شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس کمیته دستمزد شورای عالی کار با گلایه از وزیر کار برای عدم تصویب مصوبه حق مسکن در هیات دولت گفت: دولت کارگران را سرکار گذشته است, رقم ۲۰۰هزارتومان در شرایط فعلی برای کارگران حائز اهمیت است. چرا کارگران برای دولت اهمیت ندارند.

رییس کمیته دستمزد شورای عالی کار با گلایه از وزیر کار برای عدم تصویب مصوبه حق مسکن در هیات دولت گفت: دولت کارگران را سرکار گذشته است, رقم ۲۰۰هزارتومان در شرایط فعلی برای کارگران حائز اهمیت است. چرا کارگران برای دولت اهمیت ندارند.

فرامرز توفیقی، رییس کمیته دستمزد شورای عالی کار در گفت‌وگو با تسنیم، ‌درباره آخرین وضعیت حق مسکن کارگران گفت: فعلا خبری از تأیید حق مسکن در هیات دولت نیست. نمایندگان کارگران گلایه خود را مطرح کرده‌اند اما طرف مقابل که دولت است در مقابل این موضوع سکوت کرده است. 

وی ادامه داد: در بحث حق مسکن دو موضوع مطرح است. بحث اول ماهیت وجودی مبلغ و ریالی آن است. در شرایطی که هزینه‌هایی برای بهداشت به خانواده‌ها تحمیل شده است؛ اگر یک خانواده 4نفره روزانه به 4ماسک نیاز داشته باشد، به‌طور متوسط روزانه 10هزارتومان هزینه ماسک دارد. بنابر این حداقل ماهیانه حدود 200تا300هزارتومان هزینه ماسک است. این رقم به جز هزینه‌های مواد شوینده و بهداشتی است. 

توفیقی گفت: اکثر کارخانه‌ها ساعت‌های اضافه کاری را حذف کرده‌اند و تیراژخود را کاهش داده‌اند و برخی دیگر نیز با ظرفیت پایین‌تری مشغول فعالیت هستند. این موارد به معنی این است که درآمد کارگران هم کاهش یافته است. زمانی که قیمت‌ها افزایش می‌یابد و درآمد مردم کفاف خرید کالا را نمی‌دهد، فروش کم می‌شود. تقاضا در حال حاضر به دلیل نبود صادرات به صورت کامل و کاهش قدرت خرید کارگران کم شده است. در چنین شرایطی کارفرمایان در اولین گام با کاهش تقاضا، اضافه کارهای کارگران را کم می‌کنند. 

رییس کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: به جز اینکه بحث حق مسکن در هزینه‌های زندگی کارگران نقش دارد؛ بار روانی هم برای کارگران دارند. روزانه تعداد زیادی ازکارگران به نمایندگانشان مراجعه می‌کنند و پیگیر این مساله هستند که چرا افزایش حق مسکن در هیات دولت تصویب نمی‌شود؟

توفیقی با طرح این سوال که آیا افزایش حق مسکن کارگران جز اولویت‌های هیات دولت نیست؟ گفت: وزیرکار به عنوان بدنه هیات دولت باید به دنبال این می‌بود که مصوبه افزایش حق مسکن کارگران خارج از نوبت بررسی می‌شد. با وجود اینکه جلسه هیات دولت هر هفته برگزار می‌شود, چرا افزایش حق مسکن کارگران برای دولت مهم نیست؟وزیرکار به عنوان رییس شورای عالی کار و بدنه دولت در آخرین جلسه شورای عالی کار قول داده بودند که مصوبه افزایش حق مسکن کارگران خارج از نوبت در جلسه هیات دولت بررسی شود.اما متأسفانه چنین نشد.

وی اظهار داشت: در شرایطی که استرس زندگی کارگران را فراگرفته است، کار دولت صحیح نیست که کارگران را برای 200هزار تومان منتظر گذاشته است. زمانی که وزیر کار منشور حقوق شهروندی را تصویب می‌کند, چگونه است که حق و حقوق کارگران برایش مهم نیست. حتی اگر می‌خواهند مصوبه را تصویب نکنند, به صراحت اعلام کنند, چرا کارگران را سرکار گذاشته اند؟تکلیف کارگران را مشخص کنید. این با آموزه‌های اخلاقی ما و روح دین ما همسان نیست که کارگران را سرکار گذاشته‌اید.

توفیقی گفت: در صورتی که حق مسکن تصویب شود,حداقل هزینه ماسک کارگران تأمین می‌شود. معاون وزیرکار در پاسخ به سوال خبرنگار درباره تصویب افزایش حق مسکن گفته است که ما هم منتظر هستیم. جنس انتظار کارگران با دولت فرق دارد. کارگران می‌توانند بگویند که ما منتظریم, اما معاون وزیرکار که نباید بگوید ما هم منتظریم تا حق مسکن تصویب شود. معاون وزیرکار در پاسخ به پیگیری برای تصویب حق مسکن باید بگوید, ما این مطالبه کارگران را از هیات دولت پیگیری می‌کنیم تا سریعتر تصویب شود!!

وی بیان کرد: کارگران از دولت می‌خواهند که هر چه سریعتر تکلیف کارگران را مشخص کند. این پیگیری جز وظایف دبیرخانه شورای عالی کار است. معاون روابط کار وزیرکار، دبیر شورای عالی کار است چطور منتظر است تا این مصوبه تصویب شود ؟به جای انتظار باید پیگیری برای تصویب افزایش حق مسکن کارگران را از دولت داشته باشد.  جلسه 292 شورای عالی کار در تاریخ 17 خرداد ماه با حضور شرکای اجتماعی برگزار و مقرر شد تا حق مسکن کارگران از 100 هزار تومان به 300 هزار تومان در ماه افزایش یابد. اجرای این مصوبه منوط به تصویب در هیات وزیر شد. پس از آن در 31خرداد ماه محمد شریعتمداری، وزیرکار طی نامه‌ای به جهانگیری، ‌معاون اول رییس‌جمهور نوشت: به استحضار می‌رساند بر اساس ماده 2 اصلاحی قانون راجع به طبقه‌بندی مشاغل و برقراری کمک هزینه مسکن کارگری مصوب 1370 مجلس شورای اسلامی کمک هزینه مسکن برای کارگران مشمول قانون کار سالانه توسط شورای عالی کار تعیین و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

در اجرای قانون مذکور شورای عالی کار در جلسه 292 مورخ هفدهم خرداد 99 با افزایش کمک هزینه مسکن کارگران از ماهیانه یک میلیون ریال به ماهیانه 3 میلیون ریال موافقت نموده است لذا خواهشمند است دستور فرمایید متن پیشنهادی زیر با قید فوریت در هیات وزیران مطرح شود. علی‌رغم اینکه طبق گفته وزیرکار حق مسکن می‌بایست از تیر ماه به حقوق کارگران افزوده شود؛ اکنون تیر ماه رو به پایان است و هنوز مصوبه حق مسکن تصویب نشده است و این مساله نگرانی جامعه کارگری را فراهم آورده است. علاوه بر عدم تصویب آن، ‌مساله دیگری که باعث دلخوری جامعه کارگری شده است. تأکید وزیر کار بر اجرای افزایش حق مسکن از ابتدای تیر ماه است. نمایندگان کارگری خواستار اجرای مصوبه افزایش حق مسکن از ابتدای سال هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران