شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه کماکان درخواست ما از هموطنان توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی است، گفت: جلوگیری از اجتماعات در شرایط کرونایی امروز مهم است. شرایط سخت است و باید بیش از گذشته مراعات کرد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه کماکان درخواست ما از هموطنان توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی است، گفت: جلوگیری از اجتماعات در شرایط کرونایی امروز مهم است. شرایط سخت است و باید بیش از گذشته مراعات کرد.

علی ربیعی سخنگوی دولت در ابتدای نشست خبری این هفته خود با بیان اینکه در آستانه اربعین هستیم، گفت: ملت ما و ملت‌های همسایه در این جغرافیای وسیع اهل بیت، همواره در طول قرون مراسم عزاداری برای سالار شهیدان و اصحاب حسین را با شکوه هرچه بیشتر برگزار کرده‌اند. سنت عزاداری، در طول تاریخ یک سنت ایستا و صرفا مناسکی نبوده است. وی افزود: راهپیمایی میلیونی اربعین را باید جدیدترین مرحله تکاملی این عزاداری دانست. متاسفانه امسال ما به علت شیوع کرونا از برگزاری این مراسم محروم هستیم اما باید این را به مثابه یک فرصت برای تحقق حول فلسفه قیام امام حسین(ع) و فلسفه راهپیمایی اربعین تبدیل کرد. ربیعی ادامه داد: آرمان حسینی و دوستی اهل بیت یک امر فرامذهبی است. از باکو و قره باغ و شوشا، ایروان گرفته تا تبریز و اصفهان و کابل و هرات و بیروت تا دمشق و بصره و بغداد و آناتولی، ما یک جغرافیای واحد داریم که خاک آن با حب اهل بیت سرشته شده است. سخنگوی دولت تاکید کرد: گفتمان حسینی برای ما گفتمان و مقاومت در مقابل متجاوزین به تمامیت ارضی و تفاوتهای مذهبی تبدیل کرده است. ربیعی یادآور شد: کشور هفته سختی را پشت سر گذاشت. علی رغم تاکیدات زیاد، متاسفانه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۶۰.۳ (شصت و سه دهم درصد) و در تهران ۴۵ درصد درسیده است. سخنگوی دولت با اشاره به مصوبات اخیر ستاد ملی کرونا برای کنترل شیوع این ویروس اظهار کرد: کمیته نظارت بر پروتکل‌ها، با توجه به کاهش رعایت دستورالعمل در برخی استان‌ها، برنامه زمانبندی شده ارتقاء رعایت پروتکل‌ها، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تا میزان ۸۰ درصد را از استان‌ها اخذ و جهت تصویب به کمیته امنیتی - اجتماعی و انتظامی ارایه کند. ربیعی ادامه داد: در عرصه اقتصادی با توجه به آسیب دیدن گسترده بخش خدمات، به خصوص حوزه گردشگری، سیاست‌های حمایتی برای حمایت از این بخش اتخاذ شد. مقرر شد بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده است تا پایان سال ۱۳۹۹ امهال شود. وی افزود: اجازه داده شد پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه‌های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا پایان امسال مهلت داده شود. سخنگوی دولت تصریح کرد: با پرداخت تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری با محوریت بنگاه موافقت شد. ربیعی با بیان اینکه در شرایط فشار امریکا بر عدم صادرات نفت یکی از تلاش‌های ستاد اقتصادی دولت افزایش صادرات غیرنفتی و تمهید بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور است، تاکید کرد: به منظور تحقق این امر یکشنبه ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت، صادر‌کنندگانی که نسبت به انجام تعهدات ارزی خود به موقع اقدام نمایند حداکثر تا ۲ هفته مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از آنها عودت داده خواهد شد. وی اظهار کرد: در ازای هر درصدی از انجام تعهد ارزی، متناسب با همان میزان از مالیات بر ارزش افزوده مسترد می‌شود. سخنگوی دولت با بیان اینکه بانک مرکزی به صورت هفتگی لیست اینگونه صادرات‌کنندگان را به سازمان مالیاتی ارسال خواهد کرد، گفت: همچنین به منظور تسهیل در فرآیند تجارت و ایجاد امکان رصد آن و به منظور حفظ یکپارچگی و جامعیت اطلاعات سامانه جامع تجارت و نیز حذف دوباره‌کاری در فرآیند تجارت، گمرک جمهوری اسلامی موظف است تبادل اطلاعات با بازرگانان و دستگاه‌های ذیربط و فرآیند تجارت را صرفا از طریق این سامانه به انجام برساند. 

ربیعی با یادآوری اینکه امروز روز روستا و عشایر است، گفت: خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص در دولت تدبیر و امید فاصله شهر و روستا در بهره مندی از امکانات و خدمات زیربنایی بسیار کاهش یافته است. وی ادامه داد: استراتژی این دولت معکوس کردن روند مهاجرت بوده است و حمایت‌های دولت در حوزه خدمات زیربنایی مانند گازلوله‌کشی، راه آسفالته، آب آشامیدنی سالم، مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی، خدمات بهداشتی و درمانی و اینترنت باعث شد این استراتژی ثمربخش باشد. سخنگوی دولت تاکید کرد: بر همین مبنا برای اشتغال پایدار روستایی، ۲۲ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در اختیار روستاییان قرار گرفته است. سرانه درآمد روستاییان پیش از دولت یازدهم منفی نهصدهزار تومان بود که هم‌اکنون به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. ربیعی با بیان اینکه منابع سهم اشتغال روستایی از پنج درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: تسهیلات نرخ بیکاری روستایی از ۸.۷ درصد به ۷.۳ درصد کاهش یافته که ۱.۴ درصد کاهش نرخ بیکاری روستایی را رقم زده است که تاثیرات خوبی در تثبیت جمعیت روستایی داشته است. وی یادآور شد: در حوزه گازرسانی روستایی بیش از ۸۸ درصد روستاهای کشور به شبکه گازرسانی متصل شده‌اند. در حالی که قبل از دولت تدبیر و امید این میزان ۱۵ درصد بوده و دولت تصمیم دارد تا پایان فعالیت خود این میزان را به ۱۰۰ درصد افزایش داده تا روستای بدون گاز در کشور وجود نداشته باشد. ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره مواضع ایران در خصوص اختلافات آذربایجان و ارمنستان، گفت: این موضع پیش از این اعلام شده است. دخالت طرف‌های ثالث را زیانبار می‌دانیم. راه‌حل منطقه را نظامی نمی‌دانیم و از آسیب رسیدن به جان شهروندانمان در مناطق مرزی نگرانیم و پیگیری می‌کنیم. خواهان صلح در منطقه هستیم. سخنگوی دولت ادامه داد: مواضع رسمی ایران در سیاست خارجی صرفا از طریق دولت و وزارت خارجه است. ایران درگیری و تعرض در خاک خود را تحمل نمی‌کند حتی اگر غیر عامدانه باشد. ایران از کنشگران معدود است که روابط بسیار خوبی با دو کشور آذربایجان و ارمنستان دارد تا هر چه زودتر این جنگ پایان یابد. وی در پاسخ به پرسشی در زمینه بازگشت ارز ایران به کشور، اظهار کرد: ۸ میلیارد دلار از خرداد ماه از سوی تجار وارد چرخه کشور شده است. سیاست‌های تشویقی برای بازگرداندن ارز در نظر گرفته شده است. گسترش صادرات بیش از پیش در دستور کار است و کمیته‌های ویژه‌ای صادراتی تشکیل شده. تلاش برای بازگرداندن ارزهایمان در خارج از کشور انجام شده است. ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی اعمال پروتکلهای بهداشتی و نظارت بر رعایت آن در جامعه از سوی دولت، گفت: در حوزه ادارات، اصناف، مشاغل و حمل و نقل، افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نکنند خدمات به آنها ارایه نمی‌شود. همچنین افرادی که مبتلا شدند و رعایت نمی‌کنند، تحت اقدامات حقوقی قرار می‌گیرند؛ درباره این سازوکار شنبه تصمیم‌گیری نهایی می‌شود. وی درباره موضع دولت برخورد با بدحجابی و بی‌حجابی در سطح جامعه، گفت: انتساب و استناد اخبار و مواضعی که از سوی برخی ائمه جماعات مطرح شده بود از سوی دفاتر آنها تکذیب شد که باید تشکر کنیم که زمینه‌ سواستفاده را از ناآگاهان داخلی و شیاطین خارجی که قصد دارند بر ضد جمهوری اسلامی مساله‌سازی کنند، گرفتند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران