شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هیات دولت برای تامین نظر مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور درباره تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را اصلاح کرد.

اصلاح آیین‌نامه تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید

هیات دولت برای تامین نظر مجلس شورای اسلامی، آیین نامه اجرایی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور درباره تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید را اصلاح کرد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ به پیشنهاد معاونت حقوقی رییس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی ماده (۶۱) الحاقی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، موضوع تشکیل ستادتسهیل و رفع موانع تولید را اصلاح کرد. به موجب این اصلاحیه، وظایف و اختیارات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با رعایت قوانین و مقررات تعیین می‌شود.

مرز خسروی بازگشایی شد

سخنگوی گمرک گفت: با اعلام طرف عراقی، مرز خسروی باز شد.سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: مسوولان مرز منذریه عراق با اعلام پذیرش کالای صادراتی ایران به مدیران گمرک خسروی، اعلام کردند، محدودیتی در پذیرش کالا از طریق این مرز ندارند.این مرز که بین استان‌های کرمانشاه ایران و دیالی عراق واقع شده است، از روز پنجشنبه دوم مرداد، بازگشایی شد و تا این لحظه محدودیتی برای پذیرش کالا از ایران از طرف عراقی اعلام نشده است. گفتنی است مرز خسروی از قدیمی‌ترین مرزهای رسمی کشور به شمار می‌آید.

چرا ایدرو و ایمیدرو بورسی نمی‌شوند؟

معاون شرکت‌ها و قیمت‌گذاری بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه بورسی شدن ایدرو و ایمیدرو فعلا متوقف شده است، توضیحاتی در این رابطه ارایه کرد. ابوالقاسم شمسی جامخانه در گفت‌وگو با ایسنا، درمورد عرضه نشدن سازمان‌های ایدرو (گسترش و نوسازی صنایع) و ایمیدرو (توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی) در بازار سرمایه توضیح داد: «درمورد عرضه ایدرو و ایمیدرو بحث‌هایی مطرح شده بود که فعلا مسکوت مانده و دولت مصوبه‌ای در این باره نداده است. این موضوع دلایل مختلفی داشت‌. نخست آنکه نیازمند مصوبه هیات وزیران بود و از سوی دیگر این موضوع مطرح شد که این دو سازمان توسعه‌ای هستند و با توجه به تکالیفی که قانون اصل ۴۴ بر عهده سازمان‌های توسعه‌ای گذاشته بود و نیز با توجه به اساسنامه این دو شرکت، تصمیم برای واگذاری را با مسائل و ابهاماتی مواجه کرد. در نهایت قرار شد شرکت‌های زیرمجموعه‌ ایدرو و ایمیدرو به صورت مجزا واگذار شوند و این در دستور کار سازمان خصوصی‌سازی قرار دارد. ‌‌دو سازمان هم همکاری‌های خوبی داشتند.» بر اساس این گزارش، پیش از این علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی‌سازی، اعلام کرده بود که عرضه سهام ایدرو و ایمیدرو به مصوبه هیات وزیران نیاز دارد و در صورت اخذ این مصوبه تا پایان اردیبهشت، مراحل آماده‌سازی آنها برای عرضه در بورس انجام می‌شود که امیدواریم زمینه پذیرش این مجموعه‌ها در نیمه نخست امسال در بازار سرمایه فراهم شود؛ بنابراین در صورت تصویب هیات وزیران، سهام ایدرو و ایمیدرو تا پایان شهریور عرضه می‌شود. اما طبق گفته‌های شمسی فعلا پای ایدرو و ایمیدرو به بورس باز نخواهد شد و قرار است سه شرکت زیرمجموعه ایمیدرو و دو شرکت زیرمجموعه ایدرو بورسی شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران