شماره امروز: ۵۴۷

جهانگیری:

| | |

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی روز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی روز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

به گزارش اسحاق جهانگیری در این جلسه گزارش وزارت جهاد کشاورزی در خصوص طرح توسعه و فرآوری گیاهان دارویی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ایران کشوری است که از جهات مختلف از مواهب و نعمات الهی برخوردار است که اگر به خوبی به هر یک از این ظرفیت‌ها بپردازیم، می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را برطرف کند.

معاون اول رییس‌جمهور طرح توسعه و فرآوری گیاهان دارویی را از جمله طرح‌های پراهمیت در کشور برشمرد و اظهار داشت: توسعه و فرآوری گیاهان دارویی از هر منظر می‌تواند یکی از مهم‌ترین طرح‌ها و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی باشد چرا که این طرح متکی به ظرفیت‌های داخلی کشور است و رویکرد درون زایی اقتصاد مقاومتی نیز ناظر به همین موضوع است.

وی با اشاره به رویکرد عدالت بنیانی اقتصاد مقاومتی، خاطرنشان کرد: توسعه گیاهان دارویی می‌تواند گامی در جهت تحقق رویکرد عدالت بنیانی اقتصاد مقاومتی نیز باشد زیرا معمولا کشت و تولید گیاهان دارویی در مناطقی است که دولت همواره به دنبال ارایه خدمت بیشتر به مردم این مناطق و پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی است تا بتواند علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی، درآمد مردم در این مناطق را نیز افزایش دهد.

معاون اول رییس‌جمهور برون گرایی را از دیگر رویکردهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: در طرح توسعه و فرآوری گیاهان دارویی اگر محصولی با استانداردهای مناسب تولید شود، زمینه صادرات آن به دیگر کشورها نیز فراهم است که می‌تواند به معنای برون گرایی اقتصاد باشد.

وی کمک به اجرای مناسب طرح توسعه و فرآوری گیاهان دارویی را یک وظیفه مهم ملی برشمرد و از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواست تمرکز ویژه‌ای بر این طرح داشته باشد و مقدمات لازم برای آن را فراهم کند تا شاهد توسعه این بخش و تکمیل زنجیره آن از محل کشت تا محل فرآوری باشیم.

 جهانگیری با اشاره به گزارش نماینده وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه ارزش صادرات محصولات گیاهان دارویی به صورت خام در حال حاضر در حدود 950 میلیون دلار است، تصریح کرد: براساس گزارش‌های این وزارتخانه اگر بتوانیم اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های لازم و حمایت‌های کافی را از این طرح انجام دهیم ارزش صادرات این محصولات می‌تواند به 16 میلیارد دلار برسد.

معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر ضرورت همکاری با کشورهای فعال در حوزه گیاهان دارویی نظیر هند و چین، تصریح کرد: توسعه و فرآوری گیاهان دارویی باید به یکی از مهم‌ترین طرح‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی تبدیل شود چرا که می‌تواند علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی، درآمدهای ارزی خوبی نیز برای کشور به همراه داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به گزارش‌های دبیرخانه ستاد از وضعیت اجرای پروژه‌های ملی اقتصاد مقاومتی گفت: انتخاب برخی پروژه‌ها به عنوان پروژه‌های ملی اقتصاد مقاومتی براساس بررسی‌های دقیق و هدف‌دار بوده است و خوشبختانه امروز شاهد آن هستیم که پروژه‌های ملی و اولویت‌دار نظیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس و خودکفایی گندم آثار مثبت فراوانی در دوره تحریم برای کشور داشته است.

جهانگیری افزود: پروژه‌های ملی اقتصاد مقاومتی همواره با دقت و براساس نیازهای اساسی کشور تعیین می‌شود و معمولا اجرای این پروژه‌ها یا در امنیت قضایی کشور یا جلوگیری از خروج ارز یا در توسعه صادرات موثر بوده است که لازم است از استانداران کشور نیز در خصوص اجرای این پروژه‌ها قدردانی شود چرا که گزارش‌های دبیرخانه حاکی از آن است که اجرای این پروژه‌ها در استان‌ها موفق بوده است.

معاون اول رییس‌جمهور در ابتدای این جلسه نیز با گرامیداشت سالگرد هفته دفاع مقدس گفت: در دوران دفاع مقدس ملت ایران 8 سال مقاومت جانانه کردند که انصافاً کاری تاریخی و بی‌سابقه بود.

جهانگیری افزود: مردم ایران در دوران دفاع مقدس مظلومانه در برابر تهاجم دشمنان که از سوی شرق و غرب حمایت و تجهیز می‌شدند ایستادند و این مقطع از تاریخ کشور جزو تاریخ ماندگار ایران خواهد بود و درس‌های این دوره نیز به عنوان درس‌هایی ماندگار برای آیندگان به ثبت خواهد رسید.

وی ضمن قدردانی از تمام کسانی که در دوران دفاع مقدس نقش آفرینی کردند، گفت: باید از امام‌خمینی‌(ره)، رهبر معظم انقلاب، ارتش جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای بسیج مردمی و جهادگران جهاد سازندگی که به عنوان سنگر‌سازان بی‌سنگر لقب گرفتند و نیز شهدا و آزادگان و ایثارگران که از سلامت و جان خود گذشتند تا برای آب و خاک و قلمرو کشور اعتبار و آبرو ایجاد کنند قدردانی کرد و همواره یاد این بزرگواران را گرامی داشت. معاون اول رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه بار حفظ مسوولیت آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران بر دوش همه ما قرار دارد، خاطرنشان کرد: اگرچه امسال به خاطر شیوع بیماری کرونا مراسم‌های متعدد مربوط به سالگرد دفاع مقدس برگزار نمی‌شود اما یاد و خاطره این دوره پرافتخارهمواره در اذهان ملت ایران باقی خواهد ماند.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سردار قاسم سلیمانی، تصریح کرد: انصافا الان مشخص می‌شود که این شهید بزرگوار چه نقش بزرگ، مهم و کارسازی در کشور داشت و فقدان او امروز بیش از همیشه احساس می‌شود که به روح این شهید بزرگوار درود می‌فرستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران