شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور پس از ارایه گزارش دستگاه‌های مرتبط از وضعیت تبادلات و مراودات اقتصادی و تجاری با همسایگان، با اشاره به اهمیت راهبردی روابط با کشورهای همسایه گفت:

رییس‌جمهور پس از ارایه گزارش دستگاه‌های مرتبط از وضعیت تبادلات و مراودات اقتصادی و تجاری با همسایگان، با اشاره به اهمیت راهبردی روابط با کشورهای همسایه گفت: با تشکیل هر چه سریع‌تر کارگروه و کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های مرتبط با حوزه مراودات تجاری با همسایگان، به صورت منسجم و یکپارچه در جهت رفع مشکلات در این حوزه اقدام شود تا سطح تبادلات تجاری به سطح مطلوب ارتقا یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در یکصد و هفتاد و دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تاکید کرد که دستگاه‌های مسوول موظفند رفع موانع اداری در روابط تجاری و اقتصادی با همسایگان را در اولویت کاری خود قرار دهند و هر گونه ناهماهنگی در رویه‌های اداری را برطرف کنند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه در شرایطی که سخت‌ترین تحریم‌ها به کشور تحمیل شده، سعی شده ظرفیت‌های صادرات غیرنفتی ارتقا یابد، تصریح کرد: گمرک مکلف است ارزش محصولات صادراتی شرکت‌های پتروشیمی را بر مبنای ارزش پایه صادراتی متناظر اعلامی که به صورت هفتگی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام می‌شود، محاسبه کند.

در این راستا به منظور ایجاد مدیریت واحد در راستای انسجام بخشی به امور پایانه‌های مرزی کشور مدیریت این پایانه‌ها، همچون پایانه‌های هوایی و دریایی به وزارت راه و شهرسازی محول شد. روحانی با تاکید بر تامین نیازها و کمبودهای فنی و اداری در این زمینه افزود: وزارت اقتصاد مکلف است با تسریع در رفع نیازها و تامین تجهیزات گمرکی در گمرکات مرزی امکان ترخیص هر چه سریع‌تر کالاها را فراهم کند.

    خودکفایی گزینه اصلی روی میز ماست

وزیر دفاع با اشاره به تحریم‌های جدید صورت گرفته اظهار کرد: در چند روز گذشته نیز برای چندمین بار در کشور را تحریم کردند و ما در وزارت دفاع این تحریم‌ها را به هیچ هم حساب نکردیم؛ دشمن ما را برای این تحریم نمی‌کند که چیزی به دست ما نرسد تحریم آنان برای این است که ما نتوانیم صادرات کنیم آنها از صادرات ما می‌ترسند.

به گزارش ایسنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای امسلح در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت راه و شهرسازی که در ساختمان مرکزی راه آهن تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت حرکت در مسیر جهاد و خودکفایی اظهار کرد: امروز گزینه اصلی روی میز ما در قبال دشمنانی که با نهایت وحشی‌گری و خباثت هر آنچه که می‌توانند جهت تضعیف ملت ایران انجام می‌دهند، فعالیت در حوزه جهاد و خودکفایی است.

وی افزود: ملت ایران این دشمنی‌ها را فراموش نخواهد کرد و این اقدامات خصمانه در سینه‌های ما به جای خواهد ماند؛ چراکه وحشیانه تروریسم اقتصادی را در این برهه از زمان بر ملت ما تحریم کردند. وزیر دفاع گفت: امروز ملت ایران در شرایطی تحریم‌ها را تحمل می‌کند که بسیاری از ملت‌ها به راحتی به دارو، علم و فناوری و منابع دسترسی دارند و دشمنان در چنین وضعیتی نهایت تلاش خود را کردند تا ملت ما را از ابتدایی‌ترین حقوق طبیعی محروم کنند.

امیر حاتمی تصریح کرد: دشمنان بدانند که  اگر این کارها را می‌کنند تا ملت ایران تسلیم شود، قطعا به جایی نخواهند رسید؛ چراکه ما نسبت به تاریخ کشور و جهان آگاه هستیم و می‌دانیم که حتی کوتاه آمدن در برابر چنین موجودات وحشی و خبیثی چیزی جز ذلت و پایمال شدن در بر نخواهد داشت.

وی ادامه داد: نقطه ما در قبال جنگ اقتصادی که دشمن به راه انداخته این است که جهادی کار می‌کنیم و به عنوان بخش دفاعی اطمینان را می‌دهیم. وزیر دفاع خاطرنشان کرد: ما در قبال جنگ اقتصادی که دشمنان علیه کشور ما به راه انداخته‌اند، جهادی عمل می‌کنیم و به عنوان بخش دفاعی این اطمینان را می‌دهیم که همواره در کنار صنعت ریلی کشور خواهیم بود و شما نیز در این مسیر ۴۰ ساله‌ای که تاکنون طی کرده اید قطعاً به افق‌های روشنی دست خواهید یافت و با تلاش خود و کسب موفقیت‌های روز افزون بر دهان دشمنان خبیث خواهید زد.

امیر حاتمی افزود: ما نه برای منفعت بلکه برای مشارکت در این کار جهادی، با کوله باری از تجربه و داشته‌های مان در کنار صنعت ریلی هستیم و از صنعتگران این حوزه در این نبرد اقتصادی و صنعتی حمایت می‌کنیم. وی تصریح کرد: دشمنان در ۴۰ سال گذشته می‌خواستند با ایجاد جنگ کشور ما را در محرومیت و محدودیت قرار دهند در صورتی که ملت ما این جنگ را به یک فرصت و یک جهاد و یک دفاع مقدس تبدیل کرد.

وزیر دفاع همچنین با اشاره به تحریم‌های جدید صورت گرفته اظهار کرد: در چند روز گذشته نیز برای چندمین بار بانک‌های کشور را تحریم کردند و ما در وزارت دفاع این تحریم‌ها را به هیچ هم حساب نکردیم؛ دشمن ما را برای این تحریم نمی‌کند که چیزی به دست ما نرسد تحریم آنان برای این است که ما نتوانیم صادرات کنیم آنها از صادرات ما می‌ترسند. 

وی در پایان گفت: امروز وزارت دفاع با تمام ظرفیت‌ها در خدمت صنعت ریلی است و این صنعت را در این مسیر مهم یاری می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران