شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: آینده روابط ایران و امریکا آینده ساده‌ای نیست چرا که امریکا در طول ۴۰ سال گذشته جنایات مکرری را انجام داده است و ما لیست جنایت‌های امریکا را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: آینده روابط ایران و امریکا آینده ساده‌ای نیست چرا که امریکا در طول ۴۰ سال گذشته جنایات مکرری را انجام داده است و ما لیست جنایت‌های امریکا را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنیم.

سعید خطیب‌زاده در نشست مطبوعاتی خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از نکات مهم و مورد بحث در حال حاضر آینده روابط ایران و امریکاست و این موضوع مطرح است که امکان گفت‌وگو بین ایران و بایدن وجود دارد اما جناح اصولگرا در ایران چنین چیزی را مردود می‌داند و علاقه ندارد که چنین موضوعی از سوی دولت کنونی انجام شود، اظهار کرد: اول از همه باید خدمت شما عرض کنم که سیاست خارجی امری جناحی نیست و در واقع ما سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را داریم. مثل بسیاری از کشورهای با سابقه در ایران نیز صداهای متعددی وجود دارد و شکوه ایران در چند صدایی بودن آن است و البته شکوه سیاست خارجی مان نیز در تک صدایی بودن آن است. ما در سیاست خارجی تک صدا و واحد عمل می‌کنیم. وی با بیان اینکه مطمئن نیستم که این جناح بندی‌هایی که شما اشاره کردید دقیق باشد، تصریح کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران امری حاکمیتی است و این سیاست بر اساس منافع ملی کشور تنظیم و اعلام می‌شود. این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: آینده روابط ایران و امریکا آینده ساده‌ای نیست چون امریکا در طول ۴۰ سال گذشته جنایت‌های متعدد و مکرری را علیه ایران انجام داده است و لیست این جنایت‌ها طولانی است. از جمله جنایت‌هایی که در همکاری با صدام در جنگ تحمیلی علیه ملت ایران انجام داد و در سال‌های اخیر نیز با تحریم‌ها و جنگ اقتصادی مشکلاتی را برای مردم ایران از جمله در زمینه دارو و غذا ایجاد کرد که این نیز جنایت بزرگی است. در کنار این جنایت‌ها دولت امریکا جنایت‌های خاصی نیز انجام داده است، از جمله ترور سردار شهید قاسم سلیمانی.

وی با بیان اینکه لیست این جنایت‌ها کوچک نمی‌شود و ما آن را فراموش نمی‌کنیم، افزود: رژیم فعلی امریکا بهتر از هر کس دیگری می‌داند که دیگر نمی‌تواند به سیاست شکست خورده خود علیه ایران ادامه دهد و ما قبلا نیز گفته‌ایم که ایالات متحده امریکا اگر می‌خواهد مسیر غلط خود را اصلاح کند چاره‌ای ندارد که به تعهدات خود به عنوان عضوی از جامعه ملل و به این روند بازگردد. البته همانطور که اشاره کردم ما لیست جنایت‌های امریکا را فراموش نمی‌کنیم و مطالبات ما از امریکا در این زمینه سر جای خودش است.

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با تعاملات ایران با کشورهای اروپایی در ارتباط با برجام و اظهارنظر وزیر خارجه آلمان در ارتباط با این توافق بین‌المللی گفت که برخی از طرف‌هایی که در برجام هستند چیزهایی که می‌گویند به خود آنها مربوط می‌شود. موضع ما در مورد برجام و این توافق کاملا روشن است و مهم‌ترین اقدامی که آلمان و کشورهای اروپایی باید انجام دهند این است که به تعهدات خود بازگردند. بیش از دو سال است که اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی عضو برجام در ابعاد مختلف این توافق بین‌المللی را نقض کرده‌اند. کشورهای اروپایی بهتر است اراده خود را برای حفظ این توافق بین‌المللی ثابت کنند و در همین چارچوب به تعهدات برجامی خود عمل کنند. این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه ما روابط منظمی با کشورهای اروپایی داریم روابط دیپلماتیک بین ایران و این کشورها برقرار است و سفارتخانه‌های ما در آنجا فعال هستند گفت: در همین چارچوب نیازی به پیام رسانی رسانه‌ای بین ایران و این کشورها وجود ندارد و ما مواضع خود را به صورت صریح و روشن به آنها منتقل کرده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد گزارش برخی از رسانه‌های امریکایی در ارتباط با ترور نفر دوم القاعده در تهران و ارتباط ایران با این گروهک تروریستی گفت: گزارش‌های منتشر شده در برخی از رسانه‌های خاص گزارش‌های ساختگی است و برای فرار کردن از مسوولیتی است که متوجه کشورهایی است که القاعده را سازمان دادند و اکنون نیرو برای آنها استخدام و در راستای احیای آن تلاش می‌کنند. وی با اشاره به تلاش‌های ایران در طول این سال‌ها برای مبارزه با گروه‌های تروریستی و تکفیری گفت: این جور وصله‌ها به امریکا و کسانی که القاعده را ایجاد کردند می‌چسبد نه ایران. خطیب‌زاده در نشست خبری این هفته خود با خبرنگاران با اشاره تلاش کانادا برای تصویب قطعنامه ضد حقوق بشری علیه ایران گفت: امیدواریم که دولت کانادا دست از استانداردهای دوگانه در رفتار و عمل خود بردارد. وی افزود: فکر می‌کنیم زمینه‌های مختلفی وجود دارد که دو کشور همکاری مناسبی داشته باشند . متاسفانه رویکرد دولت کانادا طی سال‌های اخیر رویکرد مخربی بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران