شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، اکنون ۲.۵ میلیون تن کالای اساسی بدون دریافت اعلامیه تامین ارز و کد رهگیری امکان ترخیص فوری دارند،

جزییات ترخیص فوری 2.5 میلیون تن کالای اساسی

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، اکنون ۲.۵ میلیون تن کالای اساسی بدون دریافت اعلامیه تامین ارز و کد رهگیری امکان ترخیص فوری دارند، در عین حال ۲۶ فروند شناور حاوی نزدیک به یک میلیون تن کالای اساسی به بنادر رسیده که در مرحله پهلوگیری یا تخلیه قرار دارند.  مهرداد جمال ارونقی در گفت‌وگو با ایسنا، آخرین تصمیم اخذ شده در رابطه با ترخیص فوری کالای اساسی را تشریح کرد و توضیح داد: به دنبال رایزنی‌های صورت گرفته در راستای تسهیل ترخیص کالای اساسی قرار بر این بود که صاحبان کالا بعد از مراجعه به بانک و دریافت اعلامیه تامین ارز به صورت اعتباری، بتوانند نسبت به ترخیص سریع اقدام کنند و بانک نیز ظرف سه ماه پیگیری‌ها و رسیدگی‌های بعدی را انجام دهد، اما طی آخرین توافق صورت گرفته بین وزارت صمت، گمرک و بانک مرکزی در راستای تسهیل و تسریع در ترخیص کالاهای اساسی و ضروری قرار شد بخشی از این کالاها ظرف مدت محدود، بدون دریافت اعلامیه تامین ارز و کد رهگیری از بانک ترخیص شود. معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه پنج قلم کالا که مجموع حدود ۲.۵ میلیون تن از کالاهای اساسی را تشکیل می‌دهد مشمول ترخیص فوری بدون کد رهگیری شده است، گفت: حدود ۱.۴ میلیون تن ذرت، بیش از ۱۵۷ هزار تن دانه‌های روغنی، بیش از ۳۶۱ هزار تن روغن خام، حدود ۱۵۰ هزار تن سویا و بیش از ۴۲۲ هزار تن جو از این امکان برخوردار شدند اما در مورد گندم، برنج و شکر تصمیم‌گیری نشده است. ارونقی در ادامه جزییاتی از موجودی ۲.۵ میلیون تن کالای اساسی مشمول ترخیص فوری بدون کد رهگیری و اعلامیه تامین ارز را اعلام کرد و گفت: نزدیک به ۱.۴ میلیون تن موجودی ذرت، ۱.۰۷۱ میلیون تن در بندر امام خمینی (ره)، ۷۳ هزار تن بندر انزلی، ۶۳ هزار تن امیرآباد، ۱۰۳ هزار تن نوشهر، ۵۰ هزار تن فریدون کنار و ۳۰۰۰ تن در آستارا قرار دارد. وی ادامه داد: از جو موجود نیز ۲۹ هزار تن در بندر امام خمینی (ره)، ۴۲ هزار تن انزلی، ۲۳۱ هزار تن امیرآباد، ۴۵ هزار تن چابهار، ۵۲ هزار تن نوشهر، ۱۶ هزار تن فریدون کنار و ۵۶۰۰ تن در آستارا است. به گفته ارونقی، از موجودی سویا نیز ۱۱۷ هزار تن بندر امام خمینی (ره)، ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن انزلی، ۱۷ هزار و ۹۰۰ تن امیرآباد و حدود ۱۰۰۰ تن در نوشهر قرار دارد. در مورد موجودی دانه‌های روغنی و روغن خام نیز معاون فنی گمرک توضیح داد: از روغن خام ۱۰۶ هزار تن در بندر امام خمینی (ره)، ۲۰۸ هزار تن بندر رجایی، ۱۲ هزار تن انزلی، ۳۰ هزار و ۹۰۰ تن امیرآباد و ۴۱۰۰ تن در بندر نوشهر موجودی داریم و در مورد دانه‌های روغنی نیز ۱۴۲ هزار تن در بندر امام خمینی، ۹۲۰۰ تن امیرآباد، ۱۲۰۰ تن باهنر و ۴۹۰۰ تن در نوشهر است. وی البته در مورد موجودی گندم نیز توضیح داد که ۴۰۰ هزار تن گندم موجودی داریم که ۲۷۴ هزار تن در بندر امام خمینی (ره)، ۹۷ هزار تن رجایی، ۹۴۵ تن انزلی و ۳۰۰۰ تن در بندر نوشهر است که البته مشمول تصمیم اخیر برای ترخیص فوری بدون دریافت کد رهگیری و اعلامی تامین ارز نشده است. ارونقی افزود: بر این اساس صاحبان کالاهای مشمول می‌توانند بدون دریافت اعلامیه تامین ارز و کد رهگیری بانک و با داشتن مجوزهایی از استاندارد و جهاد کشاورزی طی هفته آتی به گمرک مراجعه کرده و نسبت به ترخیص کالای خود بدون نگرانی از بابت تامین ارز اقدام کنند.

افزایش روزانه 1700 میلیارد تومان به نقدینگی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به توییت مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت هدایت نقدینگی به سمت بازارهای مولد و بخش‌های تولیدی و اینکه هدایت نقدینگی بسمت تولید به سود اقتصاد کشور است؛ به این نکته اشاره می‌کند که دولت از طریق اجرای درست طرح‌هایی مثل طرح انتشار اوراق سلف نفت خام در بازار سرمایه و طرح دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌ها بدنبال آن است که نقدینگی فزاینده در کشور را به سمت تولید و طرح‌های مولد سوق دهد. جعفرقادری نماینده مردم شیراز در این خصوص می‌گوید: موضوع نقدینگی که مقام معظم رهبری نیز بدرستی به اهمیت آن اشاره کرده‌اند، یکی از گزاره‌های زیربنایی اقتصادی است که می‌تواند به عنوان یک مرجع، عملکرد سایر بخش‌های اقتصادی را نیز دچار تغییر و تحول سازد. یعنی اگر نقدینگی سیال جامعه به حال خود رها شود و برنامه مناسبی برای آن تدارک دیده نشود می‌تواند سایر شاخص‌های اقتصادی را نیز دچار نوسان منفی سازد. در نقطه مقابل هم چنانچه جریان نقدینگی در اقتصاد تحت نظارت و مدیریت یک ساختار قوام یافته قرار داشته باشد می‌تواند سایر شاخص‌ها را به سمت رشد پایدار سوق دهد. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: همانطور که حتما مستحضرید هر روز به انواع و اشکال مختلف به حجم نقدینگی کشور افزوده می‌شود و روزانه بین 1500 تا 1700میلیاردتومان بر میزان این نقدینگی اضافه می‌شود. اگر به درستی برای این نقدینگی‌های فزاینده برنامه‌ریزی نشود و به سمت بازارهای تولیدی و مولد کشور سوق داده نشود، می‌تواند ایجاد مشکلات عدیده‌ای کند. بنابراین دولت باید تمام سعی و توانایی خود را به‌کار ببرد تا از طریق تصمیم‌سازی‌های درست اقتصادی یا بر حجم نقدینگی کشور افزوده نشود یا اینکه اگر لاجرم نقدینگی ایجاد می‌شود، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که این نقدینگی به سمت بازارهای تولیدی هدایت شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران