شماره امروز: ۵۴۷

| | |

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در پی شکست دوباره امریکا در سازمان ملل با عدم حمایت حداکثری از اقدام آن به استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران، مواضع کشورمان در این باره را بیان کرد.

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در پی شکست دوباره امریکا در سازمان ملل با عدم حمایت حداکثری از اقدام آن به استفاده از مکانیسم بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران، مواضع کشورمان در این باره را بیان کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا میریوسفی، معاون مطبوعاتی هیات کشورمان در سازمان ملل بیانیه نمایندگی دایمی کشورمان در نیویورک را درباره اقدام امریکا به اعمال تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در صفحه توییترش منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: امروز اکثریت تاثیرگذاری از اعضای شورای امنیت بار دیگر مقبولیت نامه اخیر امریکا را که مدعی آغاز روندی برای اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران بود، رد کردند.

اگرچه نامه‌هایی فردی یا جمعی به رییس شورای امنیت سازمان ملل از سوی ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت از جمله اعضای باقی مانده در برنامه جامع اقدام عمل مشترک (برجام) و همچنین ایران پیش از این استحقاق قانونی نامه امریکا را رد کرده‌اند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل به وضوح بیان کرده‌اند که امریکا پس از خروجش از برجام (توافق هسته‌ای ایران) دیگر یکی از «مشارکت‌کنندگان دربرجام» نیست و از این رو هیچ حقی برای آغاز کردن روندی در راستای اعمال دوباره تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران ندارد، به این خاطر که این حق تنها برای «کشورهای مشارکت‌کننده در برجام» محفوظ است.

در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خاورمیانه و مساله فلسطین برگزار شد، روسیه و چین از رییس شورای امنیت خواستند درباره نشست‌های دوجانبه‌ای که با اعضای شورای امنیت داشته است درباره نامه امریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه اطلاع‌رسانی کند.

دیان دیجانی، سفیر اندونزی در سازمان ملل که رییس شورای امنیت در این ماه است در پاسخ به این سوال از جانب روسیه و چین اعلام کرد که در «جایگاهی نیست که بخواهد اقدام بیشتری درخصوص درخواست امریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران انجام دهد چراکه میان ۱۵ عضو شورای امنیت اجماع وجود ندارد.»

کلی کرفت، نماینده امریکا در سازمان ملل در پی سخنان دیان دیجانی، نماینده اندونزی در سازمان ملل که رییس شورای امنیت در ماه آگوست محسوب می‌شود، مدعی شد: بگذارید در این خصوص کاملا شفاف باشم. دولت ترامپ از ایستادن در جایگاهی که هم‌نشینان محدودی داشته هراسی ندارد. من تنها از این متاسفم که دیگر اعضای شورای امنیت راه خود را گم کرده‌اند و حال می‌بینند که هم‌نشین تروریست‌ها شده‌اند.انا گیوگن، معاون نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز در این جلسه در خصوص درخواست امریکا مبنی بر کلید خوردن مکانیسم ماشه علیه ایران با اشاره به اینکه ۱۳ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت با بازگشت تحریم‌ها علیه ایران موافق نبوده‌اند، گفت: ما باور داریم که در زمینه این درخواست نمی‌توان اقداماتی بیشتر را اتخاذ کرد. در ادامه این بیانیه آمده است: آنها باور دارند که امریکا از حق آغاز کردن روندی برای اعمال دوباره تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران محروم شده است و نامه آن کشور نمی‌تواند ابلاغیه‌ای واجد شرایط لازم برای قطعنامه ۲۲۳۱ باشد، بنابراین عاری از تاثیر قانونی در حال حاضر و در آینده است.

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل مطرح می‌کند: موضع ایران در برابر این تلاش امریکا نیز بسیار واضح است. این نامه و تمام ارجاعاتی که در آن ذکر شده است باطل و پوچ بوده و هیچ مبنای قانونی و تاثیری ندارند و بنابراین کاملا غیرقابل قبولند. استدلال‌های قوی مربوطه ما و ارجاعات پشتیبان آن در نامه وزیر امور خارجه مان به رییس شورای امنیت آمده است و به عنوان یک سند شورای امنیت ارایه شده است.

این بیانیه می‌افزاید: بررسی‌های امروز در سازمان ملل باری دیگر انزوای امریکا در ارتباط با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نشان داد. با توجه به این، هدف اعلام شده امریکا از بین بردن قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام است. ایران اطمینان دارد که اعضای شورای امنیت مانع خواهند شد که این کشور سازمان ملل و از جمله شورای امنیت را تضعیف کند. هیات کشورمان در سازمان ملل در پایان بیانیه‌اش اظهار کرد: با توجه به اتهامات بی اساسی که از سوی امریکا در نشست شورای امنیت علیه ایران مطرح شد، باید تاکید شود که تقریبا تمامی مشکلات در خاورمیانه از اشغال مداوم فلسطین توسط رژیم اسراییل و سیاست‌های توسعه‌طلبانه آن‌که تحت حمایت امریکا هستند و همچنین سیاست‌های مداخله‌جویانه، بی‌ثبات‌کننده و مخرب امریکا سرچشمه می‌گیرد که نمی‌توان آن را با کارزار بدنام کردن پنهان کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران