شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور:

| | |

رییس‌جمهور، نظارت‌های گسترده‌تر و وضع جرائم بر اساس مطالبه عمومی و درخواست دستگاه‌های مسوول و نظارتی را برای تضمین رعایت دقیق و همگانی دستورالعمل‌های بهداشتی و مهار روند شیوع بیماری کرونا در جامعه، ضروری خواند

رییس‌جمهور، نظارت‌های گسترده‌تر و وضع جرائم بر اساس مطالبه عمومی و درخواست دستگاه‌های مسوول و نظارتی را برای تضمین رعایت دقیق و همگانی دستورالعمل‌های بهداشتی و مهار روند شیوع بیماری کرونا در جامعه، ضروری خواند و از روسای کمیته‌های امنیتی - اجتماعی و درمانی ستاد ملی مقابله با کرونا خواست تا دستورالعمل تدوین شده در این عرصه را برای تصویب در جلسه روز شنبه ستاد ملی ارایه کنند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: بر اساس انتظار و مطالبه جامعه و نیز دستگاه‌های نظارتی و مسوول برای وضع ضمانت اجرایی در قبال رعایت دستورالعمل‌ها و جریمه کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند نظیر آنچه در کشورهای دیگر نیز اجرا شده است، جرائمی متناسب با تخلفات در سه سطح ادارات، اصناف وکسب و کارهای خصوصی و فضاهای عمومی و همچنین دستگاه‌های ناظر و جریمه‌کننده، مشخص شده است.

رییس‌جمهور اظهار داشت: در خصوص ادارات باید تخطئی از پروتکل‌ها به عنوان تخلف اداری محسوب شده و طبق ضوابط اداری، با قاطعیت و جدیت با متخلفان برخورد شده و مورد توبیخ اداری قرار گیرند.

روحانی افزود: در خصوص اصناف نیز ضروری است با کمک سازمان‌های مرتبط با اصناف و بنگاه‌های خصوصی و اتاق اصناف، نظارت‌ها با قاطعیت دنبال شود و متخلفان چه صاحبان مشاغل و بنگاه‌ها و چه خدمات گیرندگان، بر اساس جرائمی که تعریف شده باید برخورد شوند.

روحانی با اشاره به اینکه ستادهای استانی مقابله با کرونا با توجه به مصوبات گذشته ستاد ملی همچنان با مجوز وزیران کشور و بهداشت و متناسب با وضعیت شیوع کرونا در استان‌های خود تصمیم می‌گیرند، دستور داد با توجه به وضعیت شدیدتر کرونا در تهران، کنترل‌ها و نظارت‌ها با دقت، شدت و جدیت بیشتری دنبال شود تا هر چه سریع‌تر به شرایط کنترل و مدیریت شده بیماری، نزدیک شویم. رییس‌جمهور در ابتدای سخنان خود نیز با اشاره به اقداماتی که طی 8 ماه گذشته درخصوص آموزش دستورالعمل‌ها، اطلاع‌رسانی و تذکرات برای اجرای دقیق این دستورالعمل‌ها برای حفظ سلامتی مردم انجام گرفته، گفت: با توجه به تداوم روند شیوع این بیماری و شرایط جدید آن و افزایش شمار مبتلایان و فوتی‌ها، عدم رعایت دستورالعمل‌ها در سطح جامعه، مستلزم جریمه متخلفان است بویژه اینکه در ماه‌های پیش‌رو بر اثر امکان تلاقی کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا با مخاطراتی مواجه خواهیم شد که برای کنترل آن، وضع جرائم برای متخلفان را ضروری‌تر می‌سازد.

   دارو بیش از حد نوشته می‌شود

رییس‌جمهور همچنین در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بخش دارو و مواد غذایی باید به سمت خوب مصرف کردن حرکت کنیم، گفت: گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته شده و خریداری می‌شوند و در منازل مانده و مصرف نمی‌شوند. ۴۰ درصد مواد غذایی ما به دلیل بدمصرف کردن، تولید غیردقیق یا در اختیار نداشتن زنجیره صنایع غذایی تلف می‌شود.

حسن روحانی با اشاره به اهمیت افتتاح پروژه‌های امروز اظهار کرد: این افتتاح‌ها به معنای ارتقای علم و فناوری در کشور ماست. از همه کسانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر می‌کنم. برای ما مهم است که نسل جوان تحصیل کرده ما فضایی برای فعالیت علمی دارد. شرکت‌های دانش بنیان صد برابر نسبت به هفت سال پیش شده است.

وی ادامه داد: داروها برای درمان بیماری یا پیشگیری از بیماری برای ما خیلی مهم است که امروز در این زمینه افتتاح داشتیم. خط تولید واکسنی که امروز افتتاح شد، اهمیت زیادی برای مصرف داخلی و صادرات در آینده دارد. ارزبری برای دارو و مواد اولیه شرکت‌های داروسازی انجام می‌شود اما شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند ما را از واردات این مواد اولیه بی نیاز کنند. دولت با همه توان پشتیبان و حامی این شرکت‌هاست زیرا دارو امنیت جسم مردم را تامین می‌کند. دکتر ستاری قول دادند تا پایان این دولت چهار واکسن انسانی دیگر تولید می‌شود. تاکید من هم از ابتدای دولت یازدهم، تولید واکسن انسانی بود.

رییس‌جمهور همچنین با تشکر از شرکت‌های خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش دارو، افزود: امنیت غذایی برای کشور ما بسیار مهم است. در دوران کرونا اهمیت دارو و غذا را بیشتر درک کردیم. ما باید روی پای خود بایستیم. یک شرکت دانش‌بنیان با تولید کود یا سم و بذر مورد نیاز کمک زیادی به افزایش تولید می‌کند و به خودکفایی نزدیک‌تر می‌شویم. روحانی با اشاره به اهمیت شرکت‌های دانش بنیان گفت: روزانه نیروهای خلاق انسانی خارج از کشور جذب این شرکت‌ها می‌شوند. دکتر ستاری معتقد است که اگر ۱ میلیارد دلار مواد اولیه وارد می‌کنیم، با فعالیت این شرکت‌ها می‌توانیم ۴۰۰میلیارد دلار را در داخل تامین کنیم.

رییس‌جمهور ادامه داد: معاون علمی ریاست‌جمهوری اظهار امیدواری کرد که تولید واکسن آنفولانزا را در ماه‌های آینده به ثمر برسانیم که این برای ما بسیار مهم بوده و برای مردم امنیت‌آفرین و آرامش بخش است.

روحانی با اشاره به اهمیت خاص تولید واکسن برای بیماری دهانه رحم، گفت: این واکسن پرمصرف است و امیدواریم نیازهای داخلی را تامین کرده و این واکسن را صادر کنیم‌.

وی در ادامه با بیان اینکه در بخش دارو و مواد غذایی باید به سمت خوب مصرف کردن حرکت کنیم، تصریح کرد: گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته شده و خریداری می‌شوند و در منازل مانده و مصرف نمی‌شوند. بد مصرف کردن در مواد غذایی و دارو باید به مصرف بهینه تبدیل شود. ۴۰ درصد مواد غذایی ما به دلیل بد مصرف کردن، تولید غیردقیق یا در اختیار نداشتن زنجیره صنایع غذایی تلف می‌شود.

وی تاکید کرد: حتی تلف شدن ۱۰ یا ۲۰ درصد هم خیلی زیاد است و باید در زمینه تولید و مصرف فرهنگ‌سازی انجام شود.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران