شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

| | |

رییس‌جمهور اعلام کرد: صادرات غیرنفتی در دو هفته اخیر با بازگشایی بسیاری از دروازه‌ها با کشورهای همسایه گشایش یافته و شرایط بانک مرکزی و ارزآوری کشور بهتر شده است.

رییس‌جمهور اعلام کرد: صادرات غیرنفتی در دو هفته اخیر با بازگشایی بسیاری از دروازه‌ها با کشورهای همسایه گشایش یافته و شرایط بانک مرکزی و ارزآوری کشور بهتر شده است.

به گزارش پایگاه خبری ریاست‌جمهوری، حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: صادرات غیرنفتی در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت به خاطر مواجه شدن با ویروس کرونا با مشکل مواجه شده بود، ولی در دو هفته اخیر بسیاری از دروازه‌ها با کشورهای همسایه گشایش یافته و شرایط بانک مرکزی و ارزآوری کشور بهتر شده است. وی با بیان اینکه نگرانی درمورد بیماری کووید ۱۹ و ویروس ناشناخته کرونا هنوز وجود دارد، اظهار داشت: مردم عزیز همچنان باید توصیه‌های بهداشتی را مراعات کرده و از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند تا بار دیگر شاهد اوج‌گیری بیماری در کشور نباشیم. رییس‌جمهور با بیان اینکه هنوز برای این بیماری واکسن و داروی قطعی به دست نیامده است و به شرایط ایمنی دسته‌جمعی نرسیده‌ایم و وضعیت در استان‌ها از نظر بیماری ثابت نیست، گفت: استان هرمزگان از وضعیت سفید برخوردار بود ولی در ایام عید سعید فطر و تعطیلات و به واسطه سفرها و رفت و آمدها این استان دچار مشکل شده است. لذا اگر دستورالعمل‌ها رعایت نشود، همچنان خطر وجود دارد. روحانی اضافه کرد: کشور هر چه قدر هم پیشرفته باشد، تخت، امکانات و تجهیزات پزشکی و کادر درمانی محدود است، لذا باید همه نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها همچنان همکاری داشته باشند.

    رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: براساس گزارشی که در جلسه ارایه شد مردم در اردیبهشت‌ماه نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی همکاری بیشتری داشتند و شاهد شرایط مطلوبی بودیم، اما از اواسط خردادماه از سطح این مراقبت‌ها کاسته شده به نحوی که از حدود ۸۰ درصد رعایت اصول بهداشتی به ۲۰ درصد رسیده‌ایم که می‌تواند نگران‌کننده باشد. همه باید توجه داشته باشند که برای عبور از این شرایط همچنان باید مراقبت‌ها و توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی را مد نظر قرار دهند. روحانی تصریح کرد: دولت تمام اقدامات لازم را برای اینکه تخت‌های بیمارستانی و امکانات و تجهیزات پزشکی و حفاظتی برای پزشکان و پرستاران بیشتر شود را به‌کار گرفته و از شرایط خوبی در این زمینه برخوردار هستیم و مشکلی نداریم. البته باید همچنان آمادگی‌های خود را تقویت کنیم.

 رییس‌جمهور با بیان اینکه در کنار اینگونه آمادگی‌ها مردم هم همکاری‌های لازم را ادامه دهند، گفت: به وزارت صنعت، معدن و تجارت توصیه شد که ماسک ارزان و به اندازه کافی در اختیار مردم قرار دهند.

    تقویت و توسعه دولت الکترونیک

روحانی با تاکید بر تقویت و توسعه دولت الکترونیک، افزود: امروز در جلسه توصیه شد که هم دولت و هم مردم حتی‌الامکان امور و اقدامات خود را بدون سفر انجام دهند و دولت نیز خدمات خود را تا جایی که امکان دارد با استفاده از امکانات دولت الکترونیک و بدون مراجعه مردم انجام دهد و در این راستا هر هفته یک خدمت بزرگ به حوزه خدمت الکترونیک تبدیل می‌شود تا مردم نیازی به مراجعه به ادارات نداشته باشند. 

روحانی با اعلام اینکه سطح تولیدات صنعتی، کشاورزی و خدمات الکترونیک در فروردین و اردیبهشت افزایش یافته است، اظهار داشت: امروز وضعیت تولید نسبت به ۲ ماه اول سال گذشته به‌طور متوسط ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش یافته است و تولیدات صنعتی نیز از جایگاه خوبی برخوردار است.

 رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: صادرات غیرنفتی در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت به خاطر مواجه شدن با ویروس کرونا با مشکل مواجه شده بود ولی در ۲ هفته اخیر بسیاری از دروازه‌ها با کشورهای همسایه گشایش یافته است و شرایط بانک مرکزی و ارزآوری کشور بهتر شده است. روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز شاهد حکمرانی بهتری در کشور هستیم و با وحدت و انسجام، به جای مچ‌گیری دست همدیگر را گرفتن، تقویت شده است، اظهار داشت: امروز همه قوا و نیروهای مسلح و ارکان کشور در کنار هم قرار دارند.

    بازگشایی اماکن مقدس 

رییس‌جمهور با اشاره به بازگشایی اماکن مقدس و لزوم مراعات دستورالعمل‌ها بهداشتی در این اماکن، تصریح کرد: براساس گزارشی که در جلسه امروز داده شد، وضعیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در برخی از اماکن مقدس از جمله حرم عبدالعظیم حسنی و همچنین در قم و جمکران بسیار خوب و عالی بوده است، ولی بعضی از اماکن مانند حرم رضوی شرایط مناسبی ندارند و گزارشاتی که در این زمینه ارایه شده، ‌امیدوارکننده نیست، لذا از تولیت آستان قدس رضوی، استاندار و دانشگاه علوم پزشکی مشهد می‌خواهیم که تلاش کنند با مراعات موارد بهداشتی، استان خراسان رضوی وارد پیک بیماری نشود. روحانی خاطرنشان کرد: گشایش‌ها مشروط بر این بوده که همه باید همکاری کنند، در غیر این صورت اگر سلامت مردم به خطر بیفتد ناچار خواهیم بود محدودیت‌ها را مجدداً اعمال نماییم.

 رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: در جلسه امروز مصوب شد افرادی که در ۳ ماه اخیر به خاطر بیماری کرونا مشمول بیماری شده‌اند و همچنین به کسب و کارهایی که پرونده بیمه ندارند و به خاطر کرونا دچار مشکل شده‌اند، کمک شود.

    بازگشایی مشروط

روحانی اضافه کرد: در این جلسه همچنین مصوب شد تا نمایشگاه‌های تخصصی مجاز به فعالیت باشند به شرط اینکه افراد خاصی برای بازدید از آن دعوت شوند. همچنین تالارهای پذیرایی در نقاطی که شرایط قرمز ندارد در چارچوب دستورالعمل‌ها بازگشایی شود به نحوی که بیشتر از ۵۰ درصد ظرفیت آن پذیرش نداشته باشد. در این راستا همچنین کتابخانه‌های عمومی و قهوه‌خانه‌ها در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی که اعلام خواهد شد، مجاز به فعالیت هستند، ولی برخی فعالیت‌های فرهنگی از جمله اردوهای تابستانی فعلاً ممنوع است.رییس‌جمهور همچنین با اشاره به درخواست برخی از استان‌هایی که در وضعیت قرمز قرار دارند، برای برخورداری از اعمال محدودیت‌ها، اظهار داشت: در این زمینه مقرر گردید چارچوب‌ها، زمان و چگونگی این اختیارات به استان‌هایی که در شرایط قرمز قرار دارند، تا زمانی که از شرایط پیک بیماری خارج شوند در جلسه پنج‌شنبه مورد بررسی قرار گرفته و در دستور کار هفته آینده جلسه ستاد مقابله با کرونا قرار بگیرد.روحانی خاطرنشان کرد: درخصوص مرخصی تیرماه زندانیانی که آزادی آنها خطری برای امنیت جامعه ندارند، نیز با توجه به اینکه هماهنگی‌ها به‌طور کامل انجام نشده بود، مقرر گردید هفته آینده تصمیم‌گیری شود

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران