شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت عنوان کرد:

| | |

روحانی با بیان اینکه مردم می‌دانند ما در مشکلات هستیم یادآور شد: ما دو دست بیشتر نداریم که با یک دست با تحریم و با یک دست با کرونا مبارزه می‌کنیم؛ بنابراین نباید به جنجال‌ها و حاشیه‌ها اعتنا کنیم. مردم هم شرایط را به خوبی می‌دانند.

روحانی با بیان اینکه مردم می‌دانند ما در مشکلات هستیم یادآور شد: ما دو دست بیشتر نداریم که با یک دست با تحریم و با یک دست با کرونا مبارزه می‌کنیم؛ بنابراین نباید به جنجال‌ها و حاشیه‌ها اعتنا کنیم. مردم هم شرایط را به خوبی می‌دانند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اشاره به برخی حاشیه‌های اخیر اظهار کرد: ما امروز باید وظیفه خود را رفع مشکلات مردم بدانیم و همه از ما انتظار دارند به عنوان دولت در میدان باشیم. ما باید ریال و ارز و کالا و خدمات را تامین کنیم و می‌گوییم دولت در صحنه است و قوای دیگر هم باید به آن کمک کنند که می‌کنند و همکاری‌ها باید بیشتر شود.وی افزود: در این اوضاع ممکن است مواردی پیش بیاید که فرد، جناح، حزب یا رسانه‌ای حرفی بزند و حاشیه ایجاد کند که باید از آن بگذریم و وارد حاشیه نشویم. مردم و رسانه‌ها هم به برخی از نکات حاشیه‌ای توجه نکنند ما نماینده مردم هستیم و مردم پای صندوق آمده‌اند و به ما رای داده‌اند. حتی وزرا هم با واسطه مردم که توسط رییس‌جمهور و مجلس انتخاب می‌شوند منتخب مردم هستند و همه ما باید خادم مردم باشیم.روحانی با بیان اینکه مردم می‌دانند ما در مشکلات هستیم یادآور شد: ما دو دست بیشتر نداریم که با یک دست با تحریم و با یک دست با کرونا مبارزه می‌کنیم؛ بنابراین نباید به جنجال‌ها و حاشیه‌ها اعتنا کنیم. مردم هم شرایط را به خوبی می‌دانند.

رییس‌جمهور ادامه داد: ما با اختلاف به جایی نمی‌رسیم و باید با وحدت، یکپارچگی، همدلی و هم افزایی پیش برویم. دولت بدون مجلس، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و صدا و سیما و بخش خصوصی و بدون مردم نمی‌تواند کاری کند. ما نیاز به هدایت رهبری، حمایت مردم و وحدت و اتحاد داریم.رییس‌جمهور همچنین تاکید کرد: ما باز هم دست همکاری به سوی همه قوا دراز می‌کنیم. می‌دانم روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم و تردید ندارم که ملت ما در این جنگ اقتصادی تحمیلی مثل 8 سال دوران دفاع مقدس پیروز میدان خواهد بود.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران خاطرنشان کرد: یکشنبه که تحریم تسلیحاتی ما برداشته شد فقط به این معنی نیست که ما می‌توانیم تسلیحات بخریم یا بفروشیم بلکه مهم‌تر این است که منطق، حق، حقیقت، قانون و عقلانیت در مقابل زور و قلدری به پیروزی رسید. امریکایی‌ها سال‌ها تلاش کردند ملت ایران را از حقوقش محروم کنند و ما نشان دادیم باید به حقمان برسیم چرا که ملت ایران باید در هر زمینه‌ای آزاد باشد و مثلا اگر خواست سلاح بخرد یا بفروشد.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه یکشنبه مشخص شد توطئه‌های امریکا در طول این 4 سال ناموفق بوده است، خاطرنشان کرد: امریکایی‌ها از آغاز دولت جدید خود به دنبال بر هم زدن برجام بودند. آن هم نه اینکه تنها خودشان خارج شوند، بلکه تمام تلاش‌شان این بود که کاری کنند همه دسته جمعی از برجام خارج شوند. آنها می‌خواستند در مقاطع مختلف شورای حکام و آژانس را با توطئه خود و رژیم صهیونیستی وادار کنند قطعنامه‌ای علیه ما صادر کنند، اما موفق به این کار نشدند و ترامپ ناچار شد به تنهایی از برجام خارج شود.وی افزود: ما باید تاریخ را درست و دقیق تحلیل کنیم. همه امید امریکایی‌ها این بود که بعد از آنها ما هم بلافاصله از برجام خارج شویم تا همه قطعنامه‌ها علیه ما برگردد. در اینجا تدبیر نظام و حاکمیت بسیار مهم بود و ما سیاست پیچیده‌ای را در پیش گرفتیم. ما از تعهدات برجامی خود کاستیم اما این کار را بسیار حساب شده و قدم به قدم انجام دادیم. به گونه‌ای که دوست و دشمن نتوانست از کار ایران ایرادی بگیرد و هیچ کسی نتوانست بگوید که ما خلاف قوانین بین المللی کاری را انجام داده ایم.

روحانی در ادامه یادآور شد: روزهایی در این کشور گذشته است که حتی دوستان ما نتوانستند از ما حمایت کنند در آن زمان حتی همین روسیه و چین، نمی‌توانستند حامی ما باشند وحتی ناچار شدند به صف دشمنان بروند، اما نظام این شرایط را فراهم کرد که دوستان ما بتوانند در کنار ما فعال شوند و حتی دشمنان اروپایی کنار ما قرار بگیرند.رییس‌جمهور با اشاره به اینکه آنچه در مرداد و شهریور و روز پایانی شهریور پیش آمد در تاریخ سازمان ملل بی نظیر بوده است عنوان کرد: شما یک بار را نشان بدهید خواسته در سازمان ملل کاری بکند و موفق نشده است اما این بار این اتفاق افتاد و امریکا منزوی شد حتی رییس شورای امنیت به خواسته امریکا اعتنا نکرد و نامه امریکا را دردستور کار قرار نداد و هم رییس و هم اعضای شورای امنیت از ما حمایت کردند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: ما می‌دانیم که مردم در فشار و سختی هستند و فشار اقتصادی روی آنهاست اما مردم باید موفقیت‌های سیاسی را هم در سطح جهان بدانند و حتی ممکن است این موفقیت‌ها مرهمی بر آلام مردم باشد تا ببینند دولت با قدرت و تحرک چه اقداماتی انجام داده است. یکی از موارد سخنان امام که فرمود امریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند در همین ایام بود و امریکا همه توان خود را به کار برد اما نتوانست کاری کند.وی اضافه کرد: ملت ما در این زمینه موفقیت بزرگی در سیاست خارجی کسب کرد و همه ما باید ممنون باشیم. ما در هر جا که پیروز شده ایم زمانی بوده که همه ارکان نظام در کنار هم و ملت یکپارچه با هم بودند و هدایت‌های رهبری ما را در مسیر درست هدایت کرده است. این موفقیت‌ها بدون این موارد امکان پذیر نبوده و ما از مردم بزرگ‌مان که در همه مقاطع حمایت کردند تشکر و در برابر عظمت شان تواضع می‌کنیم .

رییس‌جمهور با تبریک هفته نیروی انتظامی اظهار کرد: من از نیروی انتظامی تشکر می‌کنم که در این مدت پای کار بود و با وجود اینکه وظایف زیادی برای تامین امنیت کشور، امنیت مرزها، مبارزه با مواد مخدر و جرایم سایبری به عهده دارد و به عنون ضابط قوه قضاییه وظایف سنگینی دارد در مبارزه با ویروس کرونا هم در کنار ما بوده است.وی افزود: امروز جرایمی که برای مقابله با کرونا تعیین شده به خاطر توجه بیشتر مردم به این موضوع است وگرنه مقصود پول گرفتن از مردم نیست. من می‌دانم که نیازمندی ما برای کمک ممکن است بیشتر باشد و نیروی انتظامی و بسیج هم پای کار هستند که ان‌شاء‌الله از این خطر عبور خواهیم کرد.رییس دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت‌های خود با یادآوری 29 مهر با عنوان روز صادرات خاطرنشان کرد: امروز صادرات غیرنفتی برای ما بسیار مهم است. دشمنان ما خیلی تلاش کردند تا جلوی صادرات مهم ما را بگیرند. اما تنوع صادرات ما مانع از موفقیت آنها شد. دشمن در توطئه 4 ساله‌ای که سه سال است آن را اجرا می‌کند حتما شکست خورده و نمی‌تواند آن را ادامه دهد.

رییس‌جمهور در ادامه تصریح کرد: اینکه در انتخابات امریکا چه کسی پیروز شود برای ما مهم نیست چرا که هر کسی بیاید ناچار است در برابر ملت ما تسلیم شود آنها می‌خواستند ملت ما را به زانو در بیاورند و نظام را تسلیم کنند اما ما تسلیم نمی‌شویم و آنها گروهی هستند که بی‌تردید دیر یا زود تسلیم می‌شوند. وی ادامه داد: اینکه در سامانه نیما 240 میلیون دلار ارز عرضه می‌شود معنی آن حرکت صادرات ماست. طبق آمار وزارت اقتصاد در دولت‌های نهم و دهم مجموعه صادرات غیر نفتی 171 میلیارد دلار بوده و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تا امروز 301 میلیارد دلار بوده است که امیدواریم تا پایان این دولت صادرات غیر نفتی ما حدود دو برابر صادرات در 8 سال دولت قبل باشد. این نشان حرکت بزرگی است و ما در جهش دوم پتروشیمی قرار داریم و در آینده شاهد جهش سوم آن خواهیم بود. در فولاد، آلومینیوم و مس هم این پیشرفت‌ها صورت گرفته که نشان می‌دهد می‌توانیم فعال‌تر از گذشته باشیم. 

روحانی اضافه کرد: در همین صادرات غیرنفتی دشمن با وجود اینکه ما را با مشکلات بزرگی مواجه کرد اما نگذاشتیم دشمن در این حرکات نادرست خود پیروز شود.رییس‌جمهور با بیان اینکه در این مدت اقدامات خوبی برای کمک به کسانی که حقوق ثابت دارند صورت گرفته است، اظهار کرد: به خاطر تورم کسانی که حقوق ثابت دارند مشکلات‌شان بیشتر می‌شود. ما دو قدم مهم برای رفع این مشکلات برداشتیم یکی همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین برای کارگران عزیز بود که مجموعا در مرداد حقوق 3 و نیم میلیون نفر افزایش یافت. دیروز هم برای بازنشستگان کشوری، معلمین و اقشار دیگر که یک و نیم میلیون نفر می‌شدند همسان‌سازی صورت گرفت و متوسط حقوق آنها 77 درصد افزایش یافت. که در این شرایط سخت اقتصادی کمک خوبی است تا تحت فشار و زحمت نباشند.رییس دولت دوازدهم همچنین تاکید کرد: رسانه‌ها همان‌گونه که مشکلات را بیان و نقد می‌کنند خدمات را هم تبیین کنند. به‌طور مثال ما فردا در بخش مسکن افتتاح‌هایی خواهیم داشت و مردم شاهد طرح‌های خوبی در مسکن ملی خواهند بود. هر پنجشنبه مردم ما با موجی از تلاشها و فداکاری‌ها مواجه خواهند بود که این نشان می‌دهد در حال حرکت و تلاش هستیم.روحانی بیان کرد: ما در ماه‌های اولیه امسال خیلی در سختی بودیم و دیدید در مسائل ارز یا تامین کالا فشارهایی وارد شد؛ چرا که در فروردین و اسفند حدود دو ماه و نیم صادرات ما با مشکل مواجه شد اما بعد از آن گشایش‌هایی حاصل شد و هفته گذشته صادرات ما نسبت به سال قبل افزایش یافت.

رییس‌جمهور در پایان اظهارکرد: ما دیروز در جلسه اقتصادی تصمیماتی درباره نحوه مصرف ارز گرفتیم و تقسیم کاری بین بانک مرکزی و وزارت صمت صورت گرفت که بسیار مهم بود و در جلسات هفته آینده آن را تکمیل می‌کنیم و مردم شاهد مشکلات کمتری باشند من شش ماهه دوم سال را بهتر از قبل می‌بینم البته همچنان کرونا و فشار دشمن را داریم ولی همین ماه مهر نشان داد که شرایط ما بهتر خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران