متوقف شود و برای صدور یا تجدید پروانه‌های کسب‌ و کار واحدهای اقتصادی اشخاص حقیقی، نیازی به اخذ گواهی پرداخت مالیاتی نخواهند داشت. وی گفت: اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده که هر سه ماه یک بار باید تسلیم شود، مقرر شد به مدت یک ماه برای سه ماهه سوم و چهارم امسال تمدید شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران