شماره امروز: ۵۴۷

محمدجواد ظریف:

| | |

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امریکا می‌داند که نمی‌تواند از اسنپ بک استفاده کند. به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه سخنگویان قبلی و جدید وزارت خارجه در سخنانی اظهار کرد:

 وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امریکا می‌داند که نمی‌تواند از اسنپ بک استفاده کند. به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف روز یکشنبه در مراسم تودیع و معارفه سخنگویان قبلی و جدید وزارت خارجه در سخنانی اظهار کرد: اسنپ بک امریکا آنچنان غیرقانونی است که قابل پذیرش نیست و امریکایی‌ها خود این موضوع را می‌دانند.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان تاکید کرد: خیال نکنید که وقتی یک حرف را بلند زدند و تکرار کردند حق دارند، امریکا می‌داند که نمی‌تواند اسنپ بک کند . وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت: روز هشت مه ‌۲۰۱۸ آقای بولتون در اوج سرخوشی از اینکه برجام را نابود کرده و ظرف سه ماه ایران را هم نابود می‌کند در یک مصاحبه مطبوعاتی در کاخ سفید اعلام کرد که ما (امریکا) دیگر عضو برجام نیستیم که از اسنپ بک استفاده کنیم . ظریف افزود: هنوز صورت‌جلسه این مصاحبه روی سایت کاخ سفید است مگر اینکه الان که من این موضوع را می‌گویم آنها بروند و آن جمله را بردارند. وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست اظهار کرد: وظیفه اصلی وزارت خارجه دفاع از جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی است، یعنی وزارت امور خارجه موظف است که اگر یک وقتی تعارض پیدا شد بین دفاع از سیاست‌های خود در داخل کشور و دفاع از منافع کشور در سطح بین المللی، خودش را فدای کشور کند، منافع صنفی و دستگاهی خود را فدای منافع ملی کند و اجازه بدهد در داخل کشور مورد هجمه قرار گیرد اما حرفی را مطرح نکند و توجیهی را برای سیاست‌ها و اقناع افکار عمومی مطرح نکند که به هزینه پیشبرد منافع ملی در سطح بین‌المللی تمام شود. این دیپلمات کشورمان در ادامه صحبت‌های خود به شکست بی‌سابقه دولت واشنگتن در جلسه اخیر شورای امنیت جهت بررسی قطعنامه پیشنهادی امریکا به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اشاره کرد و گفت: فقط یک کشور همسو با امریکا رای مثبت به این قطعنامه داد و ما نباید اهمیت اتفاقی که افتاد را فراموش کنیم.  ظریف ادامه داد: در شرایط کنونی روشن کردن افکار عمومی در ایران و چه در سایر نقاط جهان یک وظیفه بسیار خطیر برای دیپلماسی است. درواقع این موضوع قسمت عمده از دیپلماسی کشور را در

 بر می‌گیرد.

 وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد که دیپلماسی عمومی در شرایط کنونی نقش برجسته‌ای در روابط پیدا کرده است و ساختن اذهان و شکل دادن به نگاه‌ها یکی از کارهای اساسی در حوزه دیپلماسی است. ظریف همچنین در ادامه صحبت‌های خود در نشست تودیع و معارفه سخنگویان قدیم و جدید وزارت خارجه اظهار کرد: این سوال برای مردم پیش می‌آید که چطور برجامی که چند بار در داخل کشور تشییع و دفن شد، توانست امریکا را ۱۳ به ۲ در جلسه شورای امنیت سازمان ملل شکست دهد ؟ چطور جسد برجام توانست امریکا را در شورای امنیت شکست دهد؟ برای مردم سوال پیش می‌آید که نکند این حرکت امریکا هدفش چیز دیگری بوده است، چون آنها فکر می‌کردند برجام مرده است و خاصیتی ندارد . ما نیز در داخل کشور چون هدف مان دفاع از خودمان نبود بلکه هدف مان دفاع از کشور بود نگفته بودیم که اخبار مرگ زودرس برجام مبالغه آمیز است، نگفته بودیم که نه تنها مبالغه‌آمیز است بلکه با حقیقت فاصله بسیار دارد به همین دلیل برای مردم از دیروز این سوال وجود آمده است چطور یک جنازه توانست امریکا را شکست بدهد، این چالشی است که اکنون با آن روبرو هستیم. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اظهار کرد: همانطور که امام خمینی (ره) 

فرمودند همه‌چیز ما از مردم است، اقتدار ما از مردم است و اگر ما اقتدار بین‌المللی می‌خواهیم، مردم باید نسبت به سیاست خارجی کشور توجیه باشند و حامی آن باشند.ظریف با تاکید بر اینکه وظیفه ما در دستگاه دیپلماسی دفاع از منافع ملی کشور در سطح بین‌المللی است نه دفاع از خودمان ادامه داد: همانطور که عرض کردم دریافت حمایت عمومی برای سیاست خارجی، بزرگ‌ترین عامل اقتدار سیاست خارجی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران