شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در جلسه روز سه‌شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رییس کل بانک مرکزی از تلاش‌های انجام شده برای استفاده از منابع ارزی در خارج از کشور،

عرضه سهام شرکت‌های دولتی ادامه خواهد داشت

در جلسه روز سه‌شنبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، رییس کل بانک مرکزی از تلاش‌های انجام شده برای استفاده از منابع ارزی در خارج از کشور، گزارشی ارایه کرد و با تشریح توافقات خود با مسوولان عراق در سفر به این کشور، از تلاش‌های گسترده‌تر برای استفاده از منابع ارزی در سایر کشورها و گشایش‌های مفیدی که در این خصوص صورت گرفته، خبر داد. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از گزارش رییس کل بانک مرکزی، با تاکید بر لزوم پیگیری جدی برای دسترسی و استفاده از منابع ارزی مسدود شده کشورمان در خارج از کشور گفت: هر چند تحریم‌های امریکا شرایط سختی برای تعاملات اقتصادی کشور ایجاد کرده است، اما با تلاش‌های انجام شده، استفاده از این منابع در حال افزایش است و تخصیص منابع به مصارف کالاهای اساسی و نیازهای تولیدی کشور استمرار خواهد یافت. در این جلسه همچنین دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از سفر خود به چین و دیدار و توافقات با مقامات این کشور در حوزه تبادلات مالی و پولی و روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل دریایی گزارشی ارایه کرد. رییس‌جمهور پس از این گزارش، با بیان اینکه توسعه اقتصادی همه کشورها به صورت ملموس با دیپلماسی اقتصادی گره خورده است، تصریح کرد: باید در این مقطع با تقویت اولویت‌های ارتباطی خود، با چین، کشورهای منطقه اوراسیا و همسایگان، در حوزه‌های مختلف از انرژی تا فناوری، برای توسعه روابط اقتصادی برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام دهیم. روحانی با اشاره به اینکه دولت به دنبال تسریع در پیگیری اجرای توافقات با کشورهای منطقه است، خاطرنشان کرد: در این زمینه فعال شدن کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با کشورهای هدف ضروری است و در اهداف اقتصادی تجارت با شرق و همسایگان، توجه به سیاست صادرات‌محور بودن باید در اولویت قرار گیرد. رییس‌جمهور همچنین گسترش همکاری با اتحادیه اوراسیا را از نظر اقتصادی قدم بسیار مهمی دانست و گفت: ایران علاوه بر ظرفیت تولید و تامین واردات برخی از این کشورها، با توجه به قرار گرفتن در بهترین موقعیت ترانزیتی، می‌تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالای کشورهای عضو این اتحادیه باشد. رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید بر واگذاری سهام دستگاه‌های دولتی را نشان از عزم راسخ دولت برای بهینه‌‌سازی روند خصوصی‌‌سازی در کشور برشمرد و اطمینان داد که برنامه عرضه سهام شرکت‌‌های دولتی در بازار سرمایه بدون تردید ادامه خواهد یافت. روحانی اظهارداشت: برنامه عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه در راستای چابک‌سازی، اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 و حمایت از بازار سرمایه به‌ویژه هدایت نقدینگی به سوی اشتغال‌ مولد و در مجموع مردم‌محور کردن اقتصاد، شفاف‌‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و زدودن فساد از بدنة اقتصاد انجام می‌گیرد. رییس‌جمهور در عین حال تاکید کرد که رونق، پویایی و فسادزدایی جدی از اقتصاد کشور و ایجاد فرصت برابر برای آحاد مردم از طریق تداوم عرضة سهام بنگاه‌های بزرگ و متوسط باید با یک طرح دقیق انجام گیرد که دولت چنین طرحی را تهیه کرده و با دقت و جدیت در حال اجرای آن است. روحانی از مصادیق عینی این برنامه را عرضة سهام شرکت‌های بزرگ پتروشیمی، پالایشی، فلزی، بانکی، بیمه‌ای، خودرویی و زیرمجموعه‌های آنها برشمرد که از طریق عرضة مستقیم و صندوق‌های مالی قابل معامله (ای‌تی‌اف) و سایر روش‌ها تحقق پیدا کرده و این روند ادامه دارد.

    تحریم‌های جدید شوی سیاسی است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تحریم اخیر ۱۸ بانک ایرانی از سوی امریکا را شوی سیاسی و رسانه‌ای دانست و گفت که محدودیت‌های بانکی از سال ۹۱ وجود داشته است. محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به تحریم تعدادی از بانک‌های ایران از سوی ترامپ اظهار کرد: از ابتدای ایجاد ساختار تحریم‌های هوشمندانه علیه کشورمان مجموعه فعالیت‌های نظام بانکی چه بانک مرکزی و چه سایر بانک‌ها به شکلی تحت تأثیر این تحریم‌ها قرار گرفته بود و متناسب با آن جمهوری اسلامی نیز اقداماتی انجام داده بود که تأثیر آن را به حداقل برساند از جمله دور زدن تحریم‌ها و روش‌های مختلفی که نظام بانکی به شکلی مدیریت کرد تا کشور به‌رغم مواجهه با تحریم جلو برود.وی افزود: از سال ۹۱ به این طرف چه پیش از برجام و چه پس از برجام اهدافی که امریکایی‌ها برای تحریم حوزه بانکی اعمال کردند عملیاتی نشد و شرایط ما در چند سال گذشته عملا بیانگر این است که فعالیت‌های نظام بانکی تغییر چندانی نداشته زیرا ایران رفتار جدیدی در ارتباط با چین و روسیه و رفتن به سمت ارزهای مشترک و پیمان‌های پولی و روش‌های نقل و انتقال جدید داشته لذا امریکایی‌ها موفقیتی حاصل نکردند. نماینده مردم کرمان در مجلس خاطرنشان کرد: طراح تحریم‌ها در گزارشی به دولت فعلی امریکا رسما اعلام کرد که تحریم‌های جدید باعث شده ایران در نحوه رفتار متقابل رفتار جدیدی داشته باشد و بتواند در مواجهه با نظام بانکی دنیا مشکلاتش را حل کند. پورابراهیمی با بیان اینکه ۱۸ بانک تحریم شده اخیر عموما بانک‌های غیردولتی هستند، تصریح کرد: این تحریم‌ها از قبل هم وجود داشته و اکنون بیشتر یک شوی سیاسی و رسانه‌ای است که نشان می‌دهد امریکا از تحریم‌های اقتصادی نتیجه‌ای نگرفته است. لذا این تحریم‌ها تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت و نظام بانکی ما می‌تواند مسیر خود را پیش ببرد. وی با بیان اینکه نظام بانکی در سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد دلار مجموعه ارز تراز تجاری کشور را در اوج تحریم‌های امریکا تبادل کرده است، خاطرنشان کرد: ایران از شرایطی که امریکا می‌خواسته برایش ایجاد کند عبور کرده و این تحریم‌ها تأثیری در روند جاری کشور ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران