شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان پدافند غیرعامل:

| | |

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تجربه ثابت کرده است استراتژی امریکا با تغییر رییس‌جمهوری و حزب حاکم عوص نمی‌شود بلکه ممکن است تاکتیک‌ها تغییر کنند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تجربه ثابت کرده است استراتژی امریکا با تغییر رییس‌جمهوری و حزب حاکم عوص نمی‌شود بلکه ممکن است تاکتیک‌ها تغییر کنند.

سردار غلامرضا جلالی یک در پاسخ به پرسشی درباره عدم دعوت و حضور سازمان پدافند غیرعامل در شورای عالی فضای مجازی توضیح داد: این قانون از سوی رییس مجلس شورای اسلامی به ریاست‌جمهوری نیز برای اجرا ابلاغ شده است. با این حال با گذشت قریب به سه سال از ابلاغ این قانون و پیگیری‌های متعدد، مجریان از اجرای قانون استنکاف کرده و از دعوت رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور برای حضور در این شورا سر باز می‌زنند که دلایل آن مشخص نیست. از همین رو طی درخواستی از کمیسیون اصل 90 خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌ایم.

جلالی در خصوص نفش سازمان پدافند غیرعامل کشور در مساله مقابله با کرونا نیز گفت: سال گذشته نظام مرزبانی زیستی را جهت کنترل ورود و خروج مرزها از منظر تهدیدات زیستی تدوین و آماده کردیم. این اقدام تقریبا بیش از یک ماه قبل از شیوع کرونا انجام شد و طی آن دستورالعمل‌های مقابله در برابر تهدیدات زیستی آماده‌سازی و به نهادهای متولی ارایه شد.

وی یادآور کرد: با وجود تلاشهای 8 ساله سازمان پدافند غیرعامل کشور در سال 90 تا 98 و تمام ساختارسازی‌ها و آموزش‌ها و با وجود اقداماتی که در حوزه پیش بینی، پیشگیری و مقابله انجام داده و برنامه‌ریزی کرده بودیم اما مشخص نشد چرا پس از 30 بهمن و ظهور کرونا در ایران، ما از ستاد ملی کرونا کنار گذاشته شدیم. رییس سازمان پدافند غیرعامل اظهار کرد: این در حالی است که ستاد کل نیروهای مسلح در پی اعلان سازمان پدافند غیرعامل کشور، خود را برای مقابله با کرونا آماده و تجهیز کرد و مشاهده کردیم که نیروهای مسلح در برابر کرونا غافلگیر نشدند و از آمادگی مطلوبی برخوردار بودند.

جلالی در پاسخ به این سوال که آیا ما برنامه جامعی برای مقابله با کرونا داریم، اظهار کرد: ما جلساتی با نخبگان کشور با عنوان «220 روز مقابله با کرونا» داشتیم. ماحصل جلسات با این نخبگان که حوزه‌های مختلف را شامل می‌شدند این بود که با توجه به اینکه کرونا نه درمان، نه دارو و نه واکسن مشخصی دارد، مقابله با آن نیازمند تغییر رویکرد از درمان محوری به بهداشت محوری است.

وی با اشاره به تجربه موفق اجرای الگوی بهداشت محور در زیرساختهای حیاتی کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه در این زیرساخت‌ها، نظام HSE وجود داشت، توانستیم یک نظام بهداشت حرفه‌ای را در این زیرساخت ها پیاده‌سازی کنیم که تجربه موفقی بود که تضمین تداوم کارکردهای زیرساخت‌های حیاتی کشور از قبیل آب، برق، نفت و گاز را به دنبال داشت.

جلالی با بیان اینکه نظام واکسن‌سازی ما نیازمند تحول و به روزرسانی است، تاکید کرد: نظام تشخیصی، دارویی و واکسن‌سازی ما باید همگام با تهدیدات بیولوژیکی و زیستی حرکت کند. برای مثال ما بانک جامعی از ویروس‌ها و پاتوژن‌ها در اختیار نداشتیم. همچنین سیستم‌های تشخیصی ما ناقص بودند. در زمینه پروتکل و تجهیزات نیز نیازمند تحولاتی بودیم.

وی با بیان اینکه در این زمینه پیشنهاد طرح جامع واکسن کشور را آماده کردیم، تصریح کرد: به نظر می‌رسد در زمینه ساخت دارو و واکسن، همچنان نگاه سنتی حکم فرماست. این در حالی است که در این زمینه شرکت‌های دانش بنیان بسیاری مشغول فعالیت هستند که می‌توان با استفاده از حذف برخی قوانین و پروتکل‌‌های دست و پاگیر، زمینه توسعه فعالیت این شرکت‌ها را تسهیل کرد. البته این امر هرگز به معنی نادیده گرفتن چارچوب، اصول و ضوابط ایمنی بهداشتی در مورد دارو و واکسن نیست.

جلالی در پاسخ به سوالی در مورد سیاست کارزار فشار حداکثری و جنگ هیبریدی و چند لایه علیه ایران که از سوی امریکا آغاز شده است نیز گفت: تهدیدات با اتکا به فناوری‌ها دستخوش تغییراتی شده‌اند و دسته جدیدی از تهدیدات غیرنظامی را شکل داده‌اند. در این زمینه امریکایی‌ها با به‌کارگیری قدرت هوشمند، به‌دنبال به کارگیری همه مولفه‌های قدرت خود علیه نقاط ضعف ما هستند. در این زمینه در درجه نخست باید نکات ضعف خود را بشناسیم و آن را برطرف کنیم.

وی اظهار کرد: در هیچ کشوری در دنیا، به یک شبکه اجتماعی خارج پایه اجازه نمی‌دهند که با استفاده از بستر اینترنت آن کشور، به فعالیت بپردازند، فضای کسب و کار فراهم کند و نقل و انتقال پول انجام دهد بدون آنکه اصول و ضوابط آن کشور را بپذیرید.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه باید پدیده شبکه‌های اجتماعی را به درستی بشناسیم گفت: شبکه‌ اجتماعی، کارکردهای بسیار ارزشمندی دارد و می‌تواند بستر ایجاد مشاغل بسیار زیادی باشد. اما اگر قانون، کنترل و اداره یک شبکه اجتماعی در دست کشور نباشد، تمام اطلاعات و دارایی‌های افرادی که در این شبکه اجتماعی به فعالیت یا کسب و کار می‌پردازند در معرض خطر است. چون هیچ نظارتی برآن وجود ندارد و در برابر قانون نیز پاسخگو نیست.

وی تصریح کرد: اگر ما نیازمند شبکه اجتماعی هستیم که حتما نیز به آن نیاز داریم، باید به دنبال ایجاد یک شبکه اجتماعی ملی باشیم تا اجازه ندهیم مردم ما و دارایی‌های ملی ما به گروگانی در دست دشمن تبدیل شوند. جلالی با بیان اینکه بحران کرونا، نیاز ما به داشتن شبکه ملی اطلاعات را بیش از پیش نمایان کرد، گفت: شیوع کرونا، استفاده از کارکردهای فضای سایبری را با یک شیب تند روبرو کرد. آموزش، خدمات درمان، بسیاری از مشاغل اکنون به فضای سایبری منتقل شده‌اند. با این شرایط نبود ارتباطات سایبری را نمی‌توان تحمل کرد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از اهداف پیش بینی شده در اساسنامه سازمان، تسهیل و تضمین کارکردهای اساسی است، تصریح کرد: در حوزه ارتباطات که بستر انتقال داده است موفق عمل کرده‌ایم. ولی در بخش‌هایی مانند شبکه اجتماعی ملی هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم که از اهمیت اساسی برخوردار است مشروط بر اینکه زیرساخت آن در اختیار خود ما باشد و اجازه کنترل و تسلط بر این حوزه را به دشمنان ندهیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پاسخ به این سوال که آیا فرقی می‌کند چه کسی برنده انتخابات ریاست‌جمهوری در امریکا باشد، گفت: تجربه ثابت کرده است استراتژی ایالات متحده امریکا با تغییر رییس‌جمهور و حزب حاکم تغییر نمی‌کند. ممکن است تاکتیک تغییر کند اما راهبرد تغییر نخواهد کرد، بلکه آنچه اثرگذار است راهبردهای ماست. در واقع مقاومت فعال، تاب‌آوری و قوی شدن می‌تواند در راهبرد دشمن نسبت به ما تغییر ایجاد کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران