شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بعد از رایزنی‌های انجام شده در رابطه با همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌های لشکری و کشوری، طی توافق صورت گرفته برای تامین مالی از سوی دولت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز حداقل تا ۱.۳میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

افزایش تا 1.3 میلیون تومانی حقوق بازنشستگان

بعد از رایزنی‌های انجام شده در رابطه با همسان‌سازی حقوق بازنشسته‌های لشکری و کشوری، طی توافق صورت گرفته برای تامین مالی از سوی دولت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز حداقل تا ۱.۳میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند. به گزارش ایسنا، همسان سازی حقوق بازنشسته‌ها که طبق قانون برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده هر ساله با تعریف منابع در بودجه سنواتی در دستور کار قرار دارد. برای امسال برای ترمیم حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۰ هزار میلیارد تومان در بودجه پیش‌بینی شد.بر این اساس حداقل حقوق بازنشسته‌ها به ۲.۸ میلیون تومان در سال جاری افزایش پیدا کرد. اما از سوی دیگر طی رایزنی‌های صورت گرفته بین دستگاه‌های مربوطه، دولت ترمیم حقوق بازنشسته‌های تامین اجتماعی را نیز مورد بررسی قرار داد که قرار شد تامین منابع آن از طریق پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی انجام شود که اعلام نوبخت- رییس سازمان برنامه و بودجه- از این حکایت داشت که حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان دراین رابطه بدهی دولت تسویه خواهد شد. اما تازه‌ترین اعلام رییس‌جمهور در رابطه با وضعیت همسان سازی حقوق بازنشسته‌ها حاکی از آن است که در رابطه با وضعیت ۳.۵ میلیون بازنشسته‌ کارگری نیز همسان سازی اجرایی و براین اساس احکام مربوطه به زودی صادر و در دستور کار قرار خواهد گرفت. این در حالی است که با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی براساس سابقه به دریافتی آنها اضافه می‌شود؛ به‌طوری که به عنوان نمونه بازنشستگان با ۳۰ سال سابقه که اکنون حداقل دستمزدشان یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است تا دو میلیون و ۸۰۰هزار تومان و بازنشستگان با ۳۵ سال سابقه نیز از حداقل یک میلیون و ۷۰۰ هزار به سه میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین بازنشسته‌های با ۲۵ سال سابقه نیز حدود ۸۰ درصد افزایش حقوق خواهند داشت. در مجموع آنچه که تاکنون سازمان برنامه و بودجه وعده داده از این حکایت دارد که از اول مهرماه همسان سازی حقوق بازنشسته‌ها اعم از لشکری و کشوری در دستور کار قرار خواهد گرفت که براساس آن دریافتی بازنشستگان به ۸۰ تا ۹۰ درصد حقوق شاغلان هم‌تراز خود خواهد رسید. البته اخیرا انصاری  -رییس سازمان اداری و استخدامی - گفته بود که سازمان برنامه و بودجه در حال تامین منابع است که اگر تمامی منابع تامین نشود آنگاه همسان‌سازی در دو مرحله یعنی نیمه دوم سال گذشته و از ابتدای سال بعد انجام خواهد شد.

دارندگان سهام عدالت  گرفتار هیجان نشوند

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی برای فعالان تازه وارد بازار سرمایه گفت: تمام فعالان بازار سرمایه که تازه وارد بازار شده‌اند حتما مشاوره بگیرند. به‌گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران با اشاره ویژگی‌های بازار سرمایه اظهار کرد: ذات بازار سرمایه ریسکی است یعنی دارای یک روند ثابت و تضمین شده نیست؛ در این شرایط وقتی کسی می‌خواهد در بازار سرمایه فعالیت کند باید این نکات را در نظر داشته باشد. دژپسند افزود: بازار سرمایه به گونه‌ای است که سهام برخی شرکت‌ها نوسان دارد؛ مثلا در دوره تشکیل مجامع ترتیباتی حاکم است که ممکن است بر سهام شرکت‌ها اثر بگذارد. تحولات بین‌المللی و تحولات بازارها و متغیرهای جایگزین نیز می‌توانند بر بازار سرمایه تاثیرگذار باشند. وزیر اقتصاد بر تاکید بر اینکه پاسخ این پرسش که آنهایی که به بازار سرمایه ورود کرده‌اند، بمانند یا بروند، کلی نیست، گفت: فعالان بازار سرمایه و به ویژه کسانی که اخیراً وارد بازار سرمایه شده‌اند باید دقیقا محاسبه کنند که سهام فلان شرکت که طبق اقتضائات و محاسبات نباید کاهش پیدا می‌کرده است، باید با صبر برخورد کنند، از طرفی اگر سهام شرکتی که طبق محاسبات نباید افزایش می‌یافته و اصلاح شده، باید اصلاح آن را بپذیرند؛ بنابراین این نوسانات بستگی به شرکت، صورت‌های مالی آن و روند تحولات بین المللی آن صنعت دارد. وی تصریح کرد: دولت همچنان قائل به این است که بازار سرمایه باید مورد توجه باشد و تقویت شود. دژپسند در پاسخ به پرسشی درباره تأخیر در پرداخت پول سهامداران عدالتی که ۳۰ درصد از سهام خود را فروخته‌اند و پرسش دیگری درباره علت عدم انتقال سهام عدالت به سبد سهام سهامداران گفت: این کار توسط کارگزاری‌ها انجام می‌شود اما اگر هرکسی نسبت به سهام عدالت اعتراضی دارد طبق سامانه‌هایی که اعلام کردیم که دادیم شکایت کنند و تاکنون برخوردهایی انجام گرفته است و بخشی از مشکلات اصلاح شده است. وزیر اقتصاد با بیان اینکه «سهام عدالت، سهام شرکت‌های بسیار خوبی است» اظهار کرد: بر همین اساس خواهش من از سهامداران سهام عدالت این است که گرفتار هیجانات بازار نشوند، چراکه سهام عدالت ارزنده است. وی در پاسخ به پرسشی درباره فضاسازی برخی رسانه‌های فارسی زبان خارجی درخصوص توصیه به مردم برای خروج از بورس، گفت: قرار نیست سرنوشت ما را آنها تعیین کنند، بلکه فعالان بازار سرمایه در کشور قدرت تحلیل دارند. امروز دوره‌های آموزشی زیادی برای بازار سرمایه برگزار می‌شود و کارگزاری‌ها نیز در این زمینه ورود کرده‌اند. از طرفی با صداوسیما وارد مذاکره شدیم که یک شبکه خاصی را تعیین کنیم که چند ساعت در روز بتوانیم آموزش‌ها در این خصوص ارایه دهیم. سازمان بورس در این ارتباط جلساتی با صداوسیما داشته است. دژپسند در پایان تاکید کرد: تمام فعالان بازار سرمایه که تازه وارد بازار شده‌اند حتما مشاوره بگیرند و به حرف‌های شبکه‌های دیگر اتکا نکنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران