شماره امروز: ۵۴۷

روحانی در پاسخ به منتقدان برجام:

| | |

رییس‌جمهور گفت: برخی می‌گویند برجام اگر پایه‌هایش محکم بود امریکا نمی‌توانست چنین و چنان کند.

رییس‌جمهور گفت: برخی می‌گویند برجام اگر پایه‌هایش محکم بود امریکا نمی‌توانست چنین و چنان کند. امریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، پایه‌های آن هم محکم نبود؟ از یونسکو و نفتا خارج شد، پایه‌هایشان محکم نبود؟ از سازمان بهداشت جهانی خارج شد آن هم پایه‌هایش محکم نبود؟ او از هرچه پیمان مفید بوده خارج شده، چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟ اگر دولت قوی باشد نظام قوی است و اگر دولت شکست بخورد نظام شکست می‌خورد. همه در کنارهم خدمتگزار مردم هستیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه دیروز هیات دولت با بیان اینکه هر امت و ملتی روزهای سختی دارد و در همان روزها جوهرهای انسانی مشخص می‌شود، اظهار کرد: این ماجرا را می‌شود از حرکت ابی‌عبدالله الحسین(ع) هم دید. ما امسال در محرم مثل هر سال عشق به ایشان و خانواده‌شان را باید نشان دهیم. شکل عزاداری ممکن است مقداری تغییر کند. اجتماعات باید در حد مجاز باشد و دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم. وی افزود: یکی از اصول دینی ما حفظ جان خودمان و هم‌نوعان و هم‌کیشانمان است. فضای مجازی و سایت‌ها و صداوسیما هم باید پرچم عزای محرم را به اهتزاز دربیاورند. ما باید پرچم عزای امام حسین(ع) را در خانه و زندگیمان به اهتزاز درآوریم و فضای کشور از شنبه باید حسینی باشد.

رییس‌جمهور تأکید کرد: هفته دولت هفته درس‌آموزی است. ما سختی‌ها را که می‌بینیم گاهی از سختی‌های اول انقلاب غافل می‌شویم. در هفت تیر بزرگ‌ترین شخصیت‌های ما را ترور کردند و گفتند دیگر قوای کشور تعطیل شد، اما امام نگذاشت مجلس یک روز هم تعطیل شود. حتی ما از بیمارستان تعدادی را با برانکارد به مجلس آوردیم که مجلس از رسمیت نیفتد. آن روز نشان داده شد که این نظام قابل شکست نیست و من آن وقت فهمیدم قدرت هیچ دشمنی نمی‌تواند این نظام را بر زمین بزند.

روحانی گفت: ما امروز در دولت یک مسوولیت بزرگی داریم مثل همان روزهای دهه شصت که روزی دشمن با ترور شخصیت‌ها می‌خواست نظام را زمین بزند و با جنگ این کار را بکند، امروز با تحریم اقتصادی به دنبال همین است. رییس‌جمهور تاکید کرد: من از آن یازده کشوری که رای ندادند به آن قطعنامه تشکر می‌کنم و از آن دو کشور دوست هم که علیه این قطعنامه عمل کردند متشکرم. چرا ما این کار را توانستیم انجام دهیم؟ به خاطر تدبیر نظام و دولت. اگر آن روز که آنان از برجام خارج شدند ما هم خارج می‌شدیم همه هزینه‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ما می‌شد و آن‌وقت بی‌هزینه امریکا به ما خیانت کرده بود.

وی یادآور شد: حالا این رسانه‌های بیگانه فارسی‌زبان دست بر این گذشته‌اند که امریکا می‌خواهد از مکانیسم فلان برای برجام استفاده کند. عقل هم چیز خوبی است! بخوانید آن قرارداد برجام را! برای کسانی است که در داخل برجام باشند. امریکا که به صراحت از آن خارج شده است. دیگر چه استفاده‌ای از آن مکانیسم؟

روحانی تاکید کرد: مردم بدانند دولت با همه توان برابر این ابرقدرت ایستادگی می‌کند. برخی می‌گویند برجام اگر پایه‌هایش محکم بود امریکا نمی‌توانست چنین و چنان کند. امریکا از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، پایه‌های آن هم محکم نبود؟ از یونسکو و نفتا خارج شد، پایه‌هایشان محکم نبود؟ از سازمان بهداشت جهانی خارج شد آن هم پایه‌هایش محکم نبود؟ او از هرچه پیمان مفید بوده خارج شده، چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟ اگر دولت قوی باشد نظام قوی است و اگر دولت شکست بخورد نظام شکست می‌خورد. همه در کنارهم خدمتگزار مردم هستیم.

رییس‌جمهور تصریح کرد: هم جباران کاخ سفید برای همیشه نمی‌مانند و هم تحریم‌ها؛ اینجور نیست که همیشه چنین چیزی برقرار باشد اما آنان در چنین وضعیتی گیر افتاده‌اند و خروج از آن هم برایشان سخت است.

وی یادآور شد: مردم باید واقعیتی را هم بدانند یک زمانی صد میلیارد دلار پول نفت وارد این کشور می‌شد اما الان دیگر چنین چیزی نیست. این افتخار دولت است که اقتصاد ما بدون نفت اداره می‌شود. ما الان صادرات غیرنفتی را توسعه دادیم و با آن داریم کشور را اداره می‌کنیم. این در تاریخ ما بی‌سابقه است، چه پیش و چه پس از انقلاب. الان ما تنها ده درصد بودجه‌مان متکی به نفت است، قدیم تا ۳۵ یا ۴۰ درصد به نفت متکی بود. ولی الان چنین نیست و نمی‌خواهیم در سال رونق تولید که مردم نیاز به حمایت دارند از آنان مالیات زیادی بگیریم. ما هم قدرت داریم که پنجاه هزار میلیارد مثل دولت قبل از بانک مرکزی استقراض و پول پرفشار وارد بازار کنیم اما این را به مصلحت کشور نمی‌دانیم. ما تا امروز و با همه مشکلات یک‌بار دست‌مان را به سوی بانک مرکزی دراز نکردیم.

رییس‌جمهور ادامه داد: پس یا باید اوراق خزانه بفروشیم که این کار را آغاز کردیم یا سهام بفروشیم که چنین هم کرده‌ایم و معتقدیم اقتصاد باید به مردم واگذار شود و از اول دولت هم به دنبال این بودیم. یک راه دیگر هم فروش نفت است که طرحی برای آن مشخص کردیم و کاملاً این طرح را به نفع مردم می‌دانیم. یک تودهنی به امریکا است که می‌خواهد ما نفت نفروشیم اما ما نفت را می‌فروشیم.

روحانی تاکید کرد: این یکی از طرح‌های افتخارآمیز این دولت در نفت است. اگر روسای دو قوه دیگر هم موافقت کردند ما این طرح را می‌آوریم و اجرا می‌کنیم اگر نه به دنبال طرح‌های دیگری می‌رویم.

وی با بیان اینکه می‌دانیم که مردم تحت فشار هستند اما طرح‌هایی را در دولت اجرا می‌کنیم که این مشکلات و فشار کم شود، اظهار کرد: ما الان در درمان کرونا داریم این کار را برای مردم رایگان انجام می‌دهیم. چند کشور در دنیا این کار را کرده‌اند؟ بروید بشمرید ببینید چند کشور پیدا می‌کنید؟ ببینید چقدر هزینه درمان بر گردن بیماران کرونا در دیگر کشورهاست. رییس‌جمهور یادآور شد: همچنین ما در کنار وام‌هایی که در اختیار نیازمندان و برای مسکن و مستأجران در نظر گرفتیم، تلاش برای همسان‌سازی حقوق میلیون‌ها نفر بازنشسته را آغاز کردیم که طی آن حداقل حقوق بازنشستگان ۳۰سال خدمت، ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که آن را به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش می‌دهیم و آنانی که ۳۵ سال خدمت بودند هم از حداقل حقوق ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون تومان افزایش خواهیم داشت. ما برای این کار ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام را واگذار به تامین اجتماعی کردیم که این هدف تحقق یابد. این یک قدم مهم برای جامعه کارگری است که برداشته شده است. روحانی ادامه داد: ما به مردم می‌گوییم که می‌دانیم زندگی شما به سختی می‌گذرد اما شبانه روز به دنبال کاهش این مشکلات و سختی‌ها هستیم و بدانید که این شرایط هم پایدار نخواهد بود و مشکلات رفع می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران