شماره امروز: ۵۴۷

روحانی از کمک 3 کشور به ایران در زمینه تعادل بخشیدن به نرخ ارز در بازار خبر داد

| | |

رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه مردم شاهد تعادل در قیمت ارز خواهند بود، گفت: وام ۵۰ میلیون تومانی اجاره مسکن به مستاجران تهرانی پرداخت می‌شود.

رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه مردم شاهد تعادل در قیمت ارز خواهند بود، گفت: وام ۵۰ میلیون تومانی اجاره مسکن به مستاجران تهرانی پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، رییس‌جمهور با بیان اینکه بانک مرکزی در حال تلاش برای متعادل‌سازی قیمت ارز است، از کمک 3 کشور به ایران در زمینه تعادل بخشیدن به نرخ ارز در بازار خبر داد. حسن روحانی در جلسه هیات دولت با بیان اینکه دولت مساله ازدواج و تشکیل خانواده را بسیار مهم می‌داند، اظهار کرد: تسهیلات بهتری در زمینه وام ازدواج یعنی ۳۰هزار میلیارد تومان پرداخت شد.امسال هم همین رقم پرداخت می‌شود. درخصوص اجاره نشینان دولت دو گام مهم در هفته‌های اخیر برداشت که اولین گام این بود که نسبت به اضافه اجاره‌بها که روند صعودی و غیرمنطقی داشت در ستاد ملی کرونا، تصویب کردیم که افزایش اجاره‌بها در شهر تهران حداکثر تا ۲۵ درصد، در شهرهای بزرگ تا ۲۰ درصد و در سایر شهرها تا ۱۵ درصد مجاز است و بیش از آن مورد پذیرش نیست.

رییس‌جمهوری اقدام دیگر دولت را که امروز اول مرداد ۹۹ تصویب و به زودی اجرایی و عملیاتی خواهد شد را دادن ودیعه از طرف بانک به مستاجران دانست و گفت: دولت تصمیم گرفته برای آن دسته از مستاجرانی که دارای حقوق ثابت هستند  و همچنین برای خانوارهایی که تحت حمایت کمیته امداد امام‌خمینی (ره) و بهزیستی هستند، در تهران ۵۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک‌تر ۱۵ میلیون تومان، کمک ودیعه مسکن پرداخت کند.

به گفته رییس‌جمهوری، افراد واجد شرایط اجاره‌نشین در تهران، ودیعه ۵۰ میلیون تومانی با بهره ۱۳ درصد دریافت می‌کنند که کمک خوبی برای مستاجران تهرانی است. این افراد، می‌توانند تا ۵۰ میلیون تومان برای مدت یک سال که اجاره نامه گواه خواهد بود از بانک ودیعه مسکن، قرض بگیرند. همچنین سود ۱۳ درصد را به بانک به شکل ماهانه پرداخت کنند. پایان کار باید اجاره نشین‌هایی که ودیعه مسکن دریافت کرده‌اند اصل پول را به بانک برگردانند. روحانی تصریح کرد: از هفته آینده، جزییات و ویژگی‌های ودیعه اجاره مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی، به مردم اعلام می‌شود. همچنین از هفته آینده، مقررات اجرایی شدن این طرح به تمامی بانک‌ها ابلاغ خواهد شد و مردم از طریق صدا و سیما از جزییات طرح، آگاه می‌شوند. این گام جدیدی است که دولت در شرایط سخت کرونایی برای مستاجران برمی‌دارد. رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه در پاییز همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را عملیاتی می‌کنیم، افزود: دولت ۳۲ هزار میلیارد تومان بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کرد که این بدهی در ۱۴سال ایجاد شده بود.وی همچنین گفت: باید برای شرایط بازار و گرانی‌ها چاره‌اندیشی کرد وبانک مرکزی در حال تلاش برای متعادل‌سازی قیمت ارز است.صادرکنندگان باید ارز را به سامانه نیما عرضه کنند که این کار شروع شده است.باید کاری کنیم که از ارز خود در کشورهای دیگر استفاده کنیم. حداقل 3 کشور در روزهای اخیر اقدام خوبی انجام داده‌اند و بر این اساس باید شاهد قیمت بهتر ارز در روزهای آینده باشیم. روحانی خاطرنشان کرد: یک وزارت خانه قادر نیست صنعت، معدن و بازرگانی را در شرایط سخت تحریم اداره کند، ما بیش از سه سال منتظر تصمیم مجلس برای تفکیک وزارتخانه صمت هستیم. باید روند چرخه کالا به صورت آنلاین اعلام شود. باید اطلاعات در این زمینه به روز باشد. باید مشخص باشد ارز چگونه در حال چرخش است.باید نظارت دقیق بر صادرات و واردات انجام شود تا قیمت ارز و اجناس متعادل شود.شرکت‌های دولتی حق ندارند، کالاها را گران‌تر از قیمت مصوب بفروشند. نباید اجازه دهیم که با کاغذبازی و مقررات گذشته، مردم تحت فشار قرار گیرند. رییس‌جمهوری در ادامه گفت: می‌خواهم خبر خوشی به مردم بدهم و آن اینکه در حال ورود به اینترنت نسل پنجم هستیم و از روزهای آینده این نسل کار خود را در تهران آغاز می‌کند و به تدریج گسترش پیدا می‌کند؛ این تحولی بزرگ در عرصه دیجیتال است؛ نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست  بلکه برای اقتصاد دیجیتال کشور است.

وی افزود: سال قبل مرکز هوش مصنوعی را افتتاح کردیم و امسال اعلام می‌کنیم که فعالیت نسل پنجم را آغاز کردیم و از وزارت ارتباطالت می‌خواهم در روزهای آینده برای مردم توضیحات لازم را ارایه کند. روحانی همچنین با اشاره به فعالیت‌های دیپلماتیک ایران در هفته‌های گذشته خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ از لحاظ مسیر حرکت سیاسی مسیری بسیار صحیحی را انتخاب کردیم و این مسیر را ادامه می‌دهیم و دستاوردهای بسیار مهمی را در روابط سیاسی، اقتصادی، مسائل امنیت منطقه، روابط چند جانبه با کشورهای مختلف در موضوعات مختلف داشته‌ایم؛ در هفته‌های اخیر هم شاهد تلاش و فعالیت هستیم؛ که نمونه آن هم تلاشی است که با دولت همسایه خود عراق داشتیم. رییس‌جمهوری با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران اظهار کرد: دیروز نخست‌وزیر این کشور به تهران سفر کرد و ملاقات‌های بسیار مهمی داشت که در راس آن با مقام معظم رهبری دیدار کردند. در جریان این سفر توافقات بسیار خوبی میان ایران و عراق در زمینه رفت و آمد‌های گمرکی، مسائل اقتصادی و روابط بانکی انجام شد که امیدواریم عملیاتی شود. وی با بیان اینکه « تماس‌ها و روابط سیاسی خوبی از سال‌های قبل با چین و روسیه داشتیم که در هفته‌های اخیر این روابط قوی‌تر شده است»، افزود: من پیامی در زمینه تقویت روابط ایران و روسیه در زمینه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی داشتم که از طریق وزیر امور خارجه برای رییس‌جمهور محترم روسیه فرستادم که با استقبال ایشان مواجه شد. انشاءالله امیدواریم همکاری‌های ما با کشورهای دوست و همسایه‌مان چه در دریای خزر و خلیج فارس وچه در مرزهای غربی و شرقی از جمله روسیه، عراق، ترکیه، قطر، پاکستان و  افغانستان گسترش یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران