شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهور با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی توسط تولید‌کنندگان و سرمایه‌گذاران، گفت:

چرخه اقتصادی کشور  متوقف  نمی‌شود

رییس‌جمهور با اشاره به تهیه دستورالعمل اجرایی نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی توسط تولید‌کنندگان و سرمایه‌گذاران، گفت: با توجه به استجازه دولت از مقام معظم رهبری، تولید‌کنندگان و سرمایه‌گذارانی که از صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی دریافت کرده‌اند، می‌توانند تا انتهای سال 1399 تسهیلات ارزی خود را به صورت ریالی با صندوق توسعه، تسویه و بدهی خود را پرداخت کنند.

 به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه‌شنبه در یکصد و شصت و پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، خاطرنشان کرد: دولت با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود در جهت تقویت سرمایه‌گذاران و تولید‌کنندگان به ویژه بخش خصوصی تلاش داشته که در شرایط خاص و سخت اقتصادی تمهیداتی را در نظر بگیرد که چرخه تولید کشور متوقف نشود و تحریم‌های غیرقانونی امریکا نتواند لطمه و ضربه‌ای بر اقتصاد کشور وارد کند.

 روحانی مصوبه امروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درمورد تسویه ریالی تسهیلات ارزی تولید‌کنندگان از صندوق توسعه ملی را فراهم کردن یک فرصت مغتنم برای تولید‌کنندگانی برشمرد که از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کرده‌اند و از رهبر معظم انقلاب بابت حمایت از این طرح قدردانی کرد. 

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به فراهم شدن شرایط جدید تسویه ریالی بدهی وام ارزی شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی، گفت: این شرایط می‌تواند زمینه عرضه سهام بسیاری از این بنگاه‌های تولیدی در بورس را فراهم کند که هم موجب تقویت بازار سرمایه خواهد بود و هم زمینه را برای تسویه آسان‌تر بدهی‌های این شرکت‌ها فراهم و هم اجرای طرح توسعه در این واحدها و بستر‌سازی لازم را تامین می‌کند. 

روحانی در این جلسه همچنین از دستگاه‌های ذی‌ربط خواست تا مراحل تصویب و اجرای دستور‌العمل اجرایی این مصوبه را به سرعت انجام داده و نسبت به اطلاع‌رسانی لازم اقدام نمایند تا در ماه‌های باقیمانده از سال جاری بنگاه‌های اقتصادی بتوانند اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.در این جلسه سرپرست وزارت صمت گزارشی از وضعیت تولید کالاهای اساسی و خودرو در کشور و نوسانات قیمت در بازار خودرو ارایه کرد و رییس‌جمهور پس از ارایه این گزارش، تاکید کرد: وزارت صمت باید مراقبت‌های ویژه درخصوص قیمت کالاهای اساسی داشته باشد و دستگاه‌های ذی‌ربط چه در تنظیم قیمت‌ها و چه در نظارت بر آن و تنظیم چرخه تولید و توزیع باید با هماهنگی دقیق به وظایف خود عمل کنند.  

روحانی با بیان اینکه با توجه به واقعیت افزایش تولید و عرضه خودرو در دو ماه اول سال 99 نسبت به سال گذشته، نباید شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشیم، گفت: اخلال در چرخه توزیع، عرضه و فروش کالا و ایجاد آشفتگی در بازار هم زندگی و معیشت مردم و هم آرامش روانی جامعه را دچار مشکل می‌کند. 

رییس‌جمهور تصریح کرد: وزارت صمت باید طبق ماموریت و وظایف خود با هماهنگی اصناف و تولید‌کنندگان اقدامات فوری و لازم را برای تنظیم قیمت کالاهای اساسی و اقلام مورد نیاز مردم که تاثیرات پایه‌ای بر زندگی مردم دارند، انجام دهد. 

روحانی با تاکید بر اینکه در این مسیر باید سیستم واسطه‌گری رانت جویانه حذف و نحوه خرید و فروش برای مصرف‌کنندگان واقعی اصلاح شود، افزود: این اقدامات باید به فوریت انجام گرفته و سریعا به مردم در این خصوص اطلاع‌رسانی شود و اگر در این مسیر مواردی وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده و سودجویی قرار بگیرد باید سریعا رفع و با هماهنگی و مساعدت نهادهای مرتبط این مسیر متوقف شود.

رای پرونده زم صادر شد

رییس دیوان عالی کشور گفت: رسیدگی به پرونده زم در دیوان عالی تمام شده است. حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم در جمع خبرنگاران درباره پرونده زم گفت: رای صادر شده و رسیدگی به پرونده زم در دیوان تمام شده است و رای آن اعلام خواهد شد. رییس دیوان عالی کشور درباره حکم اعدام ۳ نفر از محکومان اعتراضات آبان ۹۸ گفت: این پرونده در حال رسیدگی است. وی در واکنش به ارسال نامه‌ای از سوی وکیل این سه نفر متهم به دیوان عالی کشور گفت: هر نامه‌ای که می‌آید روی پرونده می‌رود. رییس دیوان عالی کشور درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: این پرونده تمام شده ودست ما نیست و در مرحله اجرا است.

وی درباره پرونده شکات سکه ثامن که به دیوان عالی ارسال شده است گفت: هنوز چیزی در هیات عمومی اعلام نشده است. همچنین روز گذشته، اکثریت قضات هیات عمومی دیوان عالی کشور به عمدی بودن قتل میترا استاد به دست محمدعلی نجفی رای دادند. پس از انجام رای‌گیری در هیات عمومی دیوان عالی کشور درباره پرونده محمدعلی نجفی، حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور گفت: ۶۶ نفر از قضات کیفری بودند، ۳۹ قاضی رای دادگاه کیفری را تایید کردند و ۲۷ قاضی رای دیوان عالی را تایید کردند. بر این اساس، قتل عمد است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران