شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس اطلاعات سامانه استعلام لحظه‌ای ارزش سهام عدالت، ارزش سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲ هزارتومانی به حدود ۱۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسید.در پی صدور دستور آزادسازی سهام عدالت،

پرتفوی سهام عدالت  از ۱۴میلیون تومان عبور کرد

بر اساس اطلاعات سامانه استعلام لحظه‌ای ارزش سهام عدالت، ارزش سهام عدالت با ارزش اولیه ۵۳۲ هزارتومانی به حدود ۱۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسید.در پی صدور دستور آزادسازی سهام عدالت، سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با راه‌اندازی سامانه استعلام و آزادسازی سهام عدالت اقدام به ارایه جزئیات دارایی واقعی سهام عدالت مشمولان به‌تفکیک شرکت‌های بورسی و ارایه تعداد و ارزش هر سهم آنها کرد. این سامانه بار دیگر به‌روزرسانی شده و مشمولان می‌توانند با مراجعه به این سامانه از آخرین ارزش سهام عدالت خود که بر اساس قیمت‌های پایانی روز گذشته تهیه شده است آگاهی یابند. لازم به ذکر است تنها کسانی که روش مالکیت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند می‌توانند جزئیات سهام خود را در سامانه استعلام مشاهده کنند.بر اساس این گزارش کسانی که ارزش اولیه سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان است در پایان معاملات روز گذشته ارزش سهام عدالتشان به ۱۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسیده است. این رقم طی یک ماه گذشته بیش از ۶ میلیون تومان رشد داشته است.

مجوز خدمات رفاهی دستگاه‌ها به بازنشستگان 

رییس سازمان برنامه و بودجه در بخشنامه‌ای به دستگاه‌های اجرایی مجوز ارایه امکانات رفاهی نقدی و غیرنقدی به بازنشستگان و مستمری بگیران را صادر کرد.  در بخشنامه‌ای که به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده آمده است: برای اجرای تبصره ۲ ماده هفت و ۱۸ ضوابط اجرایی قانون بودجه امسال که در دوم اردیبهشت ماه به تصویب هیات وزیران رسید، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند نسبت به ارایه امکانات رفاهی اعم از نقدی و غیرنقدی به بازنشستگان و مستمری بگیران در سقف اعتبارات مصوب اقدام کنند.  مجوز سازمان برنامه و بودجه برای ارایه امکانات رفاهی به بازنشسته‌ها و مستمری بگیران در حالی صادر شده که تا پیش از این برخی دستگاه‌ها آنها را از خدمات رفاهی محروم کرده بودند.  رییس سازمان برنامه و بودجه  طی بخشنامه‌ای مجوز ارایه امکانات رفاهی نقدی و غیرنقدی دستگاه‌ها به بازنشستگان و مستمری‌بگیران را صادر کرده است. این بخشنامه براساس تبصره (۲) ماده (۷) و ماده (۱۸) ضوابط قانون بودجه سال ۱۳۹۹ به اجرا درآمده است. بررسی قانونی این مجوز برای بازنشستگان از این حکایت دارد که در ماده (۳۰) قانون برنامه ششم توسعه تاکید بر موضوع ایجاد شرایط مناسب و عدالت در پرداخت‌ها به بازنشستگان مورد تاکید قرار دارد؛ به‌طوری که دولت مکلف است بررسی لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد، براین اساس در ضوابط بودجه‌ای سال جاری ارایه‌ امکانات رفاهی به بازنشستگان و مستمری‌بگیران مطرح شده است. از این رو، در راستای عمل به این ماده قانونی در تبصره(۲) ماده (۷) ضوابط اجرایی قانون بودجه امسال تاکید شده که دستگاه‌های اجرایی می‌توانند در حدود تکالیف قانونی نسبت به ارایه‌ امکانات رفاهی به بازنشستگان و مستمری‌بگیران خود در سقف اعتبارات مصوب مربوط اقدام کند. ماجرا از این قرار است که تا پیش از این، برخی دستگاه‌های اجرایی بعد از بازنشسته‌ شدن نیروهای خود دیگر از ارایه‌ خدمات رفاهی که برای کارکنان در نظر می‌گرفتند اجتناب کرده و آنها را محروم می‌کردند، مثلا در مورد مجتمع‌های اقامتی، رستوران‌ها یا سایر محل‌هایی که سازمان می‌تواند در اختیار کارکنان قرار دهد برای بازنشستگان ممنوع بود. اما طی مدت اخیر طی جلساتی که بین بازنشستگان و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، در بین مطالباتی که آنها از دولت داشتند، اینکه بتوانند بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیز از امکانات رفاهی دستگاه‌ها استفاده کنند، مطرح بود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران