شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سخنگوی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی ضمن تاکید بر اهمیت توافق هسته‌ای گفت که اتحادیه اروپا به اجرای این توافق پایبند است.

تاکید اتحادیه اروپا بر پایبندی به برجام

سخنگوی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی ضمن تاکید بر اهمیت توافق هسته‌ای گفت که اتحادیه اروپا به اجرای این توافق پایبند است. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه نیو یوروپ، پیتر استانو، سخنگوی امور خارجه و مسائل امنیتی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی با این روزنامه گفت که اتحادیه اروپا در راستای پایبندی به توافق‌های بین المللی و حفظ منافع امنیتی مشترک اتحادیه اروپا، به اجرای توافق هسته‌ای متعهد است. استانو همچنین از تصمیمات اخیر ایران برای انجام دادن فعالیت‌هایی که آن را «ناسازگار با تعهداتش تحت توافق هسته‌ای» خواند، انتقاد کرد. سخنگوی اتحادیه اروپا در این باره اظهار کرد: ما از ایران خواسته‌ایم بدون تاخیر این اقدامات را بازگردانده و از انجام دادن اقدامات دیگری که موجب تضعیف توافق هسته‌ای می‌شوند، خودداری کند. ما ثابت قدم بوده و به وضوح گفته ایم که تعهد ما به توافق هسته‌ای به پایبندی کامل از سوی ایران بستگی دارد. او درباره توافق هسته‌ای گفت: توافق هسته‌ای که به اتفاق آرا توسط شورای امنیت سازمان ملل امضا شد، یکی از رکن‌های مهم ساختار عدم اشاعه تسلیحات جهانی بوده و به امنیت منطقه برای اروپا و فراتر از آن کمک می‌کند. استانو همچنین به لغو تحریم تسلیحاتی ایران در اکتبر ۲۰۲۰ اشاره کرده و گفت که لغو این تحریم بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سند قانونی توافق هسته‌ای است، مقرر شده است. اظهارات استانو درباره اقداماتی ناسازگار با تعهدات ایران تحت توافق هسته‌ای در پی این مطرح می‌شود که ایران با گذشت یک سال از خروج امریکا از توافق هسته‌ای و پس از متحمل شدن تحریم‌های شدید اقتصادی، با تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات پیشینشان نسبت به خنثی کردن تاثیر این تحریم‌ها و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران، اعلام کرد در چند گام تعیین شده تعهدات داوطلبانه‌اش در توافق هسته‌ای را کاهش می‌دهد. مقامات کشورمان تاکید کرده‌اند در صورت عملی شدن تعهدات کشورهای اروپایی همه این اقدامات به حالت اولیه بازخواهند گشت.

بایدن به برجام بازمی‌گردد

معاون نامزد ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ امریکا اعلام کرد که بایدن در صورت انتصابش به مقام ریاست‌جمهوری به توافق هسته‌ای با ایران بازخواهد گشت. کامالا هریس، معاون جو بایدن، نامزد ریاست‌جمهوری امریکا روز شنبه مدعی شد که جو بایدن در صورت رییس‌جمهور شدن بار دیگر به برجام بازمی‌گردد و این توافق را تقویت خواهد کرد.

وی در این خصوص گفت: جو بایدن و دولت ما باید کار عظیمی را برای تعمیر خرابی‌هایی که دونالد ترامپ و دولتش به بار آورده‌اند، انجام دهد و جایگاه ما در دنیا را تثبیت کند. هریس پیش از این نیز با اشاره به انزوای دیپلماتیک امریکا درباره مساله ایران گفت: من در کمیته اطلاعاتی خدمت می‌کنم و باور دارم که بیش از همیشه از متحدانمان دور شده ایم و برای رو به رو شدن با این چالش نیاز به کمک داریم. او علاوه بر این درباره تحریم تسلیحاتی ایران گفت: دولت ترامپ مساله تحریم تسلیحاتی را اخیرا به شورای امنیت سازمان ملل برد و تنها یک کشور دیگر همراه با ما رای مثبت داد. فکر می‌کنم منصفانه است که بگوییم رویکرد «اول امریکا» به امریکای تنها تبدیل شده است که به نفع ما و به نفع متحدان‌مان نیست.

تشکر وزیر کشور از رعایت پروتکل‌ها در هیئات مذهبی

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور همزمان با عاشورای حسینی پیام تسلیتی صادر کرد. به گزارش فارس، در این پیام آمده است: حماسه باشکوه عاشورا متضمن آموزه‌های عمیقی از حیات فردی و اجتماعی بشریت است که امام حسین به عنوان اسوه هدایت و نجات با خون مطهرش به نظام خلقت عطا فرمودند. حضرت سیدالشهدا(ع) در طول عمر بابرکت خود ابعاد مختلف عدم سازش با نظام سلطه و زور همراه با عقلانیت در دفاع هوشمندانه و حداکثری از کیان اعتقادی جامعه اسلامی را به خوبی ترسیم فرموده و به انسان درس شجاعت و تدبیر و صلابت در پایداری و استقامت دادند. جهان امروز بیش از هر زمانی نیازمند اندیشه عاشورایی هست؛ تفکری که سعادت و رفاه و آسایش در پناه عزت و کرامت و سربلندی انسان برای امنیت روانی و اجتماعی متاثر از ایمان به قدرت لایزال الهی را میسر سازد تا در برابر تهاجم و شبیخون ناجوانمردانه نظام سلطه و الحاد که قائل به بردگی انسان برای منافع خود هستند، مقاوم و استوار بماند و در توفان حوادث، کشتی نجات و در ظلمت‌کده‌های تفکرات غیر الهی، چراغ هدایت را الگو و راهبر خویش بداند. جامعه بشری و مسلمانان و به ویژه شیعیان در هنگامه مقاومت حداکثری در برابر خصم شرافتِ بشری که تمدن جهانی را آماج تعدی و تعرض به حقوق راستین بشر قرار داده است، درگیر ویروس منحوس کرونا شده و محروم از سرمایه روحبخش برگزاری تجمعات وحدت آفرین در مناسبت‌های سنتی و آیین‌های مذهبی، غریبانه و مظلومانه، اشک ماتم در سوگ شهادت سید و سالار شهیدان (ع) ریخت تا برگ درخشان دیگری از بصیرت و معرفت الهی در تاریخ تمدن انسانی به ثبت برساند. ضمن تسلیت این ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) به بقیه‌الله الاعظم (عج) و رهبر معظم انقلاب و همه آزادیخواهان جهان و هموطنان عزیز از همه زنان و مردان میهن اسلامی که به ندای فراخوان رهبر فرزانه و رییس‌جمهور محترم و سایر علمای اعلام و کارشناسان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی لبیک گفته و عمق حماسه واقع‌بینانه حسینی را به نمایش گذاشتند تشکر کرده و از خداوند متعال عزت و عافیت ایران اسلامی در ظل توجهات حضرت حق تعالی را خواستارم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران